Rehber RX 500 serisi ekran kartlarında stabilite arttırma

ardaflix1337

Hectopat
Yer
Diomede Islands
Daha fazla  
Meslek
Silah Mühendisi
Merhaba, bu rehberimde RX 500 serisi ekran kartlarında stabilite nasıl arttırılır, sürücü çökmesi, siyah ekran nasıl düzeltilir onu göstereceğim.

Eski sürüm sürücüleri indirmek
Öncelikle eski sürüm sürücüleri indireceksiniz, örnek olarak 23.4.2, burada sürücü paylaşmayacağım fakat AMD'nin kendi sitesinde bulunan.
"Previous drivers" kısmından eski sürücüleri bulabilirsiniz. RX 580 ile eski sürüm sürücüde performansı kaybı yaşamadım, tabii ki bazı oyunlarda performans farkı illaki olacaktır. Yeni sürüm sürücüler maalesef RX 500 serisi ekran kartlarında sorun çıkarabiliyor.

MSI Afterburner ile ekran kartını ayarlamak
Bu bölümde MSI Afterburner programı ile ekran kartını ayarlayacağız, öncelikle programı indirin. İndirdikten sonra setupu çalıştırıp kurun.
Programı çalıştırın ve ayarlar kısmına girin. Ayarlar kısmından aşağıdaki görseldeki gibi seçenekleri tikleyin. Ayarları yaptıktan sonra programı yeniden başlatmanızı isteyecek, yeniden başlatın.

Screenshot_2.png

Şimdi ise ekran kartımızın çekirdek hızını ve voltaj değerini düşürüp stabiliteyi arttıracağız.

Core voltage kısmını ilk olarak 100mv azaltın, eğer oyunlarda sorun yaşarsanız 80'e düşürün. Core clock kısmında ise kartınıza bağlı (RX580'den göstereceğim.) Stock hızınızdan 120 MHz azaltın, stock hızı 1386 MHz olan ekran kartını yaklaşık 1260,1280 gibi değerlere getirin.
Oyunlarda gözle görülür bir performans kaybı yaşamayacaksınız ve ekran kartı çökme sorunlarını engellemiş olacaksınız. Power limit kısmını isteğe bağlı arttırabilirsiniz. Fan ayarlarını otomatikte değil, MSI Afterburner'in kendi ayarında kullanmanızı öneriyorum. Ayrıca ekran kartının güç tüketimini azalttığınız için sıcaklık değerleri de düşecektir.

RX580 için ayarları görseldeki gibi yapabilirsiniz.

Ayarlar bu kadardı, umarım sorununuz çözülmüştür. Rehberimi okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu dediğinizi RX570 için yapabilir miyim? Bir sorun olmaz demi? Çünkü kart öldü ölecek.

Günümüzde hala bu ekran kartını kullanan kişiler var, 1 kişinin bile işine yarasa beni mutlu eder.
Mevzu kullanmak veya kullanmamak değil. Şahsen RX570 kullanıyorum. Fakat bu içerik her yerde dolaştığı için dedim.

Ayrıca UV kısmını deneme yanılma voltajı yoluyla minimum seviyeye indirebilirsiniz.
Bu dediğinizi RX570 için yapabilir miyim? Bir sorun olmaz demi? Çünkü kart öldü ölecek.
Hocam 970MV'ye kadar düşürebilen bile var. Benim kartım 1020MV'den sonra stabilite sorunu yaşatıyor. Deneme yanılma yoluyla stress testine sokarak deneyin. Bir zararı yok.

merhaba, bu rehberimde RX 500 serisi ekran kartlarında stabilite nasıl arttırılır, sürücü çökmesi, siyah ekran nasıl düzeltilir onu göstereceğim.

eski sürüm sürücüleri indirmek
öncelikle eski sürüm sürücüleri indireceksiniz, örnek olarak 23.4.2, burada sürücü paylaşmayacağım fakat AMD'nin kendi sitesinde bulunan.
"Previous drivers" kısmından eski sürücüleri bulabilirsiniz. RX 580 ile eski sürüm sürücüde performansı kaybı yaşamadım, tabii ki bazı oyunlarda performans farkı illaki olacaktır. Yeni sürüm sürücüler maalesef RX 500 serisi ekran kartlarında sorun çıkarabiliyor.

MSI Afterburner ile ekran kartını ayarlamak
bu bölümde MSI Afterburner programı ile ekran kartını ayarlayacağız, öncelikle programı indirin. İndirdikten sonra setupu çalıştırıp kurun.
Programı çalıştırın ve ayarlar kısmına girin. Ayarlar kısmından aşağıdaki görseldeki gibi seçenekleri tikleyin. Ayarları yaptıktan sonra programı yeniden başlatmanızı isteyecek, yeniden başlatın.

Eki Görüntüle 2020682

şimdi ise ekran kartımızın çekirdek hızını ve voltaj değerini düşürüp stabiliteyi arttıracağız.

Core voltage kısmını ilk olarak 100mv azaltın, eğer oyunlarda sorun yaşarsanız 80'e düşürün. Core clock kısmında ise kartınıza bağlı (RX580'den göstereceğim.) Stock hızınızdan 120 MHz azaltın, stock hızı 1386 MHz olan ekran kartını yaklaşık 1260,1280 gibi değerlere getirin.
Oyunlarda gözle görülür bir performans kaybı yaşamayacaksınız ve ekran kartı çökme sorunlarını engellemiş olacaksınız. Power limit kısmını isteğe bağlı arttırabilirsiniz. Fan ayarlarını otomatikte değil, MSI Afterburner'in kendi ayarında kullanmanızı öneriyorum. Ayrıca ekran kartının güç tüketimini azalttığınız için sıcaklık değerleri de düşecektir.

Eki Görüntüle 2020693

Ayarlar bu kadardı, umarım sorununuz çözülmüştür. Rehberimi okuduğunuz için teşekkür ederim.

Hocam peki bu işlemde herhangi bir FPS kaybı var mı?

Geri
Yukarı