RTX 4090'lı sisteme 4K monitör şart mı?

Bu da yanlış bir bakış açısı değil ama herkesin düşüncesi veya gayesi farklı.
Bakış açısı değil bu, sebep sonuç. Ferrari alıp ara sokaklarda sürmezsin, ya da sadece ara sokaklarda takılacaksan ferrari almazsın. Ekran kartı adı üstünde ekran için bir kart. Ekran almazsan, ekran kartını ne yapacaksın. Gibi gibi..

RTX4090'lı sistemim var (daha detaylı isterseniz yazarım) ASUS'un 2K OLED modelini almayı düşünüyorum. Ama yakınımdakiler ve forumdakiler o kadar sisteme 4K yakışır falan diyorlar. 2K alsam sorun olur mu?
4K monitörün yoksa 4090 şart mıydı?😅
Şaka bir yana kesinlikle 4K almalısınız, hem darboğaz daha az olur hem 4K çok güzel bir çözünürlük. 4K bile darboğaz yapar da ondan daha az darboğaz olur dedim.🤦‍♂️

RTX4090'lı sistemim var (daha detaylı isterseniz yazarım) ASUS'un 2K OLED modelini almayı düşünüyorum. Ama yakınımdakiler ve forumdakiler o kadar sisteme 4K yakışır falan diyorlar. 2K alsam sorun olur mu?
Aynı şekilde 4090 sistemim var ve bu monitörü kullanıyorum. 4K monitör de kullandım aynı sistemde ama kesinlikle Asusun bu modeli çok hoşuma gitti herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Çözünürlük ve Hz açısından gayet tatmin edici ve bence düzeyinin en kaliteli monitörü para açısından sıkıntınız yoksa almanızı tavsiye ederim.

Şart diye bir olay yoktur kardeşim fakat 4090 gibi ekran kartına hangi monitör yakışır dersen 4K ve üstü gider butcene göre değişir hangi monitörü alacağın.

OLED almayın. Yanma sorunu bir yana, OLED'lerin parlaklığı düşük oluyor. Onun yerine 1000 nit veya üzeri parlaklık sunan bir monitor öneririm. 4090 alıp HDR keyfi yaşamamak mantıksız olur.

HDR keyfinden bahsedip OLED almayın demek...
Evet. OLEDlerin verdiği parlaklıktan haberin var mı? 1000 nit üzerine çıkan sayılı. Onlar da %1, %10 ekran alanında vs. VA paneller OLEDleri HDR konusunda ezip geçiyor. Samsung neden OLED'i az tercih ediyor sanıyorsun? HDR 400 diye monitor satıyorlar size siz de HDR sanıp alıyorsunuz. SDR zaten 250-300 nit. HDR dediğin 1000 nit'ten başlar. Bak başlar diyorum. Normalde 3-4bin nit olması lazım. Teknoloji cahili olup ayar verme çabalarınız inanılmaz. Mesaj yazmadan önce bir araştırma yapın...

RTX 4090 gibi yüksek performanslı bir grafik kartı, 4K çözünürlüğünde oyun oynamak için tasarlanmıştır ve 4K monitörlerde potansiyelini tam anlamıyla gösterebilir. Ancak, 4K monitör şartı yoktur. İhtiyaçlarınıza, oyun tercihlerinize ve bütçenize bağlı olarak farklı monitör çözünürlükleri seçebilirsiniz.

Geri
Yukarı