RTX 4080 ve i5 13600K'lı sistem darboğaz yapar mı?

vito3778

Kilopat
Daha fazla  
RTX 4080 ekran kartı ve Intel 13600K işlemcim var bazı oyunlarda 4K ayarlarda GPU %55, CPU %15'lerde geziyor. Sürekli olarak FPS olarak sabit kasmada hissetmiyorum. Ama ekran kartı kullanımının %90 seviyelerinde olması geriyor diye bir yerde okudum. Ya da yanlış değerlendirdim. Darboğaz mı oluyor bu? Beni bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
FPS sabitlerseniz GPU kullanımı düşer. O işlemci ile darboğaz yaşamazsınız. Bir de LoL gibi oyunlarda da GPU ve CPU kullanımı düşük olur. Hikayeli AAA oyunlarda FPS sabitleme veya V-Sync açık değilken GPU kullanımı yüksek olacaktır.

Son düzenleme:
RTX 4080 ekran kartı ve Intel 13600K işlemcim var bazı oyunlarda 4K ayarlarda GPU %55, CPU %15'lerde geziyor. Sürekli olarak FPS olarak sabit kasmada hissetmiyorum. Ama ekran kartı kullanımının %90 seviyelerinde olması geriyor diye bir yerde okudum. Ya da yanlış değerlendirdim. Darboğaz mı oluyor bu? Beni bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Hayır hocam, oynadığınız oyun ekran kartını çok kullanıyorsa ekran kartı kullanımınız %90 olur işlemci kullanımınız %40-50'lerde gezer. Ya da tam tersi. Bu darboğaz göstergesi değildir. Her oyunda istisnasız aynı sorunu yaşıyorsanız belki darboğaz diyebiliriz ama o işlemci o karta darboğaz yapmaz diye tahmin ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı