Rufus ile nasıl Win 10 formatı atılır?

Semre57

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bir ISO indirdim, şimdi Rufus'u açtım yazıyor. Ama benim PC eski, Gigabyte award BIOS'u var. Bunun güncellemesi otomatik BIOS'dan falan oluyor mu hiç bilmiyorum eski BIOS zaten. UEFI yok bence ben de. Baktım setupact diye bir metin belgesine şöyle diyor.

CALLBACK_BOOTENVIRONMENTDETECT: Detected Boot environment: BIOS

Geçen günlerde Windows USB Tool ile USB'e yazdırmış W7 32 Bit Ultimate atmıştım.

Ama Rufus'da şu an aygıtı ISO'yu falan seçtim disk bölüm düzeni GPT, hedef sistem UEFI(CSM yok)

Şimdi bu yazdıktan sonra ben restart atıp, yükleme ekranında herhangi tuşa basıp mı gireceğim? Yoksa UEFI ile yüklemem mi lazım yani ben UEFI'yle yükleme yapma şansım var mı? Bir de anakart eski ve güncel değil zannedersim UEFI'si var mı onu bile bilmiyorum yani atılır mı? Teşekkürler.
Normalde BIOS'la atarken, BIOS'a girip USB yapmıştım ilk sırayı, sonra başlatıp tuşa basınca formata başlamıştım. Sonra bir süre format aşamasından sonra restart atıyor biliyorsunuz. Ben de DVD'deki gibi düşündüm çekmemiştim USB'yi formata tekrar girmişti. her neyse anladım ki flash'ı çekmek lazımmış. NTFS formatında flash aniden çekilince dosya da zarar görüyormuş, ben bu ISO'yu Rufus'suz atamam mı? Windows USB Tool işimi görmez mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi efendim siz madem anakartınızda UEFI yok, neden programdan UEFI seçiyorsunuz üstüne bir de CSM yok. CSM olsa en azından UEFI olduğu belirlenir ve UEFI kurulurdu. Daha sonra neden USB'yi BIOS'tan üste alıyorsunuz ki ? Bilgisayarınız açılmadan önce Boot menüsü tuşuna basılı tutun, oradan seçin USB'nizi. Böyle yaparsanız tekrar kuruluma girmez, belleği çekmek zorunda da kalmazsınız. Ayrıca belleği bir kereliğine aniden çektiğinizde de bir şey olmaz.

Şimdilik yazma işleminiz bitsin, Boot tuşuyla USB'yi Windows'tan önce çalıştırın, eğer açılmazsa anakartınızda UEFI yoktur. Windows'a tekrar dönüp MBR olarak ISO kalıbını tekrar yazın.

Şimdi efendim siz madem anakartınızda UEFI yok, neden programdan UEFI seçiyorsunuz üstüne bir de CSM yok. CSM olsa en azından UEFI olduğu belirlenir ve UEFI kurulurdu. Daha sonra neden USB'yi BIOS'tan üste alıyorsunuz ki ? Bilgisayarınız açılmadan önce Boot menüsü tuşuna basılı tutun, oradan seçin USB'nizi. Böyle yaparsanız tekrar kuruluma girmez, belleği çekmek zorunda da kalmazsınız. Ayrıca belleği bir kereliğine aniden çektiğinizde de bir şey olmaz.

Şimdilik yazma işleminiz bitsin, Boot tuşuyla USB'yi Windows'tan önce çalıştırın, eğer açılmazsa anakartınızda UEFI yoktur. Windows'a tekrar dönüp MBR olarak ISO kalıbını tekrar yazın.
Evet sen yanıt yazmadan öyle yaptım, biosla attım şu an kullanıyorum. Neden UEFI seçtiğime gelecek olursak, ben rufusu daha önce kullanmadım. MBR seçtikten sonra BIOS seçilebiliyormuş. Ben de bunu bilmiyordum, o yüzden tek seçenek olan UEFI ile devam ettim, f12 ile boot'a girdim uefi yoktu, ben de dediğiniz gibi tekrar mbr ile yazdırdım. Şimdi kullanıyorum teşekkürler.

Rufus ile Windows için USB bellek oluşturuyorum.
Buradaki videoyu izledim @Recep Baltaş 'ın paylaştığı videoda işaretlediğim kısımda FAT32 olarak görünüyor. Bende ise NTFS. Bunun bir olumsuz yanı olur mu?

//
Yeni Microsoft PowerPoint Sunusuisoo.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı