RX 5500 XT sistemde FPS düşmesi

Oynadığınız oyuna göre değişir RAM miktarının FPS'e etkisi son çıkan yüksek RAM ihtiyaclı oyunları oynuyorsanız bu durumlar olabilir fakat Valorant LoL gibi biraz daha düşük sistem gereksinimli oyunlarda RAM sebepli düşme olmaz diye düşünüyorum. Görev yöneticisinden performans kısmına gelip bellek hızlarını kontrol eder misin kaç MHz de çalışıyorlar.

Ama ekran kartının Vram'i dolup, Ram'e geçiş yaparsa, o zaman anlık FPS düşmesi olabilir.

Bunu en pis yapan oyun Rise of The Tomb Raider. 8 GB VRAM'i sonuna kadar sömürüp RAM'den ek 2 GB daha alıyordu bazı yerlerde. Orada takılmalar can sıkıcı oluyordu. Shadow of The Tomb Raider'da VRAM ve RAM dengesini tutturmuşlardı da bu sorun olmuyordu.

Peki nasıl açıyor? İşte burada kalıyorum ben.

Hocam saçma gelebilir ama Windows RAM yetmediğini anladığı an kendi hizmetlerini kapatmaya başlar, gerekirse depolama biriminin belli bir miktarını RAM olarak kullanabilir.

Pardon yazamamışım bilgisayar oyundayken 4 GB RAM kullanıyor.

O zaman RAM'den kaynaklı değil.

Oynadığınız oyuna göre değişir RAM miktarının FPS'e etkisi son çıkan yüksek RAM ihtiyaclı oyunları oynuyorsanız bu durumlar olabilir fakat Valorant LoL gibi biraz daha düşük sistem gereksinimli oyunlarda RAM sebepli düşme olmaz diye düşünüyorum. Görev yöneticisinden performans kısmına gelip bellek hızlarını kontrol eder misin kaç MHz de çalışıyorlar.

Sorun çözüldü galiba :D RAM'ler 2133MHz de çalışıyormuş. Çok teşekkürler ilgilenen herkese.

Hocam saçma gelebilir ama Windows RAM yetmediğini anladığı an kendi hizmetlerini kapatmaya başlar, gerekirse depolama biriminin belli bir miktarını RAM olarak kullanabilir.
Benimde mantık şu. Eğer bir oyun minimum 10 GB Ram isterse ve senin bilgisayarın bundan az Ram varsa, bellek hatası verir diye aklımdan geçiyor hep. Ama hiç denk gelmedi.

Benim de mantık şu. Eğer bir oyun minimum 10 GB RAM isterse ve senin bilgisayarın bundan az RAM varsa, bellek hatası verir diye aklımdan geçiyor hep. Ama hiç denk gelmedi.

Hocam genelde bu sistemi koymuyorlar. Bazı oyunlar RAM miktarı yetmediği için oyunu oynayamazsınız deyip atıyor, bazıları ise VRAM yeterli olmadığı için atıyor. Programlama ile alakalı işte :D.

Benimde mantık şu. Eğer bir oyun minimum 10 GB Ram isterse ve senin bilgisayarın bundan az Ram varsa, bellek hatası verir diye aklımdan geçiyor hep. Ama hiç denk gelmedi.

Bant genişliği daha önemli aslında. 2x4 GB RAM ile 1x8 GB RAM aynı boyuta sahip olsa da 2x4 GB iki kat daha fazla bant genişliği açarak beslemeyi iyi yapıyor. 2x8 GB ise en ideali günümüzde tabii.

Geri
Yukarı