RX 550 ve Ryzen 7 3700X sistemi kullanabilir miyim?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

UBerk

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
8
Birkaç aydır sistem kararlaştırmaya çalışıyorum. Açıkçası ben sistemi uzun yıllar kullanacağım. O nedenle almışken parçalarını çok iyi almak istiyorum. Ryzen 5 3600 + RX 5700 XT bir sistem düşünüyordum. Bugün aklıma başka bir fikir geldi. Şu an kullandığım sistemde RX 550 var. Ryzen 7 3700X + X570 anakart alıp bir süre o sistemle idare etsem, 5-6 ay sonra da yeni çıkan ekran kartlarından taksam bir sorun olur mu? Yani RX550 2 GB ile bir süre bu sistemi kullanabilir miyim? Mantıksız mı olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem olarak yapabilirsin ama mantıksızlık tarafı şöyle olur. Şimdiki sisteminden çok daha fazla bir fark olacağını sanmıyorum çünkü. Öyle olunca sistemi gerçek anlamda kullanmadıktan sonra ona para bağlamaya gerek kalmıyor. Öyle bir şey yapacaksan paranı dolara altına yatırırsın yenisi sistemler gelince alırsın.

O işlemciye haksızlık yapmış olursun bence. Bir kere kullandığın ekran kartı üç sene öncesinin teknolojisini barındırıyor. İşlemci ise şu an en güncel AMD işlemcisi. İyi düşün bence. Teknoloji her geçen gün kendini yenilerken bence o kombin yanlış olacaktır. Sana o işlemciyle en az GTX 1660 Ti öneririm.

Geçici olarak kullanabilirsin. İleride kaliteli bir GPU takarsan, güzel performans verir. Ek olarak yeni anakart alacağın için, RAM'ler de değişecek.
Evet. Eski sistemimden PSU, HDD ve ekran kartını alacağım bir tek. 6 ay sonra yeni AMD GPU'lar ile değiştireceğim. Şu an 8000TL bütçem var ve 6000TL'sini şimdi kullanacağım. Bu arada da 1000-2000TL daha biriktirip 6 ay sonra alacağım ekran kartını. Şimdiden indirim kovalamaya başladım. Itopya'da bir SSD buldum. Güzel bir indirim varsa sipariş edeceğim. Sizce alıyım mı? CORSAIR 240GB Force MP510 NVMe M.2 SSD (3100MB Okuma / 1050MB Yazma) | ITOPYA
O işlemciye haksızlık yapmış olursun bence. Bir kere kullandığın ekran kartı üç sene öncesinin teknolojisini barındırıyor. İşlemci ise şu an en güncel AMD işlemcisi. İyi düşün bence. Teknoloji her geçen gün kendini yenilerken bence o kombin yanlış olacaktır. Sana o işlemciyle en az GTX 1660 Ti öneririm.
6 ay sonra değiştireceğini belirttim. Şimdi alirsam GTX 1660 alacağım, 6 ay idare edersem 5700 XT.

Render, grafik gibi işlerin yok ise, M.2 NVMe almana gerek yok bence. SATA SSD yeterli olur. Ek olarak SATA HDD aldığında, Samsung alırsın ve uzun ömürlü olur. Ben M.2 NVMe'de de çoğu markaya güvenmiyorum. En azından 500 GB Samsung 860 serisinden alırsın ve uzun ömürlü olur.

Eğer grafik tasarımı veya ağır render işleriyle uğraşmayacaksanız 3700x'e çok fazla para vermeyin. 3600 işinizi fazlasıyla görür. Aradaki bütçeyi ekran kartına ayırabilirsiniz.

Oynadığının oyunlar için yeterli ise evet mantıklı çünkü Cyberpunk 2077 gibi oyunlar sene sonu çıkacak.
The Crew 2 ve The Division 2 oynayacağım. Şimdiki sistemde açmıyor. Phenom desteği olmadığı için. Zaten Crew 2, Division 2 ve Rainbow Six dışında sistemini zorlayan oyunlar oynamayacağım. Rainbow Six zaten şu an 60FPS veriyor. Crew 2 ve Division 2 de kasmayacaktır diye düşünüyorum. Düşük ayarlar yeterli.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı