Rehber Rufus ile Windows 11 TPM/Secure Boot/RAM gereksinimlerini kaldırma

Yeni Rufus 3.20 sürümü artık Windows 11 ISO yazarken gereksinimleri kaldırabiliyor! Tek yapmanız gereken Windows 11 ISO dosyasını seçtikten sonraki ekranda "Remove requirement for 4 GB+ RAM, Secure Boot and TPM 2.0" tikini işaretlemek! Artık yeni ISO'nuzda hiçbir Windows 11 gereksinimi olmayacak!

İndirin: Rufus

unknown.png

unknown2.png

Hocam burada ISO seçtikten sonra seçeneklerden konuda belirtilenleri işaretleyip yazma işlemini bekliyorsun bittikten sonra formata geçiyorsun direkt. Hangisi daha kolay sence? Gece bu yöntem ile format attım 10 dakika sürmedi.
Güncel versiyonda bu seçenek getirilmiş, emin olun bu da benzer işlemdir. Biri manuel, diğeri başkasının insafına bırakılarak yapılan işlem. Size kalmış, ben kendi bildiğim yoldan, siz de kendi bildiğiniz yoldan.

Sisteminiz destekliyorsa bir fark yaratmaz. Sisteminiz desteklemiyorsa Windows 11'i kurmanızı sağlar ancak bu sefer de TPM 2.0'a gereksinim duyan Valorant ve benzeri oyun/yazılımlar çalışmaz.
16 gb ram, i7 12650h işlemciye sahip Windows 10 kurulu yeni bir bilgisayarım var. Normalde Windows 11 ama format attırtıp 10'a dönmüştüm. Tekrar 11'e dönmeyi düşünüyorum ama bu sefer kendim yapacağım. 4GB+ Ram, Secure Boot, TPM 2.0 ayarlarını kapatan seçeneği seçerek mi Windows 11 format flashı oluşturmalıyım? Yoksa seçeneklerin hepsini kapatarak mı oluşturmalıyım? Yani bu linklerdeki gibi sadece Secure Boot'u açtıktan sonra direkt formata mı başlamalıyım?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

16 gb ram, i7 12650h işlemciye sahip Windows 10 kurulu yeni bir bilgisayarım var. Normalde Windows 11 ama format attırtıp 10'a dönmüştüm. Tekrar 11'e dönmeyi düşünüyorum ama bu sefer kendim yapacağım. 4GB+ Ram, Secure Boot, TPM 2.0 ayarlarını kapatan seçeneği seçerek mi Windows 11 format flashı oluşturmalıyım? Yoksa seçeneklerin hepsini kapatarak mı oluşturmalıyım? Yani bu linklerdeki gibi sadece Secure Boot'u açtıktan sonra direkt formata mı başlamalıyım?
Sizin bunları kapatmanıza gerek yok, bunlar eski ya da desteklenmeyen mimarilerde W11 kullanabilmek için yapılan işlemler. Büyük ihtimalle sizin öyle bir sorununuz yok, MS'in kendi USB hazırlama aracı ile yapıp, kullanabilirsiniz. (Tercihe göre rufus da kullanabilirsiniz, size kalmış.)

Bu Sayfadaki;
Bu Araç İle.. (Windows 11 Yükleme Medyası Oluşturma)

Bunu kaldırmak ne işe yarayacak artıları ve eksileri nelerdir?
Windows 11 desteklemeyen sistemlere Microsoft, Windows 11 kurulumunu kısıtlıyor. Bu yüzden de Rufus kaldırma özelliği getirdi. Kaldırırsanız sorun yaşamadan desteklemeyen sistemlere Windows 11 kurabilirsiniz ama ne kadar verimli&stabil olur bilemem.

Bunu kaldırmak ne işe yarayacak artıları ve eksileri nelerdir?
Windows 11'i kullanmak isteyen ama deneyemeyenler kullanabilecek. Rufus'un getirmesi çok iyi olmuştu bu özelliği. Belki hatırlayanlar vardır, eskiden bir dosyayı Windows 10 ISO dosyasındaki ile değiştirerek veya kurulumda regedit ayarı yaparak Windows 11 kurulumunda istenen TPM 2.0 hatalarını atlayabiliyorduk.

Yalnız şunu da unutmamak lazım, bazı oyunlar Windows 11'de açılıyorsa TPM zorunlu bir şey. Valorant mesela Windows 10'da rahatça açılırken Windows 11'de TPM 2.0 olmadan açılmıyordu.

Geri
Yukarı