Rusya’nın Yeni Hedefi 2030’a Kadar 28nm Çip Üretebilmek

Rusya dediğimiz ülkeyi de bu kadar küçümseyemezsiniz. Sonuçta eski süper güç bu ülke.
Ordu ekipmanı saydıklarınızla bitmiyor. Bunlar küçük şeyler. Daha büyük şeylerden bahsedelim. Yerli savaş uçağı üreticisine yani SU uçaklarının üreticisine Sukhoi'ye sahip. Sukhoi tek başına Lockheed Martin, General Dynamics gibi Amerikan üreticilerine kafa tutuyor. Uçak konusuna bu kadar uzun yazdıysam hava savunma sistemlerinden vs. şeylerden bahsetmeyelim bile.

Küçümseme yok, attığım linki incelemediniz mi? Çip ürettikleri zaman kullanacakları major sistemlerden birisi SİHA'lar. Sonuçta bu adamların S-70 Okhotnik gibi SİHA'ları da var. Düşürülen SİHA'da ortaya çıkanlar ise ortada işte. Ya adamlar kullanıcı tipi GPS Tracker ile SİHA'yı takip etmeye çalışmış:

1650184575171.png

Küçümseme değil gerçekler bu. Askeri alanda, uçak ve HSS sanayinde de başarılı olduğu aşikar ancak çip üzerine şimdiye kadar yatırım yapmayan hatta çipi geçtim GPS, telemetri gibi sistemlerde bile kendi monta PCB'sini üretmek yerine hazır bireysel kullanım için tasarlanmış ürünleri seçiyorlar. Biz bunları 2000'li senelerin başında yapıyorduk ve bugünlere gelirken, kullandığımız ana komponentler ithal olsa bile custom PCB falan tasarlıyorduk en azından.

Bu ülkede eğitim veya akademi yok zaten. Diploma ile mühendis bi' zahmet olunmasın.
Çek Teknik Üniversitesi bile en iyi teknik üniversitelerimize yani İTÜ, ODTÜ gibi okullara taş çıkartır...

Bunu diyorsanız daha da bir şey diyemem. İTÜ ODTÜ dediğimiz okullar bugün savunma ve teknoloji sanayilerimizi besleyen ana damarlardan. Onca alt sistemi, HSS'leri, füzeleri, teknolojik atılımları bu okullardan mezun olmuş kişiler gelip yaptı.

Bilmiyorum neye dayanarak bu yorumları yapıyorsunuz. Ancak İTÜ'nün Arı Teknokenti'ne bir gün uğrayıp gezmenizi tavsiye ederim.

Gayet de ülkene özgü. Şu övdüğün S/İHA'ların mimarı kim acaba? Nasıl oraya geldi? Şimdi bana çıkıp da akademik kariyeri sağlam demeyin. Arkadaşlar, burası 40'li yaşlarda insanların başa geçtiği Kanada, Fransa değil burası Türkiye. Bizim ülkede tecrübe yoksa istersen lisansını MIT'te yap yine seni başa koymazlar. Tecrübe dışında başka şeylere önem verilmiyorken nasıl bu adamı başa koydular? Daha tecrübeli isim yok muydu? Üzgünüm hocam bu ülke benim güvenimi kaybetti. Entrikalar dolu bu ülkede. Sizin de körü körüne inanmamanızı tavsiye ederim.

Çok ilginç gerçekten, bu bakış açısıyla nasıl bakılabiliyor bunu hiçbir zaman anlamadım. O kişinin akademik çalışmalarına bir bakalım:

Kaldı ki aile şirketinin başına geliyor. küçük bir ekip ile hem öğrenip hem üreterek boy boy İHA üretiyorlar zamanla. Siz ABD'den döner dönmez hemen TB-2'yi mi yaptığını sanıyorsunuz ya da neyi ima ediyorsunuz.

Hani gerçekler ortada ve bu firma sağlam adımlarla büyümeye devam ederken, hala neleri ima etmeye çalıştığınıza ben anlam veremiyorum. Ülkemizde de işe alımda okuduğu okula, puanına, yaptığı projelere, kişisel profiline önem verilir. Hatta özellikle fiziksel olarak yaptığı projelere daha önem verilir.

Hani sırf siyasi bağlantıları yüzünden içi boş iddialarda bulunuyorsunuz ancak bir gerçekliği yok. Ortada entrika değil, başarıyla gelişen bir firma ve gayet de iyi uçan SİHA'lar var.

Askeri ekipmanda sadece IHA mı var? Yukarıda anlattığım SU savaş uçaklarına veya hava savunma sistemlerine takar? Daha çok şey var.

Doğru, var ve hepsinde de benzer çip teknolojileri kullanılıyor. Ruslar'ın Orlon İHA'larından olaya girdim ve özelleştiğim alan da İHA'lar. Günü sonunda Orlon İHA'larında takındıkları tasarım doktirini genel olarak durumu açıklıyor bana. He size açıklamıyordur, ona bir şey diyemem.

Önce tarımdan verimlilik için teknoloji çalışmaları yapsın o "teknoloji devlerimiz" sonra çip üzerinde çalışmalar yapar.

Hollanda bizden daha küçük yüzölçümüne sahipken tarımda bizden kat be kat fazla verimlilik alıyor. İşte buna teknoloji derim.

Yapsınlar ne diyeyim. Siz de iyi bir mühendis olup tarım alanında destek verebilirsiniz. :)

Peki bu gerçekci değilse

Senin Çakıl'ın ne kadar gerçekci? Rusya, Türkiye gibi TSMC'ye ürettirmeyecek. Kendi dökümhanesini kurup üretecek. Rusya bu güce sahip bir ülke.

E ondan sonraki cümleyi almıyorsunuz, çarpıtmaya çalışıyorsun. :)

Bizim de Çakıl'ımız var ama kullanılıyor mu? Hayır.

Rusya da TSMC'ye ürettirecek. Bir kere tasarım yapacaklarsa çok yüksek ihtimal bizim yaptığımız gibi RISC-V üzerinden safety-critic bir tasarım üzerine çalışacaklardır. Bunu da TSMC'ye ürettirip çok çok daha uzun vadede tesis kurmayı deneyecektir. Rusya gezen bir TB-2'ye kilitlenmişken üstüne doğru bağıra bağıra gelen (active seeker) Neptün füzelerini görmedi ve sancak gemisini kaybetti. :) Yani belki de o dev sandıklarımız o kadar da dev değildir.

Ah be hocam. En bilgili kişinin sizin olmanızı beklerdim bu konularda ama siz de vatanseverliğe/milliyetçiliğe fazla kaptırmışsınız yazınızda dolayısıyla saçmalamışsınız.

Saçmaladığım bir durum yok, ben gerçekleri konuşuyorum. "Bu ülkede eğitim veya akademi yok zaten" diyen birisinin bu yorumu yapması da komik bu arada. Ben burada insanlar beğensin ya da taktir etsin diye mesaj yazmam, bilgili olmak gibi de bir iddiam yok. Bilgim ve tecrübem dahilinde kendi yorumlarımı yapıyorum.

Tek tek Orlon İHA'sının içinden çıkan görselleri buraya mı atayım bilmiyorum ancak otonom ve gömülü sistemler üzerine İHA'larla çalışan birisi olarak Orlon Rusya'nın teknolojik yaklaşımı noktasında oldukça önemli bilgiler veriyor. Askeri bir standart yok bir kere. Consumer grade ürünleri kullanmışlar. Yani daha ne kadar açıklayabilirim bu durumu bilmiyorum.

Biz bile zamanında yarışma için kendi PCB'lerimizi tasarlayıp ürettirip dizgisini yaptırıyorduk. Hani bununla bile uğraşmayan bir teknolojik konsept var karşınızda...

Son düzenleme:
Küçümseme yok, attığım linki incelemediniz mi? Çip ürettikleri zaman kullanacakları major sistemlerden birisi SİHA'lar. Sonuçta bu adamların S-70 Okhotnik gibi SİHA'ları da var. Düşürülen SİHA'da ortaya çıkanlar ise ortada işte. Ya adamlar kullanıcı tipi GPS Tracker ile SİHA'yı takip etmeye çalışmış:

1650184575171.png

Küçümseme değil gerçekler bu. Askeri alanda, uçak ve HSS sanayinde de başarılı olduğu aşikar ancak çip üzerine şimdiye kadar yatırım yapmayan hatta çipi geçtim GPS, telemetri gibi sistemlerde bile kendi monta PCB'sini üretmek yerine hazır bireysel kullanım için tasarlanmış ürünleri seçiyorlar. Biz bunları 2000'li senelerin başında yapıyorduk ve bugünlere gelirken, kullandığımız ana komponentler ithal olsa bile custom PCB falan tasarlıyorduk en azından.
Dediğim gibi küçük şeyler bunlar. Şimdiye kadar ihtiyaç duyulmamıştır geliştirilmeye. Bahsettiğimiz ülke ABD'den önce uzayı görmüş ülke. Kalkınma gücünü çok hafife alıyorsunuz. S-70 Okhotnik gibi SİHA yapan bir ülkeye GPS Tracker yapamıyor diyemeyiz. İhtiyaç yoktur, yapmamışlardır.
Bunu diyorsanız daha da bir şey diyemem. İTÜ ODTÜ dediğimiz okullar bugün savunma ve teknoloji sanayilerimizi besleyen ana damarlardan. Onca alt sistemi, HSS'leri, füzeleri, teknolojik atılımları bu okullardan mezun olmuş kişiler gelip yaptı.

Bilmiyorum neye dayanarak bu yorumları yapıyorsunuz. Ancak İTÜ'nün Arı Teknokenti'ne bir gün uğrayıp gezmenizi tavsiye ederim.
O öğrencilerin başarısı. Okulların değil. Bu ülke otoriter güç iken yani Osmanlı döneminde bile beyin göcü yaşıyordu. Almanya'daki ortalama okul bile o saydığınız okullardan iyidir. Neyin tartışması?

Yurtdışında çok kaliteli bir okulda okumaktayım. Ondan önce de Türkiye'de Sabancı Üniversitesinde okudum. Bağlantılarım var nerenin nasıl olduğunu çok iyi biliyorum. Akademisyenlerini biliyorum. Aynı seviyede okullar oldukları için İTÜ, ODTÜ gibi okulların hocalarından ders aldım. İki tarafı da biliyorum.
Kıyaslamam gerekirse, Çek Teknik Üniversitesi dediğimiz üniversite Avrupa'nın üniversitelerarası en önemli teknoloji ağı EuroTeQ konsoryimunun 7 ana üyesinden biri. Doğrudan sektörle bağlantılı olduğu için imkanları yüksek. Google, Avast gibi bir çok dev marka endüstri partnerliği yapmakta. Akademik partnerleri ise MEB diplomasını yeterli görmeyen dünyadaki en iyi üniversitelerden bir tanesi Oxford ve teknik alanda yine dünyanın en iyi üniversitelerinden olan NTU gibi okullar. Akademik kadrosunu hiç söylemeyim bence. Ayrıca, fakülteleri de bizim fakültelere bin basar. Proje desen bir dünya proje var. Notlardan çok projelere bakılıyor zaten Avrupa'daki üniversitelerde.

En başında QS Rankings her şeyi göz önüne seriyor zaten. Açıklamama bile gerek yoktu ama açıkladım işte.
Çok ilginç gerçekten, bu bakış açısıyla nasıl bakılabiliyor bunu hiçbir zaman anlamadım. O kişinin akademik çalışmalarına bir bakalım:

CTU profesörlerininin bile daha önemli ve daha fazla akademik çalışmaları var? :D
Yeterli kanıtlar sunmuyorsunuz. Ekmek kırıntısıyla ekmek bulmaya çalışıyorsunuz.
Kaldı ki aile şirketinin başına geliyor. küçük bir ekip ile hem öğrenip hem üreterek boy boy İHA üretiyorlar zamanla. Siz ABD'den döner dönmez hemen TB-2'yi mi yaptığını sanıyorsunuz ya da neyi ima ediyorsunuz.
Kendisini finanse edecek kişileri nereden bulmuşlar? Merhabalar, ben IHA yapmaya geldim mi demiş? Yatırımcılar akademik kariyere bakmaz.
Ülkemizde de işe alımda okuduğu okula, puanına, yaptığı projelere, kişisel profiline önem verilir. Hatta özellikle fiziksel olarak yaptığı projelere daha önem verilir.
Ülkemizde dediğiniz gibi liyakat olsaydı eğer şu an bu durumda olmazdık. Emin olun. Bir çok örnek verebilirim.
Hani sırf siyasi bağlantıları yüzünden içi boş iddialarda bulunuyorsunuz ancak bir gerçekliği yok.
Konuşma tarzınız hiç hoşuma gitmedi. İçi boş olsa gerçek olmaz zaten? Bi' karar verin. :D
Yapsınlar ne diyeyim. Siz de iyi bir mühendis olup tarım alanında destek verebilirsiniz. :)
Konu ne ara bana döndü? Şuna dönecekti asıl:
Yani belki de o dev sandıklarımız o kadar da dev değildir.
:D
E ondan sonraki cümleyi almıyorsunuz, çarpıtmaya çalışıyorsun. :)
Benim laf çarpıtmak gibi bir amacım yok. Devamının önemsiz olduğunu düşündüm.
Bana göre kullanılsın, kullanılmasın işlemci işlemcidir. Fakat, TSMC'ye ürettirilip "Milli" etiketi yapıştırılan bir işlemciye gerçekci diyemezsiniz.
Rusya da TSMC'ye ürettirecek.
Rusya'nın üretime 38 milyar dolar harcayacağı söylüyor. TSMC'ye çip ürettirmek 38 milyar dolar mı tutuyor? O halde neden her şeye zam geldiğini anladım. :D
Saçmaladığım bir durum yok, ben gerçekleri konuşuyorum.
Konuştuğunuz şeylerin size göre doğru olması gerçek olduğu anlamına gelmiyor.
Bu cümleniz bile saçma.
"Bu ülkede eğitim veya akademi yok zaten" diyen birisinin bu yorumu yapması da komik bu arada.
Bir daha düşünün yukarıdaki yazımı okuduktan sonra. Akademi hayatınız yurtdışı görmemiş belli ki.
Ben burada insanlar beğensin ya da taktir etsin diye mesaj yazmam, bilgili olmak gibi de bir iddiam yok. Bilgim ve tecrübem dahilinde kendi yorumlarımı yapıyorum.
Ben illa bilgili olacaksınız mı dedim? Beklerdim dedim. Önceki yorumlarınızı biliyorum çünkü.
Tek tek Orlon İHA'sının içinden çıkan görselleri buraya mı atayım bilmiyorum ancak otonom ve gömülü sistemler üzerine İHA'larla çalışan birisi olarak Orlon Rusya'nın teknolojik yaklaşımı noktasında oldukça önemli bilgiler veriyor. Askeri bir standart yok bir kere. Consumer grade ürünleri kullanmışlar. Yani daha ne kadar açıklayabilirim bu durumu bilmiyorum.
Bayraktar İHA'larındaki her parça bizim üretimimiz zaten değil mi? :D
Biz bile zamanında yarışma için kendi PCB'lerimizi tasarlayıp ürettirip dizgisini yaptırıyorduk. Hani bununla bile uğraşmayan bir teknolojik konsept var karşınızda...
Sanayiisi oldukça büyük ülkeden bahsediyoruz. Koskoca SU serisini ürettiler, S-70 Okhotniki ürettiler. Hadi onları da geçtim SU-57'ye takacak jet motoru ürettiler. Bir PCB, bir de GPS koskoca ülkeyi bitirdiniz. Her şeyi yaptılar da bi' onları mı yapamayacaklar? Ona bakarsanız Türkiye daha araba motoru üretemiyor :D. Jet motrou üreten ülkeyle kıyaslamanız bile saçma.

Sonraki yorumunuzu da böyle saçma bulursam cevap vermeyeceğim.
Zatem yukarıda belirttiğim gibi konuşma tarzınız hoşuma gitmedi.
İyi forumlar.

Son düzenleme:
Dediğim gibi küçük şeyler bunlar. Şimdiye kadar ihtiyaç duyulmamıştır geliştirilmeye. Bahsettiğimiz ülke ABD'den önce uzayı görmüş ülke. Kalkınma gücünü çok hafife alıyorsunuz. S-70 Okhotnik gibi SİHA yapan bir ülkeye GPS Tracker yapamıyor diyemeyiz. İhtiyaç yoktur, yapmamışlardır.

O öğrencilerin başarısı. Okulların değil. Bu ülke otoriter güç iken yani Osmanlı döneminde bile beyin göcü yaşıyordu. Almanya'daki ortalama okul bile o saydığınız okullardan iyidir. Neyin tartışması?

Yurt dışında çok kaliteli bir okulda okumaktayım. Ondan önce de Türkiye'de Sabancı Üniversitesinde okudum. Bağlantılarım var nerenin nasıl olduğunu çok iyi biliyorum. Akademisyenlerini biliyorum. Aynı seviyede okullar oldukları için İTÜ, ODTÜ gibi okulların hocalarından ders aldım. İki tarafı da biliyorum.
Kıyaslamam gerekirse, Çek Teknik Üniversitesi dediğimiz üniversite Avrupa'nın üniversitelerarası en önemli teknoloji ağı EuroTeQ konsoryimunun 7 ana üyesinden biri. Doğrudan sektörle bağlantılı olduğu için imkanları yüksek. Google, Avast gibi birçok dev marka endüstri partnerliği yapmakta. Akademik partnerleri ise MEB diplomasını yeterli görmeyen dünyadaki en iyi üniversitelerden bir tanesi Oxford ve teknik alanda yine dünyanın en iyi üniversitelerinden olan NTU gibi okullar. Akademik kadrosunu hiç söylemeyim bence. Ayrıca, fakülteleri de bizim fakültelere bin basar. Proje desen bir dünya proje var. Notlardan çok projelere bakılıyor zaten Avrupa'daki üniversitelerde.

En başında QS Rankings her şeyi göz önüne seriyor zaten. Açıklamama bile gerek yoktu ama açıkladım işte.

CTU profesörlerininin bile daha önemli ve daha fazla akademik çalışmaları var? :D
Yeterli kanıtlar sunmuyorsunuz. Ekmek kırıntısıyla ekmek bulmaya çalışıyorsunuz.

Kendisini finanse edecek kişileri nereden bulmuşlar? Merhabalar, ben İHA yapmaya geldim mi demiş? Yatırımcılar akademik kariyere bakmaz.

Ülkemizde dediğiniz gibi liyakat olsaydı eğer şu an bu durumda olmazdık. Emin olun. Birçok örnek verebilirim.

Konuşma tarzınız hiç hoşuma gitmedi. İçi boş olsa gerçek olmaz zaten? Bi' karar verin. :D

Konu ne ara bana döndü? Şuna dönecekti asıl:

:D

Benim laf çarpıtmak gibi bir amacım yok. Devamının önemsiz olduğunu düşündüm.
Bana göre kullanılsın, kullanılmasın işlemci işlemcidir. Fakat, TSMC'ye ürettirilip "Milli" etiketi yapıştırılan bir işlemciye gerçekçi diyemezsiniz.

Rusya'nın üretime 38 milyar dolar harcayacağı söylüyor. TSMC'ye çip ürettirmek 38 milyar dolar mı tutuyor? O halde neden her şeye zam geldiğini anladım. :D

Konuştuğunuz şeylerin size göre doğru olması gerçek olduğu anlamına gelmiyor.
Bu cümleniz bile saçma.

Bir daha düşünün yukarıdaki yazımı okuduktan sonra. Akademi hayatınız yurt dışı görmemiş belli ki.

Ben illa bilgili olacaksınız mı dedim? Beklerdim dedim. Önceki yorumlarınızı biliyorum çünkü.

Bayraktar İHA'larındaki her parça bizim üretimimiz zaten değil mi? :D

Sanayiisi oldukça büyük ülkeden bahsediyoruz. Koskoca SU serisini ürettiler, S-70 Okhotniki ürettiler. Hadi onları da geçtim SU-57'ye takacak jet motoru ürettiler. Bir PCB, bir de GPS koskoca ülkeyi bitirdiniz. Her şeyi yaptılar da bi' onları mı yapamayacaklar? Ona bakarsanız Türkiye daha araba motoru üretemiyor :D. Jet motrou üreten ülkeyle kıyaslamanız bile saçma.

Sonraki yorumunuzu da böyle saçma bulursam cevap vermeyeceğim.
Zatem yukarıda belirttiğim gibi konuşma tarzınız hoşuma gitmedi.
İyi Sosyal'ler.

Orta Asya Türkleri'nin destanlarından uzun destan yazmışsınız. Tebrik ediyorum.

Diploma ile mühendis olunmaz. Çok fazla mühendis mezunu veriyoruz ama en iyi yerlere en yetkinleri giriyor hala. Bu da havada kalan bir söylem.

Sokaktan çevirdiği adamı projeye oturtarak başarılı olmadı bu firmalar arkadaşlar. Bu ülkemize özgü bir durum değil.
Diploma ile mühendis olunamaz ise kimin gerçek mühendis olduğunu nasıl anlayacaksınız? Ben ODTÜ'lü bilgisayar mühendisi olup bilgisayarı gerçekten nasıl kapatılacağını bilmeyen mühendis, herhangi bir üniversite mezunu olup gerçekten çok bilgili mühendis tanıyorum. Çok garip değil mi? Herhangi bir üniversite lafı. İşte bu yüzden sizlerde "Diploma ile mühendis olunmaz" diyorsunuz. Ama ne kadar çok üniversite açıp kimin nasıl bilgili olduğunu ölçtüğümüz ÖSYM(!) sınavının bir yanlış olduğunu tartışmıyorsunuz. Ben lafımın arkasındayım üniversite öncesi eğitimimiz çok kötü ve gerçekten de teknisyenleri 6 ay daha boş derslerle mühendis olduğunu, teknik liselileri M.T.O.K. mühendislik bölümleriyle mühendis yapıyoruz. Bu arada lafım yanlış anlaşılmasın teknik liseliden mühendis olmaz demek istemiyorum. Genel yerleştirme sistemi komple yanlış olduğu için mühendis olamayacak kişileri bile mühendis yapıyoruz (bu meslek lisesi olmayan liseler için de geçerli).

Diploma ile mühendis olunamaz ise kimin gerçek mühendis olduğunu nasıl anlayacaksınız? Ben ODTÜ'lü bilgisayar mühendisi olup bilgisayarı gerçekten nasıl kapatılacağını bilmeyen mühendis, herhangi bir üniversite mezunu olup gerçekten çok bilgili mühendis tanıyorum. Çok garip değil mi? Herhangi bir üniversite lafı. İşte bu yüzden sizlerde "Diploma ile mühendis olunmaz" diyorsunuz. Ama ne kadar çok üniversite açıp kimin nasıl bilgili olduğunu ölçtüğümüz ÖSYM(!) sınavının bir yanlış olduğunu tartışmıyorsunuz. Ben lafımın arkasındayım üniversite öncesi eğitimimiz çok kötü ve gerçekten de teknisyenleri 6 ay daha boş derslerle mühendis olduğunu, teknik liselileri M.T.O.K. mühendislik bölümleriyle mühendis yapıyoruz. Bu arada lafım yanlış anlaşılmasın teknik liseliden mühendis olmaz demek istemiyorum. Genel yerleştirme sistemi komple yanlış olduğu için mühendis olamayacak kişileri bile mühendis yapıyoruz (bu meslek lisesi olmayan liseler için de geçerli).
Sadece kağıt parçasıyla mühendis olunmaz demek istiyor.

Önce tarımdan verimlilik için teknoloji çalışmaları yapsın o "teknoloji devlerimiz" sonra çip üzerinde çalışmalar yapar.
Türkiye'de tarıma verimli arazi mi var? Nerede? Arazi buldun diyelim hangi teknolojiyle hangi çiftçiyle tarım yapcaksın, ülkenin büyük çoğunluğu şehirde yaşıyor, sırf İstanbul'da 15 milyon insan var.

Türkiye'de tarıma verimli arazi mi var? Nerede? Arazi buldun diyelim hangi teknolojiyle hangi çiftçiyle tarım yapcaksın, ülkenin büyük çoğunluğu şehirde yaşıyor, sırf İstanbul'da 15 milyon insan var.
O kafadan hesaplanacak bir şey değil. Nüfus yoğunluğuna bakacaksın.

Türkiye'nin nüfusu 2021 sayımına göre 84.680.273'tür. Yüzölçümü ise 783,562 km²'dir.
Hollanda'nın nüfusu 2019 tahminine göre 17.306.912'dir. Yüzölçümü 41,543 km²'dir.

Nüfus yoğunluğunu hesaplayacak olursak,
Türkiye'de km² başına ortalama 105 kişi düşmektedir.
Hollanda'da ise km² başına ortalama 416 kişi düşmektedir.

Kaynak: Nüfus yoğunluklarına göre ülkeler listesi - Vikipedi

Nüfus yoğunluğu senden daha fazla olan bir ülke topraklarından daha çok verim alıyorsa
bu senin teknoloji, biyokimya, biyo enerji gibi önemli konularda yetersizliğini gösterir.

Üstelik, Hollanda'nın yüzölçümü ve bulunduğu konumun iklimsel şartları sebebiyle doğal olarak ekilebilecek toprağı Türkiye'den az.
Türkiye dünyadaki en çok ekilebilir arazisi olan 15 ülke. Topraklarının %26.7'si ekilebilir arazi.
Hollanda ise yüzölçümü küçük olduğu için sıralamada 106.ülke. İklimsel koşullara rağmen topraklarının %29.8'i ekilebilir.

Kaynak: Land use statistics by country - Wikipedia

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı