Rust'ta RAM darboğazı oluyor

muhibbiii

Hectopat
Anakart
H510M-E
İşlemci
Intel i5 11400f
Arkadaşlar merhaba, RAM darboğazı yaşadığımı düşünüyorum fakat emin olamıyorum. 2x8 RAM'imi 2x16 olarak güncellemek istiyorum fakat performansı ne derece etkiler onu bilemiyorum. Rust oynuyorum ve oyun optimizasyonu tam bir çöp. Sunucudan sunucuya değişmekle beraber aldığım FPS oynamak için yeterli fakat %1 FPS düşük ve %99 FPS değerim yer yer 30'a iniyor. Oyun optimizasyonu çöp olduğu için tam olarak bilemiyorum fakat RAM darboğazı yaşadığımı düşünüyorum. Ekran kartı ve işlemci kullanımım ortalama %60 ve en iyi senaryoda bile %80'i görmezken (ki bunlar kendi içerisinde darboğaz yapmıyor, 11400F+3060 12 GB) RAM kullanımım 14-15 GB bandında geziyor. Herhangi bir FPS artışı beklemiyorum fakat donmaların azalmasını ve %99 FPS değerimin iyileşmesini bekliyorum. Bu konuda RAM yükseltmek sizce istediğim sonucu sağlar mı? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

Hocam Rust ekran kartının VRAM'ini çok yer normal RAM 16 GB her oyuna neredeyse yetiyor darboğaz varsa VRAM yüzündendir ama 12 GB da az değil MSI Afterburner vb bir programla değerleri atarsanız yardım edebilirim eğer VRAM darboğazıysa grafikleri düşürün geçer.

Hocam Rust ekran kartının VRAM'ini çok yer normal RAM 16 GB her oyuna neredeyse yetiyor darboğaz varsa VRAM yüzündendir ama 12 GB da az değil MSI Afterburner vb bir programla değerleri atarsanız yardım edebilirim eğer VRAM darboğazıysa grafikleri düşürün geçer.
Cevabınız için teşekkür ediyorum. Vram konusunda bir sıkıntı yaşamıyorum, değerlerimi kontrol ettim fakat elimde kaydı yok paylaşamıyorum. 16 Gb çoğu oyuna yetiyor fakat Rust... Maalesef tamamını kullanıyor.

Hocam grafikleri düşürün geçer geçmezse 32 GB.

veya ram testi yapın
Onu da denedim. Grafiklerin yüksek olması veya düşük olması Fps'imi çok fazla etkilemiyor. Aynı şekilde ram kullanımı da 13 GB oluyor en düşük. Ama grafiklerin yükselmesi yaşadığım FPS drop miktarını artırıyor. Ve GPU - CPU kullanımı düşük grafikte 40 ise yüksek grafikte 60 oluyor.
64 GB ram de kullansanız bu GPU CPU kullanımı 95 100 olmuyor bu oyunda genelde. Optimizasyonu çöp.

Yeni konular

Geri
Yukarı