RX 470 ekran kartı fanları aniden hızlanıp duruyor

Magamela

Picopat
Daha fazla  
Merhaba, Gigabyte RX470 4 GB ekran kartımın fanları boşta dururken aniden hızlanıp duruyor. Dikkat ettim, fan stop aktifken oluyor. Ve PC ilk açılırken de 1 kere oluyor. Şu an telefondan yazıyorum PC'de şarkı çalıyor, ekran kartı 30 saniyede bir hızlanıyor.
Hiçbir yerde çözümünü bulamadım, yokmu yardım edecek birisi?

Son düzenleme:
Bilgisayar açılırken, ilk başta ekran kartı fanları çalışır. O bende de oluyor.
Ekran kartın ısındığı zaman bazen anlık hızlanıp durabilir. Ne zaman aldın?
Termal macunu da kurumuş olabilir mi? Emin değilim.
Ama şunlardan dolayı olur:
- Bilgisayar başlangıçta, ekran kartı fanları, sistem bios ekranında bir kerelik çalışır bu normal bir şey.
- Oyun oynarken ya da ekran kartına yük bindiren bir şey yaptığında ısınmıştır, Belirli bir ısı sıcaklığına geldiğinde ekran kartı fanları çalışır bir süre sonra durur. Bu da normal bir şeydir.

Teşekkürler.
İyi geceler...
Şu da olabilir, ısınmıyordur. Ama belirli bir ısıya geldiğinde dedim ya, normalde bunu 60 derece ayarlar firmalar tam emin değilim. Eğer ki fanlar otomatikteyken böyle oluyorsa, sıcaklık ayarlarında mesela " sıcaklık 40'a geldiğinde fanlar çalışsın" gibi bir şey yaptıysan ve 40 derecede ya da farklı ama erken çalışmasını sağlayan bir derecedeyse o dereceyi arttırabilirsin.
Ekran kartın hangi modelse, onun için fan kontrol programı indirip, gerekli kontrolleri sağlayabilirsin. Sıcaklık ayarında muhtemelen bir hata olabilir. Ayarları düzelttikten sonra da normale dönebilir.
Gigabayte uyumlu bir fan kontrol programın varsa, kur oradan ayarlarda göreceksin.
1607891750406.png

Şöyle örnek göstereyim. Burada mesela benimki 70 derecedeyken fanları çalıştırır. Söylediğin gibi olur bende ama 70 teyken. Muhtemelen seninki erken bir yerlerde ayarlı. 40-45 falansa olabilir.
Yukarı doğru da fanların çalışma hızını ayarlarsın. Tabi seninki nasıl bilemem.
Bu ayarlar daha erkendeyse, 65-70 dereceye çekebilirsin. Benim tahminimce bu tip bir ayarlama yapman gerekiyor olabilir.
Senin programın farklı olabilir, benim ekran kartım sapphire markasına ait Rx470, gigabayte için program indirip ayarları ve anlık sıcaklığı kontrol etmeni tavsiye eder iyi geceler dilerim.

Son düzenleme:
Bilgisayar açılırken, ilk başta ekran kartı fanları çalışır. O bende de oluyor.
Ekran kartın ısındığı zaman bazen anlık hızlanıp durabilir. Ne zaman aldın?
Termal macunu da kurumuş olabilir mi? Emin değilim.
Ama şunlardan dolayı olur:
- Bilgisayar başlangıçta, ekran kartı fanları, sistem bios ekranında bir kerelik çalışır bu normal bir şey.
- Oyun oynarken ya da ekran kartına yük bindiren bir şey yaptığında ısınmıştır, Belirli bir ısı sıcaklığına geldiğinde ekran kartı fanları çalışır bir süre sonra durur. Bu da normal bir şeydir.

Teşekkürler.
İyi geceler...
Şu da olabilir, ısınmıyordur. Ama belirli bir ısıya geldiğinde dedim ya, normalde bunu 60 derece ayarlar firmalar tam emin değilim. Eğer ki fanlar otomatikteyken böyle oluyorsa, sıcaklık ayarlarında mesela " sıcaklık 40'a geldiğinde fanlar çalışsın" gibi bir şey yaptıysan ve 40 derecede ya da farklı ama erken çalışmasını sağlayan bir derecedeyse o dereceyi arttırabilirsin.
Ekran kartın hangi modelse, onun için fan kontrol programı indirip, gerekli kontrolleri sağlayabilirsin. Sıcaklık ayarında muhtemelen bir hata olabilir. Ayarları düzelttikten sonra da normale dönebilir.
Gigabayte uyumlu bir fan kontrol programın varsa, kur oradan ayarlarda göreceksin.
Eki Görüntüle 779217

Şöyle örnek göstereyim. Burada mesela benimki 70 derecedeyken fanları çalıştırır. Söylediğin gibi olur bende ama 70 teyken. Muhtemelen seninki erken bir yerlerde ayarlı. 40-45 falansa olabilir.
Yukarı doğru da fanların çalışma hızını ayarlarsın. Tabi seninki nasıl bilemem.
Bu ayarlar daha erkendeyse, 65-70 dereceye çekebilirsin. Benim tahminimce bu tip bir ayarlama yapman gerekiyor olabilir.
Senin programın farklı olabilir, benim ekran kartım sapphire markasına ait Rx470, gigabayte için program indirip ayarları ve anlık sıcaklığı kontrol etmeni tavsiye eder iyi geceler dilerim.
Söylediğiniz hiçbirşey le alakalı değil sorunum hocam. Fan ayarlarından kaynaklı sorun yok, PC boşta fan stop ışığı yanıyorken bi anda vuuu diye çalışıp duruyor tekrar fan. Sürücü güncellemesi geldi, yaptım ve lolde takılmaya başladı sorun da düzelmedi. Zaten satıyorum ama yine RX 470 alicam umarım aynı sorunla karşılaşmam.

Evet, mause almak için böyle bişey yapıyorum. RX 570 Aorus buldum 950 tl ye ama, para arttırıp maus almak istiyorum. Bu fan meselesi yeni alacağım RX 470 te de olursa, driverları suçlarım.

Driver ile ilgili problem yok. Ben de Rx470 model ekran kartı kullanıyorum. Sapphire marka ama söylediğin şeyleri ben ya ısınırsa yaşarım ya da başlangıçta. Bunların dışında yaşamadım.
Isı değerlerini merak ettim açıkçası, kontrol edebilir misin?
Windows ile ilgili de olabilir, şu da var: Bios üzerinden de kontrol sağlayabilirsin. Bios ayarlarını sıfırlamayı deneyebilirsin.
Bu konuya da bakmanı öneririm. Eğer sıcaklık değerlerini kontrol ettikten sonra normal değilse, termal macunu kurumuştur. İnternetten araştırıp nasıl söküldüğünü izleyip deneyebilirsin. :)

Son düzenleme:
Driver ile ilgili problem yok. Ben de Rx470 model ekran kartı kullanıyorum. Sapphire marka ama söylediğin şeyleri ben ya ısınırsa yaşarım ya da başlangıçta. Bunların dışında yaşamadım.
Isı değerlerini merak ettim açıkçası, kontrol edebilir misin?
Windows ile ilgili de olabilir, şu da var: Bios üzerinden de kontrol sağlayabilirsin. Bios ayarlarını sıfırlamayı deneyebilirsin.
Bu konuya da bakmanı öneririm. Eğer sıcaklık değerlerini kontrol ettikten sonra normal değilse, termal macunu kurumuştur. İnternetten araştırıp nasıl söküldüğünü izleyip deneyebilirsin. :)
Daha yeni temizledim ekran kartını. Arctic mx4 kullandım ve ısı değerleri normal. 1080p furmark testinde 74 derece. BIOS olayını bilmiyorum ona bakacağım. Tavsiye için teşekkür ederim.

Kanka ekran karti driverını silip tekrar yukle veya guncelle. Bende de aynisini yapmisti, bir kere silip tekrar yukledim duzeldi ama uzun sure oyun oynarken sesi artiyor dogal olarak. Bir sure sonra fan hizlanip oyle devam ediyorsa bir elinle dokun cok ısınmışsa demek ki macun degistirmek lazim.

Yeni konular

Geri
Yukarı