Rusya’da İnternet Hizmeti Daha İzole Hale Geliyor

Diktatörlükle ve faşistlikle yönetilen her ülke bir gün bu kaderi paylaşır. Tüm dünyadan izole bir şekilde yaşayan bir halk üstüne yıllarca yoğun propagandalara maruz kalırsa ve bu halk doğru bilgi akışına erişemezse içinde bulunduğun durumu en iyi durum sanarak ot gibi yaşar.

Rusya birkaç haftada Kuzey Kore olamaz ancak halk üzerinde kısa sürede ani bir Kuzey Kore etkisi yaşamadılar da değil.

Çin bunlardan biri. Kendilerine ait arama motorları, uygulamaları var. Ancak yine de dış dünya ile tamamen bağını koparmış gibi görünmüyor. Çünkü Steam, YouTube, Instagram gibi uygulamaları kullanan bir sürü Çinli var.

Kuzey Kore çok farklı. Tamamen savaş propagandası üzerine kurulu bir ülke. Bana daha çok Çin'in yan sanayisi gibi geliyor, gerçek bir ülke gibi davranmıyorlar. Rusya, Kuzey Kore gibi olmaz. Olacaksa bile Putin gidene kadar.

Türkmenistan'da pek farklı değil. Hatta ikinci Kuzey Kore deniliyor. Tek farkı interneti olması, yurt dışına halkın çıkabilmesi, yaşayabilmesi ve hatta okuyabilmesi. Bunlar dışında özgürlük diye bir şey yok.

Adım adım Kuzey Kore olma yolunda ilerliyorlar. Aradaki tek fark Kuzey Kore halkının buna alışkın olması. Fakat Rusya halkı yıllardır süregelen alışkanlıklarına balta vurulmasını kabul eder mi? Sanmam. Bir yerden sonra patlak verecektir diye düşünüyorum.

Türkiye taş devrine doğru geriliyor derken Rusya daha beter hale geldi. Beter de olsunlar. Putin sınırları çok zorluyor. Dış ülkelerle yaptıkları savaştan değil, iç savaş yüzünden yenilecek bu gidişle. Kendi ülkesine atom bombası atar artık :) Bulunduğumuz dönem bu tür kısıtlamaları kaldıracak yapıda değil. İnsanlar artık daha bilinçli. Özgürlüklerine dokunmak ateşle oynamak demek. Göreceğiz bakalım ne olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı