RX 470 70 dereceyi geçince takılmalar başlıyor

UruxUs

Hectopat
Daha fazla  
RAM
G.Skill Ripjaws 3000MHz 8 GB
SSD veya HDD modeli
SSD+HDD
Ekran kartı
Sapphire RX 470 Nitro
Anakart
A320M-S2H
İşlemci
AMD Athlon 3000G
Kartın tek DVI çıkışı var, Mining Edition sanırım. ETS 2'de yaşıyorum mesela. Takılmalar drop gibi değil daha çok kısa aralıklarla ağır çekime giriyor gibi. Videosunu koyuyorum. Farklı sürüm sürücüleri denedim, bilgisayarı sıfırladım (başka bir sebepten) ama bu soruna çözüm olmadı. Kartın üzerinde 2 adet switch var. Birisi BIOS için birisi fan hızı için sanırım. Tam bilmiyorum, swtichlerle alakası olabilir belki.

Ekleme: Takılmaların olduğu anda güç tüketimi düşüp geri yükseliyor. Ve oyunlarda genelde 50-60 arası bir tüketim görüyorum. Zaten 60'ı geçince hem kart ısınmış oluyor hem de takılmalar başlıyor.)

IMG_20220824_212535_333.jpg

Kartında herhangi bir OC işlemi yok değil mi?
Video masaüstü vs. sorun var mı?
Takılmaları en net MSI Afterburner programını %1 ve %0.1 özelliği ile görebilirsin onu indir ve takılma olup olmadığını netleştir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kartında herhangi bir OC işlemi yok değil mi?
Video masaüstü vs. sorun var mı?
Takılmaları en net MSI Afterburner programını %1 ve %0.1 özelliği ile görebilirsin onu indir ve takılma olup olmadığını netleştir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hayır, dediğiniz yerlerde sorun yok. OC'de yapmadım ben. İkinci el almıştım. Kartın kendinde olabilir belki. Yarın dediğiniz şekilde deneyeceğim. Olmazsa undervolt edeceğim.

%0.1 fps ile durumu netleştirdikten sonra birde yazılım ihtimalinde durulmalı. AMD sürücü konusunda çöp. Software programını sıfırdan kurmayı da deneyelim.

%0.1 fps ile durumu netleştirdikten sonra birde yazılım ihtimalinde durulmalı. AMD sürücü konusunda çöp. Software programını sıfırdan kurmayı da deneyelim.

%0.1 ile tam anlaşılmadığı için FPS sayacının grafiğini açtım. FPS düşüşü gayet belli oluyor. Minecraft'ta vanilla olarak ve shader kullanarak aldığım sonuçlar:

Minecraft 1.16.5 (Shader Olmadan):

1661422256275.png

Minecraft 1.16.5 (Shader Aktif, Ekran Kartı Isınmadan Önce):

1661422291845.png

Minecraft 1.16.5 (Shader Aktif, Ekran Kartı Isındıktan Sonra):

1661422351466.png

Framerate grafiğine bakarsanız farkı anlayabilirsiniz. Son resimde büyük inişler mevcut.

Ekleme: Sanırım sorunun tam olarak 72 derecede başlıyor.

Son düzenleme:
Mınecraft sağlıklı bir sonuç vermez ki ama. Başka oyunlarda da denediğini umuyorum?
Aynı testleri Furmark ta deneyelim. 1280x720 den fazla çözünürlüğe çıkma dropları daha net görebiliriz.

Mınecraft sağlıklı bir sonuç vermez ki ama. Başka oyunlarda da denediğini umuyorum?
Aynı testleri Furmark ta deneyelim. 1280x720 den fazla çözünürlüğe çıkma dropları daha net görebiliriz.

FPS çok inişli çıkışlı. Konunun ilk mesajında koyduğum videodaki gibi takılmalar hissediliyor.

furmark1.png

Sorun acaba yazılımsal mı Software programını sıfırdan kurunuz .
Buradan doğru başlıkları seçin eski yazılım otomatik siliniyor zaten ardından temiz kurulum için bir tik olacak onu da işaretleyin.
PSU marka model nedir?

Kullandığım PSU: High Power 500W 80+ 37,5A@12V Aktif PFC Siyah ATX Güç Kaynağı (HPQ-500ST-H12S) | Teknobiyotik

Önceden kendi adrenalin yazılımını kullanıyordum. Formattan sonra Windows'un kendi indirdiği sürücüyü kullanıyorum. Her ikisinde de bu sorun vardı. Dediğinizi deneyeceğim yine de.

Sorun acaba yazılımsal mı Software programını sıfırdan kurunuz .
Buradan doğru başlıkları seçin eski yazılım otomatik siliniyor zaten ardından temiz kurulum için bir tik olacak onu da işaretleyin.
PSU marka model nedir?

Yazılımı tekrar kurmaktan vazgeçtim çünkü daha önce bir kaç kere sıfırdan kurmuştum. Bir sorum var. Bu kartın üzerinde 2 adet switch var. Birisi BIOS için birisi fan için mi acaba? Hangisi ne için biliyor musunuz? Karta normal RX 470 BIOS'u atabilirsem sorunum çözülür belki, değil mi?

Son düzenleme:
Kart üzerinde bulunun switch sessizlik ve sıcaklık odaklı çalışmasını sağlar. Ama diğer switch nedir bilmiyorum. BIOS konusunda herhangi bir bir bilgiye sahip değilim.
Dostum benden buraya kadar en azında ihtimalleri biraz düşürdük. Sana en son ve kesin çözüm olarak vereceğim tavsiye şu. Sök abi ekran kartını tak farklı bir PC ye eşinin dostunun yahut bir internet kafeye götür kesin çözüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı