Çözüldü RTX3060 ve 12700H darboğaz yapar mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Chinaski

Femtopat
Daha fazla  
Yeni konuyla yine karşınızdayım. Sorum şöyle: RTX 3060, 12700H işlemcili 1920x1080 FHD, Max-P 130W tgp, 32 GB RAM bir laptop almayı düşünüyorum. Bildiğiniz üzere, RTX 3060 ve 12700H Gaming laptoplarda sık kullanılan bir kombinasyon. Size verdiğim özelliklerle bir bottleneck yaşar mıyım? Bottleneck calculator sitesinde ekran kartına %30'a yakın bottleneck işlemci için %12 ve genel tasklarda %21 bottleneck diyor ama bilemedim. Güvenilir bir değer midir bunlar? Sizin fikirleriniz nelerdir? Bu konuda? Teşekkürler.

Çözüm
Hayır hocam. Bu ikili ile darboğaz falan olmaz. O site güvenilir değil ve zaten bizde de yasaklı.
Hayır hocam. Bu ikili ile darboğaz falan olmaz. O site güvenilir değil ve zaten bizde de yasaklı.

Çözüm
Genel olarak işlemci bir tık güçlü kalsa da darboğaz bakımından fazla bir problem yaşamazsınız,RTX 3060 hele ki 130 wattlığı standart 3070 performansına yakın bir performans sunduğu için önü 4-5 yıl daha açık olacaktır.Yani çok az bir ekran kartından dolayı darboğaz olsa da bu değer kanımca önemsenmeyecek kadar düşük olacaktır.

@Chinaski dediğim gibi güvenilir değil hocam. Dikkate almayın. Bu ikili darboğaz falan yapmaz.

Genel olarak işlemci bir tık güçlü kalsa da darboğaz bakımından fazla bir problem yaşamazsınız,RTX 3060 hele ki 130 wattlığı standart 3070 performansına yakın bir performans sunduğu için önü 4-5 yıl daha açık olacaktır.Yani çok az bir ekran kartından dolayı darboğaz olsa da bu değer kanımca önemsenmeyecek kadar düşük olacaktır.
Calculator sitede de 3060 için yüksek bir işlemci diyor 12700H için. Buradaki herkes yapmayacağını söylüyor ama grafik kartı için %30 ve işlemci için %12 deyince sorma gereği duydum. Sizce de bu miktarlar abartılı mı?

RTX 3060, 11800h işlemcili laptop kullanıyorum.
O kadar zorlamama rağmen iki tarafta da darboğaz yaşamadım.
Yener gerekli açıklamayı yapmış. O sitenin verdiği oran ve bilgiler doğru değil.

Geri
Yukarı