RTX2070 sistemde darboğaz mı var?

binjoxx

Decapat
Daha fazla  
Sistemimle birçok oyunda yaşadığım şeyin darboğaz mı yoksa başka bir şey mi olduğunu çözemedim. İşlemcim Ryzen 5 2600X ve ekran kartım Gigabyte RTX2070 Windforce. İşlemcimin kötü olduğunu biliyorum muhtemelen yakında 5600X alacağım ancak bu başka konu. Birçok oyunda hem CPU hem GPU kullanımım düşük FPS'de düşük. Bildiğim kadarıyla darboğaz olsa en azından CPU'ya biraz yük biner. İkisi de yüzde 50 60 civarlarında (Escape from Tarkov, Squad'a göre söylüyorum). İşlemcim 3.6 GHz temel hızında ama ben 4.1'e overclocklasam bile FPS veya kullanım oranları fazla değişmiyor. Bir de oyunlarda genel bir bulanıklık var nedense (uzak mesafelerde özellikle). Acaba işlemci veya ekran kartı dışında bir donanım bu duruma sebebiyet veriyor olabilir mi? Bulanıklık belki SSD'de sorun da olabilir diye düşündürdü ama olsa bile FPS'i etkiler mi? 2x8 RAM'im var bu arada CPU-Z Memory'de dram Freq'e 1400 diyor onu iki ile çarpıyoruz sanırsam 2800 MHz de RAM için yeterli olmalı herhalde. Grafik yükseltmek, V-Sync kapatmak, FPS limiti, güç seçeneği yüksek performans ayarlamak vs. demeyin çünkü bunları zaten yaptım. Grafik ayarlarını değiştirsem bile neredeyse fark yok zaten.

Anakart: MSI B450-A Pro (bir önemi varsa yazayım dedim).

Hocam bence driver sorunu var siz DDU ile tüm driverları bir silin. Sonra bilgisayarı güç seçeneklerinden öte ayarlardan oyun moduna bir bakın. Ve Windows ayarlarından güçe bakın bazen orada ekonomiye geçmiş olabiliyor.

Bence sorun driver gibi. Yada farklı dual channel ram kullanıyorsunuz. Uyumsuzluk var.

Ama ddu ile güvenli modda silin.

Hocam bence driver sorunu var siz DDU ile tüm driverları bir silin. Sonra bilgisayarı güç seçeneklerinden öte ayarlardan oyun moduna bir bakın. Ve Windows ayarlarından güçe bakın bazen orada ekonomiye geçmiş olabiliyor.

Bence sorun driver gibi. Yada farklı dual channel ram kullanıyorsunuz. Uyumsuzluk var.

Ama ddu ile güvenli modda silin.
Driverlarla alakalı dediğinizi deneyeceğim de RAM'de bahsettiğiniz uyumsuzluk sorunu varsa onu nasıl anlayabilirim?

İşlemci de tek etken çekirdek sayısı değildir veya frekans hızı, L3 ön bellek oranı da oyunlara ciddi FPS etkisi oluyor örnek vermek gerekirsem Valorant da;
Ryzen 5 3600 32 MB L3 - Ryzen 5 5500'e göre 16MB L3
Daha fazla FPS veriyor 5500 daha güncel ve güçlü olduğu halde.

Ramler farkı marka mı hocam ?
Yok ikisi de aynı model. CPU-Z'de 2 ve 4. slotlarda gözüküyorlar. Bu arada driver silip temiz kurulum işlemini yaptım ana ne yazık ki işe yaramadı. Ramler: https://www.corsair.com/ww/en/Categories/Products/Memory/VENGEANCE-LPX/p/CMK16GX4M2A2666C16

(Garip bir şekilde bir ara Afterburner OSD'sinde ram kullanımı açıkken ramin full kullanıldığını görmüştüm. 16 GB ramin tek oyun oynarken full kullanılması garip geldi fazla bakmadım ama onu yarın tekrar deneyeceğim belki ramlerde de sıkıntı olabilir bilemiyorum)

İşlemci de tek etken çekirdek sayısı değildir veya frekans hızı, L3 ön bellek oranı da oyunlara ciddi FPS etkisi oluyor örnek vermek gerekirsem Valorant da;
Ryzen 5 3600 32 MB L3 - Ryzen 5 5500'e göre 16MB L3
Daha fazla FPS veriyor 5500 daha güncel ve güçlü olduğu halde.
Evet de problemim FPS değil ki kullanım oranlarının da düşük olması. Hem FPS düşük hem kendilerini zorlamıyorlar. Darboğaz olsa biri full diğeri düşük olur ama ikisi de aynı anda düşük. Ayrıca ben yorumu neye göre yaptığını anlamadım ben çekirdek sayısına dair falan bir şey yazmadım zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı