Çözüldü RTX4070 Ti Super ile Metro oynarken Alt Tab yapıldıktan sonra pikselleşmeler oluştu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TockPro

Centipat
Daha fazla  
RAM
2 adet XPG 16GB DDR5 5600MHz RAM
Ekran kartı
RTX4070Ti Super
Anakart
ASUS PRIME A620M-K A620 6400MHz (OC)
İşlemci
Ryzen 5 7600
IMG_20240412_012053.jpg

Yukarıda gördüğünüz gibi Metro oynuyordum, Alt Tab yaptım Discord'a baktım ve oyuna geri dönünce böyle oldu.
Alt Tab atarak Discord'a tekrar girdim ve sonra oyuna tekrar girince düzeldi. Alt Tab atmasaydım kendi kendine düzelmeyecekti.
Ama bu ekranda olurken yan ekranda olmadı, bu sorun ekran kartından mı yoksa monitörden mi?
Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ekran kartı kaynaklı, monitör panelinde arıza boyle olusmaz.

Herhangi UV veya OC islemi varsa kaldırın, DDU ile driverı kaldırıp WHQL sürümü kurun.
@TockPro
Sol alttaki Windows simgesine sağ tıklayın. Aygıt yöneticine girin. Monitöre sağ tıklayıp sürücüyü güncelleştirin. Sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Sorunun monitörlerden kaynaklı olmadığına emin olmalıyız. Sorun çözülmezse ekran kartının sürücüsünü (driver'ını) güncelleyin. Windows'un güncel olduğundan emin olun. Bu da sorunu çözmezse garantiye göndermek en mantıklısı olacaktır.

@GFYT (ben elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Eklemek istediğiniz varsa buyurun.)

Deneyeceğim ve bilgilendireceğim hocam. Teşekkürler.

Herhangi UV veya OC islemi varsa kaldırın, DDU ile driverı kaldırıp WHQL sürümü kurun.

Ekran kartı uygulamasından "Xtreme tuner" otomatik OC işlemi yapmıştım ama bir seferlik yapılıyor herhalde geri al falan yoktu zaten OC olduğundan da emin değilim.

@TockPro
Sol alttaki Windows simgesine sağ tıklayın. Aygıt yöneticine girin. Monitöre sağ tıklayıp sürücüyü güncelleştirin. Sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Sorunun monitörlerden kaynaklı olmadığına emin olmalıyız. Sorun çözülmezse ekran kartının sürücüsünü (driver'ını) güncelleyin. Windows'un güncel olduğundan emin olun. Bu da sorunu çözmezse garantiye göndermek en mantıklısı olacaktır.

@GFYT (ben elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Eklemek istediğiniz varsa buyurun.)

Dediklerinizi yaptım sürücülerim güncel ama aklıma bir şey takıldı.
Sistemi alalı 2 ay oluyor ve aldığım ilk günden beri ufak ufak piksel problemleri ile karşılaşıyordum ama çok ufak dediğim gibi TikTok ve YouTube izlerken oluyorlardı.
Ondan sonra bazı oyunlarda takılmalar yaşamaya başlamıştım heleki GTA 5 ekran kartı kullanımı %60'ın üzerine çıkmıyordu (hala aynı problem var) bende NvdiaApp yükledim ve çoğu sorunum düzeldi...
Fakat NvdiaApp yükledikten sonra böyle KOCAMAN piksel sorunları ile karşılaştım...
Demem o ki NvdiaApp yüzünden olmuş olabilir mi? Beta da çünki.

Bir de DisplayPort yerine HDMI kablosu taktım eğer sorun kabloda ise diye.

Hocam sizce NvdiaApp mi indirmeliyim yoksa normal driver mı?
Hızlı cevap verebilirseniz iyi olur hocam bekliyorum.

@Loyalty571

Son düzenleme:

Ekran kartı uygulamasından "Xtreme tuner" otomatik OC işlemi yapmıştım ama bir seferlik yapılıyor herhalde geri al falan yoktu zaten OC olduğundan da emin değilim.

Sistemi alalı 2 ay oluyor ve aldığım ilk günden beri ufak ufak piksel problemleri ile karşılaşıyordum ama çok ufak dediğim gibi TikTok ve YouTube izlerken oluyorlardı.
Ondan sonra bazı oyunlarda takılmalar yaşamaya başlamıştım heleki GTA 5 ekran kartı kullanımı %60'ın üzerine çıkmıyordu (hala aynı problem var) bende nvdiaapp yükledim ve çoğu sorunum düzeldi...
Fakat nvdiaapp yükledikten sonra böyle kocaman piksel sorunları ile karşılaştım...
Demem o ki nvdiaapp yüzünden olmuş olabilir mi? Beta da çünkü.

Hocam sizce nvdiaapp mi indirmeliyim yoksa normal driver mı?

@Loyalty571

Game Ready driver indir.

Ondan sonra bazı oyunlarda takılmalar yaşamaya başlamıştım heleki GTA 5 ekran kartı kullanımı %60'ın üzerine çıkmıyordu (hala aynı problem var) bende NvdiaApp yükledim ve çoğu sorunum düzeldi...
Fakat NvdiaApp yükledikten sonra böyle KOCAMAN piksel sorunları ile karşılaştım...
Demem o ki NvdiaApp yüzünden olmuş olabilir mi? Beta da çünki.

Hocam sizce NvdiaApp mi indirmeliyim yoksa normal driver mı?

@Loyalty571
1 Click OC yazısına tekrar tıklarsanız silik beyaz renkte olacaktır. Daha sonra Apply butonuna tıklayıp onaylayın. Direk Reset butonuna basıp daha sonra Apply'a da basabilirsin. Ama herşey sıfırlanır bu durumda. 1 Click minicik bir OC yapıyor zaten ondan olmaz o iş.

1 Click OC yazısına tekrar tıklarsanız silik beyaz renkte olacaktır. Daha sonra apply butonuna tıklayıp onaylayın. Direk reset butonuna basıp daha sonra Apply'a da basabilirsin. Ama her şey sıfırlanır bu durumda. 1 Click minicik bir OC yapıyor zaten ondan olmaz o iş.

OC Scannerdan da bir şeyler yapmıştım hatırlamıyorum.

@GFYT hocam dediğiniz gibi kurulumu yaptım, kurulum sırasında herhangi bir problem olmadı.
Armoury Crate den sürücüleri indireyim mi?
Screenshot_1.png

1440p FurMark sonucu.

Hiçbir kasma, donma, pikselleşme olmadı. (HDMI)
Screenshot_2.png

Son düzenleme:
Yok hocam, stabil ise boyle kalsın. Sorununuzun cozuldugune sevindim :)

Evet şu anlık bir sorun olmadı, şu an Warzone oynuyorum herhangi bir sorun olursa haber edeceğim.
Bugün şimdilik HDMI da kalacağım yarın DisplayPort'a geçeçeğim.

Yarın da bir sorun olmaz ise "Çözüm" olarak işaretleyeceğim.

Gerçi çoktan işaretlenmiş ama

TikTok izlerken video kaydırmalarında piksel sorunları devam ediyor...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı