RX 5500 XT GTA 5 FPS düşmesi

Arda goktas

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. 1 hafta önce aldığım bilgisayarda GTA 5'i 67 - 60 FPS arası oynuyordum, ufak tefek drop yiyordum ama sorun olmuyordu ama oynarken oyunum birden 16 FPS'e düştü, Alt Tab yaptım geri düzeldi. Yapmaz isem 16 FPS de oynuyorum. Uzun bir süre bazen Alt Tab yapınca da düzelmiyor. Bahsettiğim GTA 5'in bazı yerlerinde optimizasyon sorunu var biliyorum ama ondan bahsetmiyorum. Diğer oynadığım oyunlarda Far Cry 5, Fortnite, Valorant bunların hiçbirinde bunu yaşamadım. Ne yapmalıyım? Ekran kartında bir sıkıntı mı var acaba?

Sistem:
  • RX 5500 XT 4 GB.
  • i3 10100F.
  • 16 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartınızın sorunlu olmasından şüpheniz varsa FurMark testi yapın. Test sırasında ekranda kapanma mavi ekran kasma donma gibi sorunlar varsa bir sorun arayabiliriz. Ancak ekran kartından olduğunu pek sanmıyorum. Testi yapıp sonuçları paylaşır mısınız? Forumdaki rehberlerde FurMark testinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz telefonda olduğum için link atamıyorum.

Ekran kartınızın sorunlu olmasından şüpheniz varsa FurMark testi yapın. Test sırasında ekranda kapanma mavi ekran kasma donma gibi sorunlar varsa bir sorun arayabiliriz. Ancak ekran kartından olduğunu pek sanmıyorum. Testi yapıp sonuçları paylaşır mısınız? Forumdaki rehberlerde FurMark testinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz telefonda olduğum için link atamıyorum.

Testi yaptım nasıl yapıldığını tam bilmiyorum ve de bir videoda baktığım ile aynı değil başka sürümünü indirdim galiba vede kasma oldu sıcaklık 67 gördü en fazla ama dediğim gibi nasıl yapılıyor bilmiyorum MSAA 8X yaptım ekran boyutuna 1920x1080'e aldım kendi ekranımın görüntüsüne sonra başlattım ama 13 FPS sabit gibi birşeydi umarım kartta bir sorun yoktur.
Arkadaşlar 1080p de çalıştırdığımda FurMark'ı 8X MSAA teste başladığımda 0X düye gözüküyor bende 4K da çalıştırdım başta kırmızı çarpı işaretü ile bir error veriyor kapata basınca açılıyor 4 k da ama 14 FPS onda 8X oluyor ama birden 1080p de çalıştırdığımda üstte 100'e kadar giden bir bar oluşuyor 100 olunca otomatik kapatıyor ve sonuçları veriyor 4K olan sen ne zaman kapatırsan o zaman kapanıyor öyle değil.
Testi yaptım nasıl yapıldığını tam bilmiyorum ve de bir videoda baktığım ile aynı değil başka sürümünü indirdim galiba ve de kasma oldu sıcaklık 67 gördü en fazla ama dediğim gibi nasıl yapılıyor bilmiyorum MSAA 8X yaptım ekran boyutuna 1920x1080'e aldım kendi ekranımın görüntüsüne sonra başlattım ama 13 FPS sabit gibi birşeydi umarım kartta bir sorun yoktur.
Arkadaşlar 1080p de çalıştırdığımda FurMark'ı 8X MSAA teste başladığımda 0X düye gözüküyor bende 4K da çalıştırdım başta kırmızı çarpı işaretü ile bir error veriyor kapata basınca açılıyor 4 k da ama 14 FPS onda 8X oluyor ama birden 1080p de çalıştırdığımda üstte 100'e kadar giden bir bar oluşuyor 100 olunca otomatik kapatıyor ve sonuçları veriyor 4K olan sen ne zaman kapatırsan o zaman kapanıyor öyle değil.

Arakadşlar attığım fotoğraf 4K da değil 1080p de çalıştırmış olduğum onda 78 FPS alabiliyorum ama dediğim gibi MSAA 8X olmuyor.

Dosya Ekleri

• 5B453435-9609-4903-9AE0-23CCDC3E07EF.jpeg
    5B453435-9609-4903-9AE0-23CCDC3E07EF.jpeg
    145,6 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
Testi yaptım nasıl yapıldığını tam bilmiyorum ve de bir videoda baktığım ile aynı değil başka sürümünü indirdim galiba ve de kasma oldu sıcaklık 67 gördü en fazla ama dediğim gibi nasıl yapılıyor bilmiyorum MSAA 8X yaptım ekran boyutuna 1920x1080'e aldım kendi ekranımın görüntüsüne sonra başlattım ama 13 FPS sabit gibi birşeydi umarım kartta bir sorun yoktur.

Arakadşlar attığım fotoğraf 4K da değil 1080p de çalıştırmış olduğum onda 78 FPS alabiliyorum ama dediğim gibi MSAA 8X olmuyor.

Tamam sana dediğim seçenekleri işaretle ve testi yaklaşık 10 dk boyunca yap eğer zamanın varsa 20 dk da yapabilirsin tabii bunu yaparken sıcaklık değerlerine dikkat et. 1080p 8X msa ya ayarla ve GPU stress test adlı ikona bas. Bu testi istediğin zaman sen sonlandırıyorsun. 10 dk veya 20 dk bekle zamanın varsa 20 dk bekleneni öneririm. Isı değerlerine dikkat et ve bizimle aldığı en yüksek sıcaklığı ve ortalama sıcaklığından bahset.

Tamam sana dediğim seçenekleri işaretle ve testi yaklaşık 10 dk boyunca yap eğer zamanın varsa 20 dk da yapabilirsin tabii bunu yaparken sıcaklık değerlerine dikkat et. 1080p 8X msa ya ayarla ve GPU stress test adlı ikona bas. Bu testi istediğin zaman sen sonlandırıyorsun. 10 dk veya 20 dk bekle zamanın varsa 20 dk bekleneni öneririm. Isı değerlerine dikkat et ve bizimle aldığı en yüksek sıcaklığı ve ortalama sıcaklığından bahset.
1080p de başlattığımda MSAA 0x oluyor otomatik bende 4k da yaptım fps 13-16 arasıydı sıcaklık 67 dereceyi gördü en fazla

Dosya Ekleri

• C18DC88C-F527-46ED-B820-4FF547DC62CF.jpeg
    C18DC88C-F527-46ED-B820-4FF547DC62CF.jpeg
    155,4 KB · Görüntüleme: 24
  • 5F80D850-47E6-43F6-8C8E-D8BD473DDC93.jpeg
    5F80D850-47E6-43F6-8C8E-D8BD473DDC93.jpeg
    155,4 KB · Görüntüleme: 21
Hocam ekran kartınızda bir sorun görünmüyor. Bu sorun tam olarak hangi oyunlarda başladı ne zaman başladı? Ve sorundan önce herhangi bir güncelleme yaptınız mı?

Hocam ekran kartınızda bir sorun görünmüyor. Bu sorun tam olarak hangi oyunlarda başladı ne zaman başladı? Ve sorundan önce herhangi bir güncelleme yaptınız mı?

Sorun GTA 5 oynarken 65 FPS civarı bir performans alıyordum oyun aniden 16 FPS'ye düşüyordu ve uzun süre öyle kalıyordu Alt Tab atınca geri düzeliyor bazen düzelmiyor ve 5 dk 16 FPS ile oynamam gerekiyor bahsettiğim GTA 5'in hartialarında bazı yerlerde optimizasyon sorunu var o değil benimki başka bir şey bilgisayarı 1 hafta önce topladım Fortnite falan oynadım hiçbir sıkıntı olmadan yine ara sıra saliselik droplar yedim o sıkıntı değil ama GTA 5'i anlamadım gerçekten
Bilgisayarı alınca anakarttan çıkan CD ile BIOS anakart BIOS'u yükledim Windows 10 Pro'yu 20H2 güncellemesi yaptım ekran kartı drıver ı yükledim tahmin ettiğim ama tam bilmediğim bazı ayarlar ile oynadım ama ondan olduğunu sanmıyorum.

Öncelikle ayarları biraz düşürmeyi deneyin. Mesela kenar şumuşatma gibi şeyleri düşürün Ultra'ları yüksek ayarlara çekin. Yavaş yavaş deneyin ayarları değiştirdikten sonra oyunu kapatıp yeniden açmayı unutmayın. Bence sorun çözülür. Ki ayarlar Ultra'da iken bende de aynı ekran kartının 8 GB olduğu halde bende de kasmalar oluyor tabii senin kullandığın ayarları bilemem. Eğer bu sorununuzu çözmesse tekrar yazın çözelim bu sorunu.

Geri
Yukarı