Rufus kullanmadan Windows 10 kurmak

Sıfırlama işlemi düşündüğünüz kadar sağlıklı değil. Sıfır bir Windows'u bile bozabilir! USB ile Windows 10'a dönme olayı çok basit, istersen halledebiliriz. Geri dön seçeneği ile Windows 10 döneceksen, döndükten sonra sıfırlamayı kullanma.

Sıfırlama işleminin olumsuzlukları:

• Muazzam fazla uzun sürmesi.
  • Sıfırlama yaparken bir an hata vermesi sonucu yeni bir Windows kurulumu yapmak zorunda kalırsınız.
  • Sıfırlama yaptıktan sonra Windows'un hasar alması.
  • Dil / Bölge ekranına gelince klavye ve fare çalışmaması.
  • İnternete bağlanmama.
  • Sıfırlama yaptıktan sonra performans düşüşü.
Hocam gerçekten çok iyi olur, USB ile dönme konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Hocam gerçekten çok iyi olur, USB ile dönme konusunda yardımcı olabilir misiniz?

8 GB USB belleğiniz varsa başlayalım.

• ISO dosyasını indiriyorsun. Windows 10 Türkçe İndirme ve Kurulum
  • Rufus uygulamasını indiriyorsun. Rufus
  • USB'yi takıyorsun.
  • Rufus uygulamasını açıyorsun.
  • İndirdiğin Windows 10 ISO dosyasını seçiyorsun "seç" yerinden.
  • Dosya sistemi NTFS seç. Genellikle Rufus kendisi ayarlıyor bunu, ben NTFS ile sorun yaşamadım hiç.
  • Disk bölüm düzeni MBR veya GPT olarak seçeceksin, eski bilgisayarsa yani legacy BIOS ise MBR seç. Anakartın UEFI destekliyorsa GPT seç.
  • Rufus'un başlat tuşuna basıyorsun, sana USB içerisindeki tüm dosyaların silinebileceğini söylüyor. Tamam diyorsun.
  • Tamamlandıktan sonra USB belleğin içine ISO dosyan yazılmış olacak.
  • BIOS'a gir, boot yerine gir, USB'i 1. sıraya al ve Save yap çık. Windows kurulum ekranı gelecek.
  • Şimdi yükle bas.
  • Lisans sorarsa, eğer lisansın yoksa ürün anahtarım yok tıklayın.
  • İstediğin sürümü seç: Home öneririm.
  • Disk biçimlendirme ekranı gelince temiz kurulum istiyorsan tüm diskleri biçimlendir. Sil yaparak tek disk haline getirebilirsin. Yeni tıklayarak istediğin boyutta bir disk bölümü oluşturabilirsin.
  • İleri dedikten sonra Windows dosyaları yüklenecek.
  • Diğer şeyleri de yaptıktan sonra masaüstü gelecek.

Sıfırlama işlemi düşündüğünüz kadar sağlıklı değil. Sıfır bir Windows'u bile bozabilir! USB ile Windows 10'a dönme olayı çok basit, istersen halledebiliriz. Geri dön seçeneği ile Windows 10 döneceksen, döndükten sonra sıfırlamayı kullanma.

Sıfırlama işleminin olumsuzlukları:

• Muazzam fazla uzun sürmesi.
  • Sıfırlama yaparken bir an hata vermesi sonucu yeni bir Windows kurulumu yapmak zorunda kalırsınız.
  • Sıfırlama yaptıktan sonra Windows'un hasar alması.
  • Dil / Bölge ekranına gelince klavye ve fare çalışmaması.
  • İnternete bağlanmama.
  • Sıfırlama yaptıktan sonra performans düşüşü.

Hocam burada bahsettiğiniz sıfırlama USB ile temiz kurulum mu? Windows içinden yapılan sıfırlama mı?

Hocam burada bahsettiğiniz sıfırlama USB ile temiz kurulum mu? Windows içinden yapılan sıfırlama mı?

Windows içerisinden yapılan sıfırlama.

Hocam ISO'yu USB'ye yazdırdıktan sonra USB'nin içindeki setup.exe'yi çalıştırmam gerekiyor muydu? Ben çalıştırdım da.

Hocam dosyayı yazdırdıktan sonra USB'ye girmenize gerek yok. BIOS'un boot menüsünden açmanız lazım o dosyayı. Alttaki bağlantıdan adım adım izleyip yapabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam ISO'yu USB'ye yazdırdıktan sonra USB'nin içindeki setup.exe'yi çalıştırmam gerekiyor muydu? Ben çalıştırdım da.

Hayır, o yine tavsiye edilen bir kurulum değildir. BIOS'a girip, boot menüye girip oradan USB belleği 1.sıraya getirin ve Save yapın.

Yeni konular

Geri
Yukarı