RTX3080 FE fanı %100'de çalışıyor

tunathesir

Decapat
Daha fazla  
İyi akşamlar. Biraz detaylı yazacağım. Geçen kasa için temizlik yaptım yaparken ekran kartını da temizleyeyim dedim(macun, ped vs). Neyse içini açtıktan sonra çıkarılması gereken 3 kablonun birisini yuvası ile birlikte çıkardım yanlışlıkla. Ertesi gün direkt olarak ekran kartı tamir servisi yapan yere götürdüm ve görevli adam o yuvayı oturtmak zor ve zarar verebiliriz dedi. Bundan dolayı o iki kabloyla 2 bakır ucu birbirine lehimledi. Kartı teslim aldıktan sonra bugün denediğimde PC'yi açtım ama 2 dakika sonra kartın fanları otomatik olarak %100'e geliyor ve 0 yük altındayken ekran kartı sıcaklığı 72-73 dereceleri buluyor. GeForce Experience güncellemesini de yaptım yalnız değişen bir şey olmadı. Ayrıyeten şunu da belirtmem lazım anakartım ASUS ROG STRIX X570-E Gaming ve Q-code ekranında "9e" kodu yazıyor. Anakartın kılavuzundan baktığımda kodun açıklaması "reserved for future AMI codes" yazıyor. Tam olarak ne için yazıyor bunu anlamadım. Dedim Power kablosunu falan mı yanlış taktım? Ama bu sefer de PC açılmaz dedim. Pek tahmin etmiyorum lakin belki lehimlenen kablo mu sıkıntılı lehimlendi veya problemli. Sizce bu Q-code hatası ve fanların tam güçte çalışmasının sıkıntısı nedir ve sizden ricam yardımcı olabilir misiniz? Bu arada tekrardan tamire götürdüğüm yere yazdım lakin geç olduğu için anca yarına cevap verirler muhtemelen bu sırada buraya yazayım dedim.(fanlar %100'de yazıyorum bu arada :) )

Dosya Ekleri

• sada.png
    sada.png
    459,5 KB · Görüntüleme: 51
  • WhatsApp Image 2022-09-28 at 17.09.46.jpeg
    WhatsApp Image 2022-09-28 at 17.09.46.jpeg
    123 KB · Görüntüleme: 51
"Reserved For Future AMI Codes" açıklaması TPM' nin aktif olarak çalıştığını belli ediyormuş hocam. 👋🏼
Sizin sorununuz ile ilgisi yok. Ancak lehim başarısız olmuş anlaşılan. Hoş, lehimle bu durumun bir ilgisi var mı bilemiyorum... Bence yok gibi sonuçta aktif çalışıyor. Lehim iletiyor fan çalışıyor.

Belki de termal macun sürerken hata yaptınız, arada boşluk kaldı tam temas etmiyor vb. o yüzden çok ısınıyordur. Tekrar söküp kontrol etmenizi öneririm.

Saygılarımla. 🌹

TR'de Founders Edition'un yetkili servisi mi var? Kart yurtdışından sipariş edilmiş büyük ihtimalle. Burada ilgilenecek bir yetkili servisi yok.
Keşke direk yetkili servise yollasaydınız.
Aynen dediğiniz gibi yok nvidia yetkili servisi olsa tabiki direkt götürürdüm ama götürdüğüm yerin ismini vermiyim şuanda ( istenirse söylerim sıkıntı yok) googledan baktım puanlamalar yorumlae vs bi yer buldum kadıköyde temiz bi yerdi zaten iyi bi yere benziyodu yani. Sosyal medya hesaplarına bkatığımda zaten sürekli 3000 serisi kartları tamir eden bi yer olduğu için oraya götürdüm

Fan ayarlamasını kendiniz yapabiliyor musunuz? Yani istediğiniz gibi fan eğrisi ayarlayabiliyor musunuz yoksa ya 0 ya 100 mü çalışıyor fanlar hep?

"Reserved For Future AMI Codes" açıklaması TPM' nin aktif olarak çalıştığını belli ediyormuş hocam. 👋🏼
Sizin sorununuz ile ilgisi yok. Ancak lehim başarısız olmuş anlaşılan. Hoş, lehimle bu durumun bir ilgisi var mı bilemiyorum... Bence yok gibi sonuçta aktif çalışıyor. Lehim iletiyor fan çalışıyor.

Belki de termal macun sürerken hata yaptınız, arada boşluk kaldı tam temas etmiyor vb. o yüzden çok ısınıyordur. Tekrar söküp kontrol etmenizi öneririm.

Saygılarımla. 🌹
Muhtemeln yarın tekrardan götürcem zaten. Acaba diyorum kasayla mı götürsem ? Ya buraya yazmamın sebebi belki afterburner yada farklı bir programla ayar çekildikten sonra düzelir mi acaba dedim ? Bu arada o kablo ne işe yarıyor dedim? Fanla alakalı düşünmüştüm ama değil heralde çünkü adam lehimlemeden önce bi güç vermişti fanlar çalışmıştı yanlış hatırlamıyorsam. O kaablo için de bu arada mosfet soğutucular için muhtemelen dedi

Fan ayarlamasını kendiniz yapabiliyor musunuz? Yani istediğiniz gibi fan eğrisi ayarlayabiliyor musunuz yoksa ya 0 ya 100 mü çalışıyor fanlar hep?
Yo kendim ayarlayabiliyorum yani otodan çıkartabiliyorum tabi ama doğal olarak direkt derece artmaya başlıyor. Benchmark yapıcaktım normalde afterburner üzerinden korktum bunu görünce yapmadım

Yo kendim ayarlayabiliyorum yani otodan çıkartabiliyorum tabi ama doğal olarak direkt derece artmaya başlıyor. Benchmark yapıcaktım normalde afterburner üzerinden korktum bunu görünce yapmadım
Tamamdır. Fan bağlantısında sorun yok gibi gözüküyor o hâlde. Sizin zarar verdiğiniz yerin o fan kablo bağlantıları olduğunu kabul ediyorum.

Kartı sizden sonra aldığınız yer kapattıysa belki macun yenilemeyi unutmuş olabilir. Tekrar zarar vermeden açabileceğinizi düşünüyorsanız siz yenileyin ya da yarını bekleyin tamir ettiğiniz yer genel olarak bir kontrol etsin.

Geri
Yukarı