RX 470 kullanımı %0'a düşüyor

Andromeda262

Hectopat
RAM
8GB 2133Mhz
SSD veya HDD modeli
1TB HDD
Ekran kartı
Sapphire RX 470 4GB
Anakart
H110M-K
İşlemci
İntel i3 6098p
Arkadaşlar bu sorunu çoğu oyunda yaşıyorum. Online-offline fark etmeksizin neredeyse her oyunda bu sorun var. Ekran kartı kullanımı hep 100'e fırlayıp bir anda 0'a düşüp tekrar yükseliyor ve oyun oynarken bu sorun Full devam ediyor. İşlemci kullanımıysa neredeyse hep 100'de ancak darboğaz sorunu olacağını sanmıyorum. Çünkü forumdan da baktığıma göre işlemcim ekran kartının tam performansını veremese de darboğaz çok yaşatmayacağı yazıyor. Benim aklıma sisteme temiz bir format atmak geldi ancak size de sormak istedim. İşlemci değiştirmeden bu sorun çözülür mü yoksa format atsam sorun geçebilir mi diye. Ekran kartı sürücülerini birkaç kez silip tekrar kurdum ancak bir fayda etmedi. Downclock yapmayı denedim o da bir çözüm olmadı. Sistemde herhangi bir ısınma problemi yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni işlemci almadan bu sorun az da olsa hafifletilmez mi? Çünkü ben bu kartı almadan önce araştırdığımda darboğazın az olacağı yazıyordu.

Hocam burada belirtilen 2017 için geçerli, günümüzde oyunlar çok daha fazla sisteme yük bindiriyor. Bende i5 4460 işlemci ile RX570 kullandım ve işlemcinin kartı rahatlıkla besleyebileceği söyleniyordu ve geçtiğimiz yıl GTA V Online gibi oyunlarda sorun yaşamaya başladım. Hatta ne yazık ki günümüzde işlemci GT 1030 ile bile darboğaz yapabiliyor. Hafifletmek için MSAA hariç tüm ayarları Ultra'ya getirebilirsiniz ancak bu sefer de FPS değerleri çok düşüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı