Çözüldü RTX 4090 sistemde görüntü yok

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kaleon

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam.

Geçtiğimiz günlerde bir sistem topladım ve sonrasında sistem bios ekranına dahi gelmedi.

Sistemin parçaları;
Anakart: Asrock B650 LiveMixer
İşlemci: Ryzen 7 7800x3d
Ramler: Corsair Vengeance DDR5 64GB
Ekran Kartı: 4090

Anakart üzerinde CPU ışığı sabit DRAM ışığı ise yanıp sönüyor.

Ramleri anakart kitapçığında yazdığı gibi A2 ve B2 slotlarında denedim. B2 de tek ram de denedim.
12 Pinli ve 8 er pinli girişleri tekrar tekrar kontrol ettim.
Ramlerin oturup oturmadığını hatta her bir slotta yerlerini değiştirerek kontrol ettim.
Flashtan bios güncellemesi yaptım.
Sistemi 2-3 kez tekrar birleştirdim.

Bu işlemleri yapmama rağmen problemde hiçbir gelişme olmadı.

Sistemi açtığımda tüm ışıkları yanıyor hemen ardından sönüp sadece ekran kartı ve anakart ledleri ile ön taraftaki fan ledleri yanmaya devam ediyor.

Aşağıdaki görselde anakart üzerindeki bölgenin resmini paylaşıyorum. Sizin de farkedeceğiniz üzere alttaki bölgede pinde bir problem var gibi duruyor.

Dosya Ekleri

• 23e396bf-291f-4962-b536-e5ba66505a23.jpg
    23e396bf-291f-4962-b536-e5ba66505a23.jpg
    236,4 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:
Çözüm
Anakart değişiminden sonra problemim çözüldü bilginiz olsun arkadaşlar.

Ellerinde aynı üründen olmadığından ve tamirat yapamadıklarından dolayı da iade yaptılar.
Arkadaşlar selam.

Geçtiğimiz günlerde bir sistem topladım ve sonrasında sistem BIOS ekranına dahi gelmedi.

Sistemin parçaları;
Anakart: ASRock B650 livemixer.
İşlemci: Ryzen 7 7800x3D.
RAM'ler: Corsair Vengeance DDR5 64 GB.
Ekran kartı: 4090.

Anakart üzerinde CPU ışığı sabit DRAM ışığı ise yanıp sönüyor.

RAM'leri anakart kitapçığında yazdığı gibi A2 ve B2 slotlarında denedim. B2 de tek RAM de denedim.
12 pinli ve 8'er pinli girişleri tekrar tekrar kontrol ettim.
RAM'lerin oturup oturmadığını hatta her bir slotta yerlerini değiştirerek kontrol ettim.

Bu durumlarda RAM'den kaynaklıyor anakartin görüntüsünü atin.

Dosya Ekleri

• anakart.jpg
    anakart.jpg
    132 KB · Görüntüleme: 21
RAM'leri çıkarın sari yerini beyaz silgi ile silip peçete ile temizleyin arkadaki RAM'i en öne takin ondeki RAM'i bir öne takin.
Görseldeki gibi dediniz galiba. Silgi ile silip temizledim fakat aynı problem devam etti.
Ramler olmadan çalıştırdığınızda aynı ışıklar mı yanıyor yoksa değişim var mı?
Ramsiz denedim DRAM ışığı söndü ama baştaki problem aynı.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    77,7 KB · Görüntüleme: 14
  • 2.jpg
    2.jpg
    80,3 KB · Görüntüleme: 21
3-4 kez sıvı soğutma ile çıkarıp tekrar montajını yaptım. Bana da problem işlemci ile anakart yuvası kısmında gibi geliyor. İlk mesajda paylaştığım görselde aşağıdaki 2 çubukta yamulma var gibi gözüküyor sizce problem o olabilir mi?

İşlemci iyi oturmazsa açılmaz veya görüntü gelmez.

Sorun anakart pinlerinde zaten resim de renk farkı olarak o pinlerin yamuk olduğu anlaşılıyor aynısı başıma gelmişti soğutucunun vidalarını aşırı derece de sıkarak bu sorunu yaşadığımı düşünüyorum. Siz de civata sıkar gibi mi sıktınız acaba? Tanıdığınız bilgisayarcı varsa mercekle bakıp düzeltebiliyorlar 1-2 tane pin yamuk muhtemelen. İşlemciyi yuvaya yerleştirirken elinizden düşürdünüz mü?

Geri
Yukarı