RX 5500 XT, R5 2600 ile tam performans vermiyor

Ahmet5252

Femtopat
Arkadaşlar, bilgisayarımı daha yeni topladım, bütün parçaları kendim aldım teker teker parçaları taktım, bilgisayar sapa sağlam açıldı, hiçbir sıkıntısı yok gibi duruyordu ama mesela bir oyuna girdiğimde ekran kartım felaket ısınıyor, kasanın yanındaki camı yakicak derecede ısıtıyor. Bir de mesela Assassin's Creed Odyssey oynuyorum. Başka videolardanda bakıyorum adamın ekran karti %99 performans veriyor, benimki %50-80 %70-90, en fazla %90 oluyor. Ekran karti frekans hızında normalde 1850MHz'e kadar çikar diyorlar ama en fazla 1450MHz gördüm. Gördüğüm gibi de 600MHz'e kadar düşüyor. Bunun sıkıntısı nedir? Sistemim şöyle:
İslemci: Ryzen 5 2600.
Ekran karti: RX 5500 XT 8 GB MSI Mech.
Anakart: MSI B450M-A Pro Max.
RAM: Corsair 16 GB tek slot 3000MHz.
Güç kaynağı: Navas 600W güç kaynağı.
Kasa: Dark Guardian mini 4 adet fanlı.

Acaba bütün sıkıntılar güç kaynagindanmi kaynaklı arkadaşlar? Çünkü güç kaynağı hiç bilmediğim bir güç kaynağı, eski kasamdaki güç kaynağı. O sıkıntı ondan midir? Şimdiden yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

@Ahmet5252 Sapphire Pulse 5500 XT 8 GB kullanıyorum ve RAM'lerim çift kanal.

Sorunlarına gelirsek ekran kartı sıcaklık değerlerini söyler misin MSI Mech modelinin. Benim stok haliyle 65-69 arasında değişiyor sıcaklık değerlerim oyundayken.

AC Odyssey'de tam performans alamamanı tek kanal 16 GB RAM'e bağlayabiliriz. Çünkü okuduğum kadarıyla tek kanal RAM ile performans sorunu yaşayan başka kişiler de olmuş. Bu kullanım yüzdesi her oyunda mı düşüyor yoksa belli oyunlarda mı?

Her oyunda bu düşme olmuyorsa RAM'ini 2x16 şeklinde çift kanala çıkarman senin için faydalı olacaktır. RAM boyutu ile çift kanalın farkı ayrıdır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ya soyle soyleye bilirim oyun icinde cok rahat 76 bazende 80 dereceye kadar çıkıyor ama bu her oyunda olmuyor bu çift kanal olayida genelde amd sistemlerde oluyormuş galiba bide şöyle soylicem oyun oynarken kendim oynarken oyun içinde fazla fan sesi duymuyorum ama oyunun içinde diyolog girdiği zaman ekran karti fan sesi hızlanıyor ve ısınıyor

Son düzenleme:
MSI Dragon Center yüklediyseniz Extreme moda almanız gerekiyor. Eğer oyunu oynatabilecek FPS değerini elde ettiyse hatta bunuda aştıysa yani demek istediğim 70-80 FPS MSI kartı çok fazla yormamak ve sessiz çalışması için kendini kısıcaktır. Bir de bunu denemeni öneririm. Sıcaklıktan dolayı problem yaşıyor olabilirsin ama hiç aniden kapanma gibi bir sıkıntı yaşadın mı?

76-80 derece performansını bu derece düşürecek sıcaklıklar değil fakat 5500 XT için yüksek. MSI Mech soğutması çok iyi bir model değil. Kasanın sirkülasyonu ne kadar iyi emin değilim fakat öncelikle aynı RAM'den bir adet daha almanı öneririm. Sanıyorum bunu kullanıyorsun. Elindekini satıp 2x8 GB RAM de alabilirsin. Çünkü burada boyut değil çift kanal RAM önemli daha önce dediğim gibi, çift kanal RAM maksimum performansı verir. Ekran kartı sıcaklığı için de yan kapağı açıp bir de sıcaklık değerlerini öyle gözlemleyebilirsin. Güç kaynağın iyi bir marka olmasa da bu tür bir soruna neden olacak parça o değil.

MSI Dragon Center yüklediyseniz Extreme moda almanız gerekiyor. Eğer oyunu oynatabilecek FPS değerini elde ettiyse hatta bunuda aştıysa yani demek istediğim 70-80 FPS MSI kartı çok fazla yormamak ve sessiz çalışması için kendini kısıcaktır. Bir de bunu denemeni öneririm. Sıcaklıktan dolayı problem yaşıyor olabilirsin ama hiç aniden kapanma gibi bir sıkıntı yaşadın mı?
Yok aniden kapanma sorunu yaşamadım
76-80 derece performansını bu derece düşürecek sıcaklıklar değil fakat 5500 XT için yüksek. MSI Mech soğutması çok iyi bir model değil. Kasanın sirkülasyonu ne kadar iyi emin değilim fakat öncelikle aynı RAM'den bir adet daha almanı öneririm. Sanıyorum bunu kullanıyorsun. Elindekini satıp 2x8 GB RAM de alabilirsin. Çünkü burada boyut değil çift kanal RAM önemli daha önce dediğim gibi, çift kanal RAM maksimum performansı verir. Ekran kartı sıcaklığı için de yan kapağı açıp bir de sıcaklık değerlerini öyle gözlemleyebilirsin. Güç kaynağın iyi bir marka olmasa da bu tür bir soruna neden olacak parça o değil.

Peki ilginiz için çok teşekkür ederim sağolun.

Geri
Yukarı