Çözüldü RX 470 ve Xeon X3440 sistem kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

243934

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba, RX 470+Xeon X3440 sistemimde sürekli sistem kapanma sorunu yaşıyorum. Güçlü bir ekran kartı isteyen oyunlarda özellikle nedenini tam anlayamadım ama güç kaynağı veya fazla ısındığından sanırım. MSI Afterburner'da değerler sürekli değişiyor düzgün ölçmüyor o yüzden tam bir şeye karar veremiyorum. Sistem kapanıp açıldığında WattMan hatası alıyorum otomatik overclock yapıma ayarı açıktı belki ondandır diye onu kapattım yine sonuç aynı. Ve işlemciyi 3.4- 3.7 4.0 gibi değerlerde çalıştırdım drop yediği de oluyor ama neden kaynaklı yine anlaşılmıyor çünkü değerler çok dengesiz. Bunun tam kaynağını bulmak için yapabileceğim bir şey var mı acaba? İkinci el olarak yeni aldım ama oyun oynayamiyor bir şey yapamıyorum sıktı artık vallahi. Sistemde platon 500W güç kaynağı var bundan kaynaklı olma ihtimali kaç? Güzel bir güç kaynağı da önerebilir misiniz bütçem çok fazla yok 550-600W 80+ olması yeterli F/P bisi bakiyorum 500 TL altı.

Çözüm
Hocam, öncelikle yazılımsal bir sorun olabilir. Çoğu AMD ekran kartlarında olan Wattman sorunu büyük ihtimalle.

Öncelikle ekran kartı sürücüsünü, DDU ile kaldırıp WHQL sürümünü yüklemeyi deneyin.

Düzelmezse eğer, AMD Adrenalin üzeriden UnderVolt yapın ve fan ayarını manuel olarak ayarlayın.
Hocam, öncelikle yazılımsal bir sorun olabilir. Çoğu AMD ekran kartlarında olan Wattman sorunu büyük ihtimalle.

Öncelikle ekran kartı sürücüsünü, DDU ile kaldırıp WHQL sürümünü yüklemeyi deneyin.

Düzelmezse eğer, AMD Adrenalin üzeriden UnderVolt yapın ve fan ayarını manuel olarak ayarlayın.

Çözüm
Guc kaynağının fotoğrafını at bakalım etiketin.

Güç yetmediği için olabilir.

Su şekilde, ve konu acmisken sormak istiyorum ikinci resimde gördüğünüz gibi işlemci soğutucu ters yöne takılmış ve hava biraz ekran kartına gidiyor sıcak hava vermediğini fark ettim bu şimdi ekran kartını soğutur mu yoksa kötü etkileyip ısınmasını mı sağlar?
Hocam, öncelikle yazılımsal bir sorun olabilir. Çoğu AMD ekran kartlarında olan WattMan sorunu büyük ihtimalle.

Düzelmezse eğer, AMD Adrenalin üzeriden undervolt yapın ve fan ayarını manuel olarak ayarlayın.

WHQL sürümünü yükledim hocam, undervolt için RX 470 rehberi bulamadım elimde ki Nitro OC+ 4 GB versiyonu sizce nasıl yapmalıyım? Şu hatadan sıkıldim artık çözülürse mükemmel olacak.
Arkadaşlar undervolt yapınca hata vermeyi kesmişti bu günde macun yenilettim, macun resmen kurumuş üstünde kazıyıp çıkarttı arkadaş. Sonuç olarak bu hatayı almamak için RX 470 ekran kartınız var ise -100 voltaj düşürerek sorunu çözebilirsiniz drop olursa -80 falan deneyin. Ve ekran kartının macununun yeni olduğuna, iyi soğumasına dikkat edin.

Dosya Ekleri

• IMG_20200926_000816.jpg
    IMG_20200926_000816.jpg
    154 KB · Görüntüleme: 31
  • IMG_20200926_001017.jpg
    IMG_20200926_001017.jpg
    154 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı