RTX 4090 sisteme 10-15 bin TL arası monitör önerisi

O zaman bize 20K+ üstü yolu gözüktü gibi. NANO IPS evet bir hayal kırıklığı oldu benim içinde diyebilirim. Forum bizim biliyorsun değişik biraz =)

G9 baktım hocamda 49" çok büyük benim için, masamda zaten yer yok o kadar.

Hani aklımda şuan artık bunlar belirmeye başladı.

NEO serisi bu arada mini-led ekranmış, dikkat etmemiştim sanırsam en iyisi bunlar.
O halde şunu öneririm hocam:
Sizin 3. linkinizdeki monitör.

Bütçe yetmezse M32U yerine G3223Q tercih ederdim sizin yerinizde olsam.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Dreamwalker o zaman Gigabyte olan attığım modeli alabilirsin, hem 4K kullanmak zorunda değilsin 2K çözünürlükte de kullanabilirsin. Hem FPS açısından daha fazla FPS alabilirsin ve kartın bütün nimetlerinden yine yararlanırsın. Alternatif olarak VA panel bence en iyisi, renk konusuna da çok takılma onların hepsi yazılımsal olarak halledilebilir. MSI olan model şuan bence fiyatına göre aşırı iyi şu ekonomide, bence MSI olanı al gitsin mis gibi 10.000 TL'ye hem cebinde 5.000 TL para kalır onunla da başka şeyler yaparsın mesela hoparlör alırsın veya monitörünün yanına bir tane daha 2. monitör alırsın 2. ekran olarak kullanırsın hem masana güzel bir görüntü verebilir.
Hocam 2K monitör alacak olsam zaten RTX 4090 almam, gider 4070 TI alırdım, benim amacım Valorant oyuncusu gibi maksimum FPS almak değil, amacım görüntüyü, olabildiğince kaliteli şekilde 4K'da almak. 4K monitörü 2K'da açınca maalesef oyunların hepsi çamur oluyor. Ekonomik olarak dediklerin de haklısında ben o limiti geçeli çok oldu. Şuan bütçem bu ürünlere el veriyor, başlık lütfen yanıltmasın sizi.

Odanın boyutu gereği daha büyük bir masa alma şansım yok, kasa zaten masanın üzerinde hani istesem şuan 2 adet 27" bile sığmaz muhtemelen, zaten çift monitör kullanacak bir işimde yok.

O halde şunu öneririm hocam:
Sizin 3. linkinizdeki monitör.

Bütçe yetmezse M32U yerine G3223Q tercih ederdim sizin yerinizde olsam.
Ekran bu arada VA panelmiş, ben hala IPS sanıyordum 😂
Mini - Led teknolojisi ile OLED arasında ki temel farklar nedir sizce ?
Birde G8 serisinde scanlight problemi var diyorlar, o yüzden G7 NEO daha mantıklı geliyor.

Şuan piyasada maalesef 4K OLED yok, ASUS daha yeni 2K bir model çıkardı ama o da zaten Türkiye fiyatı herhalde 50K+ üstü olur.

Acele etmeyip beklemek sizce en iyisi mi yoksa direkt G7 NEO alıp geçiyim mi ?

Mini - Led teknolojisi ile OLED arasında ki temel farklar nedir sizce ?
En belirgin fark daha uzun ömürlülük. Diğer farklar Mini-LED size daha parlak, daha renkli ve renkleri daha doğru olan bir görüntü sunar ancak sonsuz kontrastıyla ve çok hızlı yanıt süresiyle OLED, hala filmler ve oyunlar için en iyisi.
Birde G8 serisinde scanlight problemi var diyorlar, o yüzden G7 NEO daha mantıklı geliyor.
Scanlines demek istediniz sanırım hocam. O problem G7 Neo'da da mevcut ancak hepsinde olmuyor. Biraz da şansa bağlı. O yüzden önerdim zaten.
Şuan piyasada maalesef 4K OLED yok, ASUS daha yeni 2K bir model çıkardı ama o da zaten Türkiye fiyatı herhalde 50K+ üstü olur.
Acele etmeyip beklemek sizce en iyisi mi yoksa direkt G7 NEO alıp geçiyim mi ?
Gaming Gen stok gelecek diye ekledi bu monitörü sitesine:
Ancak fiyatla ilgili bir şey söyleyemeyeceğim zaten MSRP (Üretici tarafından önerilen satış fiyatı) verisine de ulaşamadım fakat C2 OLED gibi bir televizyon 20K'ya satılıyorken umudunuzu kaybetmeyin derim. Sitede fiyatlandırma ve ne zaman satışa çıkacağı gibi bilgileri yerel ASUS yetkili satıcısına yani ASUS Türkiye'ye sorabilirsiniz diyor. Oradan gelecek bilgilere göre hareket etmeniz daha yararlı olur.

En belirgin fark daha uzun ömürlülük. Diğer farklar Mini-LED size daha parlak, daha renkli ve renkleri daha doğru olan bir görüntü sunar ancak sonsuz kontrastıyla ve çok hızlı yanıt süresiyle OLED, hala filmler ve oyunlar için en iyisi.

Scanlines demek istediniz sanırım hocam. O problem G7 Neo'da da mevcut ancak hepsinde olmuyor. Biraz da şansa bağlı. O yüzden önerdim zaten.

Gaming Gen stok gelecek diye ekledi bu monitörü sitesine:
Ancak fiyatla ilgili bir şey söyleyemeyeceğim zaten MSRP (Üretici tarafından önerilen satış fiyatı) verisine de ulaşamadım fakat C2 OLED gibi bir televizyon 20K'ya satılıyorken umudunuzu kaybetmeyin derim. Sitede fiyatlandırma ve ne zaman satışa çıkacağı gibi bilgileri yerel ASUS yetkili satıcısına yani ASUS Türkiye'ye sorabilirsiniz diyor. Oradan gelecek bilgilere göre hareket etmeniz daha yararlı olur.
Çok teşekkür ederim değerli cevaplarınız için.

Türkiye'de G7 Neo ile G8 arasında zaten 3.000 TL gibi bir fark var 240 HZ için değer mi o para bilmiyorum ama o fiyat bandına çıktıktan sonra zaten pek bir anlamı kalmıyor farkın.

Hocam valla etikete Gaming monitör ismi konduğu anda maalesef tüm Dünya'da fiyatlar uçup gidiyor, üstelik OLED yeni çıkan bir ekran, 2K olmasa kesinlikle düşünürdüm ama bakalım sene içinde mutlaka 4K OLED bir monitör gelecektir. CES 2023'te ben çok bekledim ama LG ve ASUS 2K çıkardı ilk olarak.

Şimdilik NEO G8 ile OLED ekran bekleme aşamasında kaldım, bütçe de bir anda tabi 20K ve üstü oldu...

Hocam valla etikete Gaming monitör ismi konduğu anda maalesef tüm Dünya'da fiyatlar uçup gidiyor, üstelik OLED yeni çıkan bir ekran, 2K olmasa kesinlikle düşünürdüm ama bakalım sene içinde mutlaka 4K OLED bir monitör gelecektir. CES 2023'te ben çok bekledim ama LG ve ASUS 2K çıkardı ilk olarak.
Siz de haklısınız ama çok umutsuz olmayın hocam çünkü LG'nin çıkardığı OLED monitör 999 dolardan ön-satışa çıktı. Bu monitör Türkiye'ye gelse G8 ile aynı fiyatta olur muhtemelen.

Şimdilik NEO G8 ile OLED ekran bekleme aşamasında kaldım, bütçe de bir anda tabi 20K ve üstü oldu...
Scanlines sık rastlanmayan bir durum ama tabiiki diğer problemlere göre rastlama oranı epey yüksek.

Siz de haklısınız ama çok umutsuz olmayın hocam çünkü LG'nin çıkardığı OLED monitör 999 dolardan ön-satışa çıktı. Bu monitör Türkiye'ye gelse G8 ile aynı fiyatta olur muhtemelen.
Evet haklısınız bende aşağı yukarı aynı fiyat bandında olmasını bekliyorum ama 4K çıkan model ne olur, ne zamana çıkar hiç bir fikrimiz yok.

Yani arada teknolojik olarak çok fark yoksa zaten direkt G8 Neo almayı düşünüyorum. Fiyatlar çünkü artacak, böyle üst seviye ürünlerde de pek indirim olmuyor.

Evet haklısınız bende aşağı yukarı aynı fiyat bandında olmasını bekliyorum ama 4K çıkan model ne olur, ne zamana çıkar hiç bir fikrimiz yok.
RTX 4090 var diye illa 4K alacaksınız diye bir kaide yok hocam. 2K bir monitör alıp DLDSR ile 2.25x ölçeklendirme açabilirsiniz. Bu da 4.25K'ya tekabül eder.
Yani arada teknolojik olarak çok fark yoksa zaten direkt G8 Neo almayı düşünüyorum. Fiyatlar çünkü artacak, böyle üst seviye ürünlerde de pek indirim olmuyor.
OLED ile Mini-LED'in birbirlerine karşı üstünlükleri var. Bu durumda, sizin tercihinize bağlı bir seçim oluyor. G8 Neo, sadece yenileme hızı değil tepki süresi olarak da daha hızlı bir monitör ancak 240 Hz yenileme hızında scan line problemi denk gelirse daha düşük rakamlara çekmeniz gerekebilir. Bu nedenle G7 Neo daha mantıklı bir tercih olur. Benim önerim G7 Neo.

Son düzenleme:
RTX 4090 var diye illa 4K alacaksınız diye bir kaide yok hocam. 2K bir monitör alıp DLDSR ile 2.25x ölçeklendirme açabilirsiniz. Bu da 4.25K'ya tekabül eder.

OLED ile Mini-LED'in birbirlerine karşı üstünlükleri var. Bu durumda, sizin tercihinize bağlı bir seçim oluyor. G8 Neo, sadece yenileme hızı değil tepki süresi olarak da daha hızlı bir monitör ancak 240 Hz yenileme hızında scan line problemi denk gelirse daha düşük rakamlara çekmeniz gerekebilir. Bu nedenle G7 Neo daha mantıklı bir tercih olur. Benim önerim G7 Neo.
Sizden sonra biraz araştırdım da Samsung NEO serisinde genelde kalite kontrolü problemi çok oluyor diyorlar, yani çok fazla şans işine bırakmak istemiyorum sözde Premium bir monitör alacakken, ayrıca 1000RR çok agresif bir kavis daha önce 700RR MSI monitör kullanmıştım bunda nasıl olur bilmiyorum. Dediğiniz gibi NEO G7 şuan en mantıklısı ama fiyat olarak gereksiz pahalı geldi.

Duruma göre OLED 4K almaya karar verdim, fiyatlar 30K bandında olursa zaten DELL ve ya dediğiniz Gigabyte modelini düşüneceğiz artık.

Kafam çok karıştı biraz o yüzden kusura bakmayın sizde =)

Arkadaşlar, herkese merhaba. Elimdeki monitörü değiştirmek istiyorum, siyah performansı maalesef bazı oyunlarda beni tatmin etmemeye başladı artık. Güncel sürücü ile çözülmeyen bir uykuya almaya problemi de mevcut aslında.

Mevcut monitörümün Türkiye'de şu an bildiğim kadarı ile stoku yok zaten.

Ekran kartım MSI Gaming X Trio 4090, bütçe olarak 10.000 - 15.000 TL arası bir fiyat belirledim.
Minimum 144 Hz 1ms ve 27" olmasını istiyorum. HDR kullanmadığım için değerleri çok önemli değil, tavsiye veren herkese teşekkürler şimdiden.

Ben bunu öneririm hocam. Ama bu bütçeye daha fazlası bulunabilir sanırım. 4K ekranlar ne kadar bilmiyorum. Alamayacağım için pek fiyatlarına bakmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı