RX 5500 XT V-Sync kapanınca Valorant kasıyor

Enisyln

Hectopat
Merhaba,

75 Hz monitörüm var. Valorant oynuyorum. V-Sync'i kapattığım zaman oyun kasmaya başlıyor, açtığım zaman yağ gibi akıyor ama FPS oyunu olduğu için actigim zaman da gecikme yaşıyorum. FPS sabitledim ama gene faydası olmadı.

AMD RX 5500 XT ekran kartım bu arada, yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitörün Hertz'i üstünde FPS değeri almaya başladığınızda oyunun akıcılığı gidebilir. FPS'i 75'e sabitlemeyi denediniz mi?

Tüm sistem bileşenlerini belirtirsen daha iyi olur. Vsync kapalı şekilde Hz değeri üstü fps aldığında problem olmaması lazım.

Monitörün freesync destekliyorsa bu ayarı da açarak yırtılma sorunlarının önüne geçebilirsin.

Peki 75'den daha düşüğe sabitlemeyi denediniz mi? 65-70 gibi.
Fps düştükçe daha kötü oluyor 73 felan yapıyorum ama faydası yok
Tüm sistem bileşenlerini belirtirsen daha iyi olur. Vsync kapalı şekilde Hz değeri üstü fps aldığında problem olmaması lazım.

Monitörün freesync destekliyorsa bu ayarı da açarak yırtılma sorunlarının önüne geçebilirsin.

Evet freesync destekliyor ama pek bi önüne geçmiyor açsamda kapatsamda

İ3 9100f
Rx5550xt 4 gb
8 gb ram
Asus h310 m fr anakart
240gb ssd

Son düzenleme:
Sistemin geri kalan bileşenlerini belirtir misin? FPS sabitlemeyi kaldırıp vsync kapalı halde oynarken kasma/donma veya yırtılma sorunları yaşıyorsan geri kalan bileşenlerin de buna etkisi olabilir.

Edit : Belirtmişsin tamamdır mesajın şimdi geldi. Oyunu oynarken sıcaklıklar ne alemde? Afterburner kuruluysa yukarıda bahsettiğim ayarlarda oynarken maksimum işlemci ve gpu sıcaklıklarını gözlemleyip belirtir misin?

Sistemin geri kalan bileşenlerini belirtir misin? FPS sabitlemeyi kaldırıp vsync kapalı halde oynarken kasma/donma veya yırtılma sorunları yaşıyorsan geri kalan bileşenlerin de buna etkisi olabilir.

Edit : Belirtmişsin tamamdır mesajın şimdi geldi. Oyunu oynarken sıcaklıklar ne alemde? Afterburner kuruluysa yukarıda bahsettiğim ayarlarda oynarken maksimum işlemci ve gpu sıcaklıklarını gözlemleyip belirtir misin?
sıcaklıkla bence alakası yok ama kontrol ediyim çünkü ekran kartının fanlar bile kolay kolay çalışmıyor ısınmadığı için

Oyunun ayarları düşükse her şeyi en yükseğe alıp FPS'i düşürebilirsiniz. Belki o zaman kasma hissi gider. Onun dışında daha yüksek hertzli monitör alınmadığı sürece kasma hissi devam eder diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı