RTX 4080 Super vs RTX 4090

Bütçe
60000
İkinci elde sorun yaşayacağını düşünmüyorum, mining muhabbeti biteli (çok şükür) epey oldu. Fanlarına, soğutma bloğuna, FurMark, OCCT gibi ekran kartı testlerine dikkat ederek faturalı garantili kart alınır, neden alınmasın?
Yalnız şöyle bir konu var; acaba sıfır 4080S ile arasındaki 12 bin TL farkı vermeye değecek mi? Sonuçta 4080S, 1440p için hayli hayli yeterli bir kart. 165 FPS'in (monitörünün yenileme hızı) altına düşeceği oyun sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecektir. Dolayısıyla RTX 4090 overkill olabilir biraz. İleride 4K monitör almayı düşünmüyorsan bence sıfır veya ikinci el 4080S al derim ben. Paran cebinde kalsın zaten tonla para harcamışsın.

20 günlük yeni sisteme sırf oyun oynayacağım için RX 7900 XTX ekran kartı aldım. Bitmek tükenmek bilmeyen oyunlardan atma ve hata problemi yüzünden dün arkadaşımın NVIDIA kartı ile deneme yaptım. Sorunsuz 2-3 saat çalıştı oyunlar. O yüzden iki kart arasında kaldım. Monitörüm Odyssey G5 2K 165 Hz.

Gainward RTX 4090 Phantom (bu kart ikinci el, 7 aylık ve 60.000 TL. Benim kartımı değerinde geri takasa alıyor)

ASUS RTX 4080 Super TUF Gaming TUF-RTX4080S-16G-Gaming 256 bit GDDR6X 16 GB 49.000 TL

Gainward RTX 4080 Super Phoenix nED408S019T2-1032X 256 bit GDDR6X 16 GB 46.000 TL

4090 gibi üst seviye kartlarda Gainward markası pek mantıklı gelmiyor. Fiyat performans bir marka diye biliyorum. Palit, Zotac vs gibi 4070 ve üstü için daha bilindik, kaliteli markalara yönelmek daha mantıklı geliyor. Tabii yanlış biliyorsam ve Gainward kaliteliyse neden olmasın.

İkinci elde sorun yaşayacağını düşünmüyorum, mining muhabbeti biteli (çok şükür) epey oldu. Fanlarına, soğutma bloğuna, FurMark, OCCT gibi ekran kartı testlerine dikkat ederek faturalı garantili kart alınır, neden alınmasın?
Yalnız şöyle bir konu var; acaba sıfır 4080S ile arasındaki 12 bin TL farkı vermeye değecek mi? Sonuçta 4080S, 1440p için hayli hayli yeterli bir kart. 165 FPS'in (monitörünün yenileme hızı) altına düşeceği oyun sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecektir. Dolayısıyla RTX 4090 overkill olabilir biraz. İleride 4K monitör almayı düşünmüyorsan bence sıfır veya ikinci el 4080S al derim ben. Paran cebinde kalsın zaten tonla para harcamışsın.

Cevap için teşekkürler hocam bence o sorunun cevabını arıyordum zaten aradaki fiyat ve biraz fazla fps farkına değer mi ? Sırf şuanki ekran kartı için işlemci ram derken 50 bin fazla para harcadım sonuç hüsran bayram tatili boyunca ağız tadıyla bir oyun oynayamadım ne güzel i5 + 4070 ti alıp geçecektim :) Monitörü odyssey g7 4k alacaktım şansa stok kalmadı bunu aldım değiştirmeyi düşünmüyorum zaten o pozisyona gelirsem sistemi değiştiririm

Cevap için teşekkürler hocam

Rica ederim :)

sistemi değiştiririm
Sistemi değiştirmene gerek yok, işlemcin R7 7800X3D o fiyata alabileceğin en iyi oyun işlemcisi, daha iyisi yok. 4K'ya geçeyim dersen önce güzel bir monitör alırsın. OLED monitörler şahane duruyor, birkaç yıla daha derli toplu hâle gelirler ve fiyatları ucuzlar diye düşünüyorum. Monitörü aldıktan sonra ekran kartın (4080S veya 4090) yetersiz geliyorsa o zamanın üst düzey kartlarına geçiş yapabilirsin.

Rica ederim :)

Sistemi değiştirmene gerek yok, işlemcin R7 7800X3D o fiyata alabileceğin en iyi oyun işlemcisi, daha iyisi yok. 4K'ya geçeyim dersen önce güzel bir monitör alırsın. OLED monitörler şahane duruyor, birkaç yıla daha derli toplu hâle gelirler ve fiyatları ucuzlar diye düşünüyorum. Monitörü aldıktan sonra ekran kartın (4080S veya 4090) yetersiz geliyorsa o zamanın üst düzey kartlarına geçiş yapabilirsin.
Monitör için acele etmiyorum evden taşınacağız 1-2 seneye o zaman sıfırdan yaparım ama ekran kartımla problem yaşıyorum o yüzden şuan değiştirmek istiyorum konu karıştı biraz

Yeni konular

Geri
Yukarı