RTX 4090 Mobil, Geekbench’te Masaüstü RTX 3090’ın Önünde

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Nvidia-RTX-GPU-Mobil-Dizustu-Bilgisayar-Laptop-Ekran-Karti.jpg

NVIDIA’nın en büyük teknoloji organizasyonlarından CES 2023’te sahne alacağından bahsetmiştik. Resmi lansmanda masaüstü RTX 4070 Ti ekran kartı tanıtılacak. Peki ya mobil platform ne alemde? RTX 4090 ismini artık dizüstü bilgisayarlarda da duyacağız. Geekbench yazılımı tarafından “X370SNx” olarak etiketlenen bir dizüstü bilgisayar, Intel ve NVIDIA’nın en gelişmiş donanımlarıyla destekleniyor. Markası tam olarak bilinmeyen bu laptop […]

Devamı: RTX 4090 Mobil, Geekbench’te Masaüstü RTX 3090’ın Önünde
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Laptoplar CPU ve GPU tarafında epey öne geçti eski "m" serilerine bakınca özellikle 1000 serisinden önceki seriler çok kötüydü. Ama benim düşüncem hala soğutma tarafında çok çok iyi değiller biraz da o konuya önem verseler keşke.
Kesinlikle katılıyorum.
Soğutma bloklarını fabrikada lehimleyip gönderseler ne termal macun bakımı gerekir ne de çok fazla ısınma olur. Sonuçta masaüstü gibi değiller. CPU ve GPU nerdeyse tüm dizüstülerde lehimli ve değişmiyor. Soğutucuyu da lehimlemek sorun olmaz diye düşünüyorum. Sadece aklıma tek bir nokta takılıyor. Sonuçta dizüstüler taşınabiliyor ve kasası metal olanlar dahi bir miktar esneme yapabiliyor. Soğutucu lehimli olursa taşıma durumunda donanıma fiziksel hasar verir mi? Biraz araştırdım ancak internette bu fikrimi destekleyecek ya da aksini düşünmeme sebep olacak net bir cevap bulamadım. Bence soğutucu bloklar lehimli gelse ısınma ve bakım sorunlarının çok büyük bir kısmı çözülmüş olur.

Kesinlikle katılıyorum.
Soğutma bloklarını fabrikada lehimleyip gönderseler ne termal macun bakımı gerekir ne de çok fazla ısınma olur. Sonuçta masaüstü gibi değiller. CPU ve GPU neredeyse tüm dizüstülerde lehimli ve değişmiyor. Soğutucuyu da lehimlemek sorun olmaz diye düşünüyorum. Sadece aklıma tek bir nokta takılıyor. Sonuçta dizüstüler taşınabiliyor ve kasası metal olanlar dahi bir miktar esneme yapabiliyor. Soğutucu lehimli olursa taşıma durumunda donanıma fiziksel hasar verir mi? Biraz araştırdım ancak internette bu fikrimi destekleyecek ya da aksini düşünmeme sebep olacak net bir cevap bulamadım. Bence soğutucu bloklar lehimli gelse ısınma ve bakım sorunlarının çok büyük bir kısmı çözülmüş olur.

Gerektiği taktirde sıvı soğutma bile yapılabilir. Biraz incelikten verilmiş olur ama soğutmada masaüstüne yaklaşılmış olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı