RX 5500 XT'nin bozulduğu nasıl anlaşılır?

PheCix

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba dostlar, sahibi olduğum Sapphire RX 5500 XT 4 GB ekran kartım driver kurulurken yarısına gelince kapanıyor ve mavi ekrana atıyor. Bilgisayarı güvenli modda başlatıp DDU ile temizleme yapınca ekran geliyor fakat driver kurarken bazen driver kuruluyor ve ekran kartı gözüküyor gayet de iyi çalışıyor. Ekran kartı bozulmuş olsa driverin hiç yüklenmemesi gerekmez mi yardımlarınızı bekliyorum.

Bu sadece 1 kere mi oldu yoksa ekran kartı sürücüsü her güncellendiğinde mi oluyor?

Bu sadece 1 kere mi oldu yoksa ekran kartı sürücüsü her güncellendiğinde mi oluyor?

Şu anda kurulmuyor ara sıra denemem sonucu kuruluyor.

Ekran kartı mining gördü mü hiç? BIOS'u değişmiş olmasın?

Hayır hiç miningte kullanmadım.

Sapphire ve AMD ikilisi çok fazla kişinin başına bela açmıştır. Garantisi devam ediyorsa doğrudan yollayın derim.

Maalesef garantisi kalmadı.

6-7 ay önceki sürücüleri denediniz mi?

Evet denedim aynı sonuç.

Merhaba herkese,
Sorunu çözdük.
Sorunun kaynağı ekran kartı driverıymış.

Benim sistemim:

İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X
Anakart: Gigabyte 450M Gaming
Ekran Kartı ise: ASUS Dual Radeon RX 5500 XT 4 GB

Her şeyi denedik. RAM'leri ve SSD'leri farklı PC'lerde denedik ve sorunsuz çalıştılar.

Format attık ve temiz bir kurulum yaparak güncelleme ve driverları adım adım yükledik.
İlk formattan sonra sadece Windows Update'leri yaptık ve 4-5 kez yeniden başlattık. PC sorunsuz saniyeler içinde açıldı.
Sonra AMD Driverları deneyerek yaptık ve PC yine sorunsuz saniyeler içinde açıldı.

En son Ekran Kartını yükledik ve PC takıldı. Güvenli modda ekran kartını kaldırıp açmaya çalıştık. Sorunsuz açıldı.

Ekran kartı arızalı değil. Başka PC'de taktık ve çalışıyor. Oyun vs oynayabiliyorsunuz.

AMD Community'de forumları inceledim ve bu donanıma sahip diğer birçok kişinin de benzer sorunlar yaşadığını gördüm. Çoğu ekran kartlarını değiştirmişler. Yani benim sorunum AMD ekran kartı driverından kaynaklı yazılımsal bir sorun ve sadece bu donanımlar bir araya gelince oluşuyor. Güncelleme gelse belki düzelirdi ama yani ta 2018 yılına kadar gittim sürümlerde ama çözülmedi.

Ekran kartımı 2. el olarak iyi bir fiyata satıp 6.500'e NVIDIA RTX 3050 Twin Edge aldım.
Şimdi PC sorunsuz çalışıyor.

Saygılarımla.

Bu konunun aynısı tüm problemler aynı hocam.

Geri
Yukarı