Çözüldü RX 480 iade edilmeli mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

zValiant

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: Intel Core i3-4130.
Ekran kartı: AMD Radeon RX 480 4 GB.
RAM: Kingston 8 GB DDR3 1333MHz.
Depolama: 230 GB SATA3 SSD.
Anakart: Gigabyte H81M-DS2 rev 3.0.
İşletim sistemi: Windows 11 Pro 64-bit 23H2.
Meslek
Öğrenci
Merhaba, geçtiğimiz gün Param Güvende'yle bir RX 480 4 GB ekran kartı satın aldım. Kartı taktım sorunsuz çalışıyor gibi fakat bir oyun açtığım zaman 5-10 dakika sonra siyah ekranda kalıyor ve bilgisayarı elle kapatıp açmam gerekiyor. Açtığım zaman ekran kartının fanı en yüksek hızda birkaç saniye dönüyor. Sanırım bu WattMan hatası demek.

Ekran kartıyla bir alakası var mıdır? İade etmeli miyim? Yoksa sadece yazılımsal bir sorun mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Herhalde, WattMan kadar yanlış bilinen bir konu yoktur forumda.

PSU'dan, kart ve güç bağlantısı gevşekliğinden termal ve donanımsal kart sorunundan, BIOS'unun modlu olmasından kart kapabilir, bunu adı WattMan falan değildir.
Yani farklı bir kartın BIOS'u atılmış, referans modelde frekans GPU 1170 MHz, VRM 2000 MHz görünüyor.
Kart mining çıkması gibi, bu kullanımda bir sorun yaratır mı?

Custom BIOS ile underclock yapıp kullanırsam ileride bir sıkıntı oluşturur mu? BIOS atmakla uğraşmak istemiyorum çünkü brick olma riski de var.

Mining yapılması sorun değil, ileride sorun olup olmayacağını buna göre değerlendiremeyiz, BIOS atmak istesenizde doğrulanmış BIOS'u yok zaten.
Kartın orijinal değerleri olan 1120 MHz Clock Speed ve 2000 MHz Memory Clock değerlerine yakın değerleri ayarladım, bu şekilde kullanacağım. İadeyi kargoya vermek için 4 gün sürem var bakalım bir sorun çıkarsa bildiririm. Yardımlarınız için teşekkürler.
1711196344813.png

Ek olarak ayarları değiştirmeden önce FurMark'da 80-81 dereceyi görüyordu, şuan 65-70 derece arasında gidip geliyor. Soğutma performansı da iyileşti kartın.

Son düzenleme:
Kartın orijinal değerleri olan 1120 MHz Clock Speed ve 2000 MHz Memory Clock değerlerine yakın değerleri ayarladım, bu şekilde kullanacağım. İadeyi kargoya vermek için 4 gün sürem var bakalım bir sorun çıkarsa bildiririm. Yardımlarınız için teşekkürler.
Eki Görüntüle 2148297

Ek olarak ayarları değiştirmeden önce FurMark'da 80-81 dereceyi görüyordu, şu an 65-70 derece arasında gidip geliyor. Soğutma performansı da iyileşti kartın.

Kartın farklı BIOS ile normalde çalıştığı voltaj ve frekansın dışında çalışıp stabil olması beklenemez zaten.

Başa dönersek WattMan diye bir sorun olmadığı, olayın farklı olduğu anlaşılmıştır diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Az önce aynı hatayı tekrarladı ve bilgisayar açıldığında şu şekilde bir bildirim geldi, varsayılan ayarlara sıfırlanmış.

1711268204385.png

Sanırım kartın gerçek modeli şu, kasası aynı ve GPU-Z üreticiye PowerColor diyor. Fakat bendekinin fanının üstünde Radeon yazıyor PowerColor değil.

4 GB olan bu kasa tipindeki tüm modellerde base clock speed 1120 MHz, memory clock speed ise 1750 MHz, bu şekilde ayarladım bakalım başka bir sorun oluşacak mı.

Son düzenleme:
Az önce aynı hatayı tekrarladı ve bilgisayar açıldığında şu şekilde bir bildirim geldi, varsayılan ayarlara sıfırlanmış.

Eki Görüntüle 2149026

Sanırım kartın gerçek modeli şu, kasası aynı ve GPU-Z üreticiye PowerColor diyor. Fakat bendekinin fanının üstünde Radeon yazıyor PowerColor değil.

4 GB olan bu kasa tipindeki tüm modellerde base clock Speed 1120 MHz, Memory clock Speed ise 1750 MHz, bu şekilde ayarladım bakalım başka bir sorun oluşacak mı?

Bence uğraşmayın bu kartla, iade edip referans olmayan bir modele bakın, kendi VBIOS'u olmadığı sürece çok verimli olmayacaktır.

Ben de öyle yapacak gibiyim, Furmark testinde ve oyun esnasında 80-81 dereceyi görüyor zaten soğutması da pek verimli değil.
Biraz underclock yap performans düşer ama belki hata vermez. Bütçeyi arttırırsan rx580 8gb'lar var
Kart olması gerektiği gibi çalışıyor orasında sıkıntı yok asıl sıkıntı soğutmasında, ya termal macun sıkmalı yada hem macun hem termal ped yapıştırmalı arkadaş.

Geri
Yukarı