RTX4090 ile hangi işlemci kullanılmalı?

Ben olsam i9 13900K veya 14900k ya bakardım üst segmentte Intel ile AMD arasında fiyat olarak uçurum bir fark yok AMD işlemcilerde L3 önbellek Intel'e oranan çok büyük olsa da Intel'in teknoloji kısmı çok ağır basıyor. Render gibi işlerinde Turbo frekansta i9 14900K 6 GHz'ye çıkabiliyor , bunun yanında ekstra olarak soğutucuya güzel bir masraf yapmanız gerekecek.

Ben olsam i9 13900K veya 14900k ya bakardım üst segmentte Intel ile AMD arasında fiyat olarak uçurum bir fark yok AMD işlemcilerde L3 önbellek Intel'e oranan çok büyük olsa da Intel'in teknoloji kısmı çok ağır basıyor. Render gibi işlerinde Turbo frekansta i9 14900K 6 GHz'ye çıkabiliyor , bunun yanında ekstra olarak soğutucuya güzel bir masraf yapmanız gerekecek.
Mesele sadece fiyat farkı değil ki. Elinde 12. Nesil Intel anakart olan biri 13. ve 14. Nesile yükseltebilir anakart masrafı yapmadan ama 14. Nesil alan biri yukseltmek için anakart masrafı da yapmak zorunda. Bu segmentteki islemciler için de güzel bir anakart parası ödüyorsun üstelik. O yüzden şimdi sıfırdan anakart+işlemci alacak biri için AM5 soket en mantıklısı. Kaliteli bir anakart alinca 2-3 nesil güncelleme imkanin olur, hem öyle değecek bir performans farkı olduğunu da sanmıyorum açıkçası testlerinden aklımda kaldığı kadarıyla.

Mesele sadece fiyat farkı değil ki. Elinde 12. Nesil Intel anakart olan biri 13. ve 14. Nesile yükseltebilir anakart masrafı yapmadan ama 14. Nesil alan biri yukseltmek için anakart masrafı da yapmak zorunda. Bu segmentteki islemciler için de güzel bir anakart parası ödüyorsun üstelik. O yüzden şimdi sıfırdan anakart+işlemci alacak biri için AM5 soket en mantıklısı. Kaliteli bir anakart alinca 2-3 nesil güncelleme imkanin olur, hem öyle değecek bir performans farkı olduğunu da sanmıyorum açıkçası testlerinden aklımda kaldığı kadarıyla.

Anakart konusunda katılıyorum Intel'in soket politikası fazla saçma bundan mütevellit yapacağı masraf artacak performans konusunda yapacağı işleme göre değişecek bir durum evet oyunlarda büyük bir fark olmasa da render gibi işlemlerde Intel'in ağır basacağını düşünüyorum, anakart için 6, 7kya güzel bir kart takar gibime geliyor, zaten o işlemciyi kolay kolay değiştireceğini sanmam.

Kesinlikle 7950X önermiyorum. 7950X3D, daha yüksek performans vermesine karşın, çok daha az watt harcıyor ve en azından soğutulabiliyor. Kısacası verdiğiniz farka değecektir.

7950X'i bahsi geçen LF2 360 ile dahi soğutamayacaksın 🙂

Kaynak:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşlemci alırken buraya bakıp al, sonra TEDAŞ özel mektup yollamasın :)

1704758695710.png

1704758835460.png

Geri
Yukarı