RX 5500 XT ile H61 anakartta tam performans alınır mı?

ogzkagan

Hectopat
Makaleler
1
Soru başlıktaki gibi ben RX 5500 XT 4 GB ekran kartı aldim ancak anakartim H61C tam performans kullanabilir miyim ekran kartını?
Bu PCI Express sıkıntı yaratır mı? Kartın 4.0 anakartimin desteği 3.0

Anakartta çalışır. Tam performans alır mıyım diye sormuşsun bende tam performans alamayacağını söyledim.

Anladım. Ancak sorduğum şey bu PCI Express 4.0 ve 3.0 arasındaki performans farkı. Bazı oyunlarda çok büyük fark ediyor. Bir de anakartim eski o yüzden içime kurt düştü.
X16 uyumsuzlğu vesaire bir şeyler gördüm internette.

Anladım. Ancak sorduğum şey bu PCI Express 4.0 ve 3.0 arasındaki performans farkı. Bazı oyunlarda çok büyük fark ediyor. Bir de anakartim eski o yüzden içime kurt düştü.
X16 uyumsuzlğu vesaire bir şeyler gördüm internette.

Çok fark etmez. PCI sorunlu değil 5500XT genelde 6500XT de çok performans düşüşü yaşanıyordu PCI sorunlu olduğu için. 5500XT de böyle bir sorun yok. 3 5 FPS fark eder en fazla.

Buram buram Turbox kokan bir sistem daha, eğer ki işlemciniz i7 3770 gibi bir model ise nispeten sorunsuz bir deneyim sunabilir ancak i5, i3 vs ise o zaman ciddi manada darboğaz kapıyı çalar. Hocamında dediği gibi, RX 6400 ve RX 6500 XT dışında PCI-e-3.0'da ciddi performans sorunu yaşayan ekran kartı yok denebilir.

Buram buram Turbox kokan bir sistem daha, eğer ki işlemciniz i7 3770 gibi bir model ise nispeten sorunsuz bir deneyim sunabilir ancak i5, i3 vs ise o zaman ciddi manada darboğaz kapıyı çalar. Hocamında dediği gibi, RX 6400 ve RX 6500 XT dışında PCI-e-3.0'da ciddi performans sorunu yaşayan ekran kartı yok denebilir.

Hocam ilk başta dedem aldı bu sistemi bana 😄 ancak bilgisayar hakkında hiçbir bilgim olmadığı için sadece sevindim sonra gelince hayal kırıklığı. Ancak çoğu parçasını değiştirdim. Sadece anakart ve RAM Turbox diğer parçalarım bilindik markalar zaten pek de bir şey kalmadı bidaki ay onları da değişip Ryzen sisteme geçeceğim o zaman tamam olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı