Çözüldü Rust'ta püf noktalar nelerdir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Macher

Femtopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
INTEL İ5 12400F 16GB GSKILL RAM MSI RTX 3060 12GB 1TB SSD
Arkadaşlar selam. Rust'a başladım ve oyunu öğrenme aşamasındayım. Merak ettiğim birkaç temel unsur var.

1) Alet dolabına istenen materyaller koyulmayınca yapılar çürüyor yazısı yazıyor. Bu ne demek?

2) Çalışma tezgahında hurdalar ile itemlerin kilidini açıyoruz. Bunun mantığı nedir? Yani girdiğimiz bir sunucuda bir kez açınca bir daha açmaya gerek yok mu? Yani ben çalışma tezgahımı kaybettiğimde yenisini üretirsem o tezgahta sıfırdan tekrar açmak zorunda mıyım?

3) Bir sunucuda oynadım ve çalışma tezgahında her şeyi açtım. O sunucuya tekrar girdiğim zaman(3 ay 5 ay sonra) tekrar çalışma tezgahında hurdalar ile itemlerin kilidini açmak zorunda mıyım?

Alet dolabı hakkında ve bu itemlerin kilidini açma hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Çözüm
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Son bir şey daha soracağım. Girdiğim serverin wipe zamanı ne zaman? Yani server hakkında bilgi nasıl alabilirim? Nereden öğreneceğim? Mesela facepunc falan demissiniz bunlar nedir?
Sunucu farketmeksizin her sunucu ayın ilk perşembesi wipe olur. Fakat bu sunucular 1 ay wipe yemez demek değil. 3 farklı tür var haftalik, iki haftalık, aylık... Örneğin ayın ilk perşembesi haftalık bir sunucuya girdiniz ve 1 hafta sonra wipe yedi. Herseyiniz siliniz ama blueprintler kalır.(Resmi sunucuysa eğer ki resmi öneriyorum kesinlikle yeni başlıyorsanız)Wipe yeme sıklıkları genelde isminde yazar. Monthly ya da long aylık sunucu demek. Biweekly iki haftalık demek gibi. Ama bu bilgiyi bulamazsanız googlea sunucunun ismini yazın ve sunucuyu açanların kendi sitesine girin. (Rustafied, rustoria vb) Orada yazacaktır wipe sıklığı. Genelde "Medium" ve "Trio" sunucular 2 haftalık olur bunu da pratik olarak kullanabilirsiniz. Yeni başladıysaniz size 2 haftalık Rustafied US Medium 2 sunucusunu öneririm.

1) ev yıkılmaya başlıyor demek duvarların canı azalıyor.
2) her sunucuda tekrar açman gerekir bir sunucuda açtınmı isterdiğin kadar tezgah değiş yine kalır.
3)sunucunun wipe zamanına bağlı sunucular belli sürelerde bir wipe yer yani sıfırlanır bu yeni oyuncuların eski oyuncularla rekabet edebilmesi içindir.

tavsiyem bol bol twitch yayını ve youtube videosu izle

1) ev yıkılmaya başlıyor demek duvarların canı azalıyor.
2) her sunucuda tekrar açman gerekir bir sunucuda açtınmı isterdiğin kadar tezgah değiş yine kalır.
3)sunucunun wipe zamanına bağlı sunucular belli sürelerde bir wipe yer yani sıfırlanır bu yeni oyuncuların eski oyuncularla rekabet edebilmesi içindir.

Tavsiyem bol bol Twitch yayını ve YouTube videosu izle.

Peki bir sunucuda örnek yarısını açtım o yarısı kalıyor mu yoksa hepsini açmam mı gerek.

Evde kullandığın malzemeler için kira gibi düşüneceğin bir sistem oluşuyor. Evin 1 gün erimeden durması için alet dolabinda yazan malzemelerin alet dolabına konmasi lazim. Örneğin evi sadece odundan yaptiysan ve alet dolabinda 2000 odun yazıyorsa içine 2000 odun koyduğun zaman 1 gün boyunca evin erimez bir diğer deyişle duvarlarin canı yavaşça düşmez. Ama 2000 odunun yoksa 200 de koyabilirsin o zaman 24 saat değil 2.4 saat tutacaktır hesabını yapmana gerek yok alet dolabinda yazıyor zaten.

Hayır o açtığın blueprintler oyuncunun üzerine kaydediliyor yani her tezgahta birdaha acmana gerek yok. Her açtığın blueprint global wipetan global wipea aynı sunucuda olduğun sürece silinmez. Global wipelar da her ayin ilk persembesi olur.

Cevabı önceki soruda da verdim hayır aynı blueprintlerin 3-5 ay sonra kalmaz. Buna tek istisna Facepunch sunucuları onlarda blueprintler 1 sene boyunca kalır ama genelde oyuncu kitlesi daha iyidir ona göre gir.

Ve sana 2000 saat oynamış biri olarak tavsiyem oyunu cok ciddiye alma. O kadar rage attım ki zamanında ben yoruldum artık hic takmıyorum bile. Başka sorun olursa sorabilirsin.

Evde kullandığın malzemeler için kira gibi düşüneceğin bir sistem oluşuyor. Evin 1 gün erimeden durması için alet dolabinda yazan malzemelerin alet dolabına konmasi lazim. Örneğin evi sadece odundan yaptiysan ve alet dolabinda 2000 odun yazıyorsa içine 2000 odun koyduğun zaman 1 gün boyunca evin erimez bir diğer deyişle duvarlarin canı yavaşça düşmez. Ama 2000 odunun yoksa 200 de koyabilirsin o zaman 24 saat değil 2.4 saat tutacaktır hesabını yapmana gerek yok alet dolabinda yazıyor zaten.

Hayır o açtığın Blueprint'ler oyuncunun üzerine kaydediliyor yani her tezgahta bir daha acmana gerek yok. Her açtığın Blueprint global wipetan global wipea aynı sunucuda olduğun sürece silinmez. Global wipelar da her ayin ilk persembesi olur.

Cevabı önceki soruda da verdim hayır aynı Blueprint'lerin 3-5 ay sonra kalmaz. Buna tek istisna facepunch sunucuları onlarda Blueprint'ler 1 sene boyunca kalır ama genelde oyuncu kitlesi daha iyidir ona göre gir.

Ve sana 2000 saat oynamış biri olarak tavsiyem oyunu cok ciddiye alma. O kadar rage attım ki zamanında ben yoruldum artık hiç takmıyorum bile. Başka sorun olursa sorabilirsin.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Son bir şey daha soracağım. Girdiğim serverin wipe zamanı ne zaman? Yani server hakkında bilgi nasıl alabilirim? Nereden öğreneceğim? Mesela facepunc falan demissiniz bunlar nedir?

Sunucu farketmeksizin her sunucu ayın ilk perşembesi wipe olur. Fakat bu sunucular 1 ay wipe yemez demek değil. 3 farklı tür var haftalik, iki haftalık, aylık... Örneğin ayın ilk perşembesi haftalık bir sunucuya girdiniz ve 1 hafta sonra wipe yedi. Herseyiniz siliniz ama blueprintler kalır.(Resmi sunucuysa eğer ki resmi öneriyorum kesinlikle yeni başlıyorsanız)Wipe yeme sıklıkları genelde isminde yazar. Monthly ya da long aylık sunucu demek. Biweekly iki haftalık demek gibi. Ama bu bilgiyi bulamazsanız googlea sunucunun ismini yazın ve sunucuyu açanların kendi sitesine girin. (Rustafied, rustoria vb) Orada yazacaktır wipe sıklığı. Genelde "Medium" ve "Trio" sunucular 2 haftalık olur bunu da pratik olarak kullanabilirsiniz. Yeni başladıysaniz size 2 haftalık Rustafied US Medium 2 sunucusunu öneririm.

Çözüm

Geri
Yukarı