Rehber Rufus ile Windows 11 TPM/Secure Boot/RAM gereksinimlerini kaldırma

Yeni Rufus 3.20 sürümü artık Windows 11 ISO yazarken gereksinimleri kaldırabiliyor! Tek yapmanız gereken Windows 11 ISO dosyasını seçtikten sonraki ekranda "Remove requirement for 4 GB+ RAM, Secure Boot and TPM 2.0" tikini işaretlemek! Artık yeni ISO'nuzda hiçbir Windows 11 gereksinimi olmayacak!

İndirin: Rufus

unknown.png

unknown2.png

Yeni Rufus 3.16 sürümü artık Windows 11 ISO yazarken gereksinimleri kaldırabiliyor! Tek yapmanız gereken Windows 11 ISO'su seçtikten sonra İmaj seçeneği kısmından Extended Installation seçmek! Artık yeni ISO'nuzda hiçbir Windows 11 gereksinimi olmayacak!

İndirin: Rufus

Eki Görüntüle 1186536

BIOS dosyası düzenlerken , TPM seçeneklerine dikkat etmiştim .

Bazıları istenilen TPM versiyonuna sahip olmuyor , Windows 11 lisansım yok , 10 lisansım var .. haliyle 11 kullanmak istemiyorum .

Bu TPM zorlamasını neden yapıyor MİCROSOFT anlamış değilim .

Bu bir politika mı ? Tıpkı şu Sunucu / Windows Server uygulanan sağlamlaştırma desteklerinin ortadan kalkması gibi .

Bu işte bir para tuzağı mı var ?

BIOS dosyası düzenlerken, TPM seçeneklerine dikkat etmiştim.

Bazıları istenilen TPM versiyonuna sahip olmuyor, Windows 11 lisansım yok, 10 lisansım var. Haliyle 11 kullanmak istemiyorum.

Bu TPM zorlamasını neden yapıyor Microsoft anlamış değilim.

Bu bir politika mı? Tıpkı şu sunucu / Windows server uygulanan sağlamlaştırma desteklerinin ortadan kalkması gibi.

Bu işte bir para tuzağı mı var?

Hocam benim bildiğim kadarıyla Microsoft hem markalarla anlaşma yapıyor ve yeni nesil PC satışını bu şekillerle hızlandırıyor ayrıca da TPM şartı ve gereksinim koyarak insanlar hiç olmayacak sistemlerle girip Windows 11'i kötülemelerini istemiyorlar (örneğin. Windows Vista zamanının üstündeydi gereksinimleri insanlar da uygun olmayan sistemlerle girip kötülediler ve satışlar düştü)

Bana söyliyorsanız ISO yazıldıktan sonra sormuştu.
Hocam size demedim bilmeyenler bilgilensin diye dedim :)

Hocam benim bildiğim kadarıyla Microsoft hem markalarla anlaşma yapıyor ve yeni nesil PC satışını bu şekillerle hızlandırıyor ayrıca da TPM şartı ve gereksinim koyarak insanlar hiç olmayacak sistemlerle girip Windows 11'i kötülemelerini istemiyorlar (örneğin. Windows Vista zamanının üstündeydi gereksinimleri insanlar da uygun olmayan sistemlerle girip kötülediler ve satışlar düştü)

Hocam size demedim bilmeyenler bilgilensin diye dedim :)

TPM özelliğinin ya da alternatiflerinin bilgisayarın doğrudan işlem gücüne ve grafik işlem gücüne hiçbir etkisi yok ki ?

Normalde ben Linux kullanıyordum , ARCH Linux fakat iş hayatında kullandığım bir çok yazılımdan dolayı ... Windows'a geçmek zorunda kaldım . Lisanslı Windows 10 kullanıcısıyım .

Siber güvenlik ile alakalı yazdığım 70 sayfayı geçkin raporda benzerine değinmiştim .

Türkiye'de ele geçirilen ve fidye istenilen KVKK ' ya da girilen binlerce vakanın .. yüzde doksanında .. Windows Server 2019 aşağısı bir sürümde .. Sunucu kullanılıyor .

Microsoft diyor ki : Ben bu ürüne sağlamlaştırma yapmam , Bilinen hiçbir açığı gidermem ..
Sızılsa da ele geçirilse de umurumda olmaz , İstiyorsan benden Windows sunucu lisansı alırsın yeni ... Yoksa dükkanın önünü kapama diyor .

Çok kritik bir açık varsa şayet , her şirket ... sunucu ve benzeri iş ürünlerini kesinlikle sağlamlaştırmak durumundadır .

Eğer bu açık kritik ve tamamen tehlikeli olarak girildiyse .

Microsoft ise : Nasıl olsa Türkiye'yi ele geçirdiğim , ve Türkiye'yi parmağımda oynattığım için ..

Elime baktıkları için , istediğim gibi söğüşlerim diyor .

Türkiye dünyada siber güvenliği en zayıf ülkeler sıralaması başını çekiyor .

Çünkü .. Microsoft gibi şirketler , yeni ürün satmak için ... bilinen hiçbir açığı giderme ihtiyacı hissetmiyorlar .. ve Bunu yeni ürüne rağbet attırmak ve satış politikası olarak yapıyor .

Bizim hosting sunucu , barındırma şirketlerimizde nasıl olsa ... kişisel veriler .. şunlar bunlar hiçbiri önemli değil , kimse şikayette edemiyor , istediğimizi yapıyoruz o zaman ne gerek var deyip ..

Microsoft bizi söğüşlemeye kalkıyorsa , bizde kendi insanımızı söğüşleyelim yani beş maymun gibi ... ben muza uzandım dövdüler ..

O zaman bende bizim insanımızı döveyim diyerek ..

Açıkçası Windows 11 , kullanmayınız , önermiyorum , siz böyle yaptıkça .. Bu şirketler daha da çirkefleşecekler .

TPM özelliğinin ya da alternatiflerinin bilgisayarın doğrudan işlem gücüne ve grafik işlem gücüne hiçbir etkisi yok ki ?

Normalde ben Linux kullanıyordum , ARCH Linux fakat iş hayatında kullandığım bir çok yazılımdan dolayı ... Windows'a geçmek zorunda kaldım . Lisanslı Windows 10 kullanıcısıyım .

Siber güvenlik ile alakalı yazdığım 70 sayfayı geçkin raporda benzerine değinmiştim .

Türkiye'de ele geçirilen ve fidye istenilen KVKK ' ya da girilen binlerce vakanın .. yüzde doksanında .. Windows Server 2019 aşağısı bir sürümde .. Sunucu kullanılıyor .

Microsoft diyor ki : Ben bu ürüne sağlamlaştırma yapmam , Bilinen hiçbir açığı gidermem ..
Sızılsa da ele geçirilse de umurumda olmaz , İstiyorsan benden Windows sunucu lisansı alırsın yeni ... Yoksa dükkanın önünü kapama diyor .

Çok kritik bir açık varsa şayet , her şirket ... sunucu ve benzeri iş ürünlerini kesinlikle sağlamlaştırmak durumundadır .

Eğer bu açık kritik ve tamamen tehlikeli olarak girildiyse .

Microsoft ise : Nasıl olsa Türkiye'yi ele geçirdiğim , ve Türkiye'yi parmağımda oynattığım için ..

Elime baktıkları için , istediğim gibi söğüşlerim diyor .

Türkiye dünyada siber güvenliği en zayıf ülkeler sıralaması başını çekiyor .

Çünkü .. Microsoft gibi şirketler , yeni ürün satmak için ... bilinen hiçbir açığı giderme ihtiyacı hissetmiyorlar .. ve Bunu yeni ürüne rağbet attırmak ve satış politikası olarak yapıyor .

Bizim hosting sunucu , barındırma şirketlerimizde nasıl olsa ... kişisel veriler .. şunlar bunlar hiçbiri önemli değil , kimse şikayette edemiyor , istediğimizi yapıyoruz o zaman ne gerek var deyip ..

Microsoft bizi söğüşlemeye kalkıyorsa , bizde kendi insanımızı söğüşleyelim yani beş maymun gibi ... ben muza uzandım dövdüler ..

O zaman bende bizim insanımızı döveyim diyerek ..

Açıkçası Windows 11 , kullanmayınız , önermiyorum , siz böyle yaptıkça .. Bu şirketler daha da çirkefleşecekler .
TPM 2.0 ve Secure Boot'un güvenlik açısından gerekli olduğunu bilmeden vatan millet sakarya gibi ilginç bir yazı olmuş. Ayrıca güncel teknolojilere insanımızın erişememesinin suçlusu Microsoft mu?

Geri
Yukarı