RX 550 sistem Minecraft oynarken ani FPS düşüşleri

İşletim sistemi
Windows 10

TürkPcPro

Kilopat
Sistemim bu şekilde:
Anakartım: B450M S2H.
İşlemcim: Ryzen 3 1200.
Ekan kartım: RX 550.
RAM: Neo Forza CL15 3000MHz.

Evet, anlatmaya başlıyorum. Sorun sadece Minecraft'ta karşıma çıkıyor. Diğer hiçbir oyunda sorun yok çoğu oyunu gayet akıcı bir şekilde oynuyorum. Minecraft oynarken FPS 240 120'lerden 14'lere ve hatta 05'lere kadar iniyor. Bu da çok sinir bozucu. Sorun sadece hareket ettiğimde oluyor yani dünya yüklendiğinde. Hard diskim eski ondan kaynaklandığını düşünüyorum sizce sorun neden kaynaklı?

Sistemim bu şekilde:
Anakartım: B450M S2H.
İşlemcim: Ryzen 3 1200.
Ekan kartım: RX 550.
RAM: Neo Forza CL15 3000MHz.

Evet, anlatmaya başlıyorum. Sorun sadece Minecraft'ta karşıma çıkıyor. Diğer hiçbir oyunda sorun yok çoğu oyunu gayet akıcı bir şekilde oynuyorum. Minecraft oynarken FPS 240 120'lerden 14'lere ve hatta 05'lere kadar iniyor. Bu da çok sinir bozucu. Sorun sadece hareket ettiğimde oluyor yani dünya yüklendiğinde. Hard diskim eski ondan kaynaklandığını düşünüyorum sizce sorun neden kaynaklı?

Minecraft optimizasyon konusunda bayağı kötü chunk ayarını 16 yapmayı deneyin ve OptiFine kullanın, RTX'li sistemde bile drop yaşatabiliyor.

SSD ve hard diskten kaynaklanabilir belki FPS sabitlerseniz de sorun çözülebilir yine çözünürlük ne durumda o da önemli.
HD Tune ile taratın derim.

HD Tune ile tarattım çoğu yeri kırmızı ve sarı şimdilik idare ediyorum bu hard disk ile. FPS sabitliyorum ama değişen bir şey yok örneğin 60'a sabitledim diyelim. Yine aynı şekilde FPS drop yiyor 20'lere 10'lara düşüyor.

Oyuna RAM verdiniz mi?

Anlamadım? Nasıl yani?

Minecraft optimizasyon konusunda bayağı kötü chunk ayarını 16 yapmayı deneyin ve OptiFine kullanın, RTX'li sistemde bile drop yaşatabiliyor.

Zaten 16 da ama hâlâ FPS drop yiyor.

HD Tune ile tarattım çoğu yeri kırmızı ve sarı şimdilik idare ediyorum bu hard disk ile. FPS sabitliyorum ama değişen bir şey yok örneğin 60'a sabitledim diyelim. Yine aynı şekilde FPS düşmesi yiyor 20'lere 10'lara düşüyor.

Anlamadım? Nasıl yani?

Zaten 16 da ama hâlâ FPS düşmesi yiyor.

Hangi sürümde oynuyorsunuz acaba 1.17 gibi bir şeyler çıktı onlarda iseniz 1.16 geri dönün ama 1.16 da isenizde dediğim gibi OptiFine kurun ve grafikleri bayağı düşürün, herhangi bir texture pack yok değil mi?

HD Tune ile tarattım çoğu yeri kırmızı ve sarı şimdilik idare ediyorum bu hard disk ile. FPS sabitliyorum ama değişen bir şey yok örneğin 60'a sabitledim diyelim. Yine aynı şekilde FPS drop yiyor 20'lere 10'lara düşüyor.

Anlamadım? Nasıl yani?

Zaten 16 da ama hâlâ FPS drop yiyor.
Demek istediğim Minecraft orjinal Launcher'da her sürüme 2G RAM veriyor ve sizin bunu arttırmanız lazım.

Geri
Yukarı