RX 5500M sistemde GPU 1 %100 ve 95 derece GPU 2'ye yük binmiyor

Ahmet Tekten

Decapat
Merhaba 2-3 haftadır Valorant LoL gibi oyunlarda gereksiz bir ısınma ve bazen oyundan atma sıkıntısı yaşıyor gördüğüm kadarıyla GPU 1 genelde %80-90 iken oyunlarda çalışması gereken GPU 2 %0-10 arası geziyor GPU 1 bu yüzden çok ısınıyor (dün en son 95 dereceydi) grafik ayarlarında da yüksek performans yaptım ama değişen bir şey olmadı gibi fotosunu ek e koydum oyun seçerken yanlış uygulamaları mı seçmişim bakarsanız sevirinim sistemi de aşağıya yazdım bu sistemle 80 FPS LoL oynuyorum.

-CPU AMD Ryzen 7 3750h.
-GPU 1 AMD Radeon (tm) RX Vega 10 Graphics.
-GPU 2 Radeon RX 5500M.
-RAM 16 GB.
Sistemde SSD kullanıyorum.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    102,1 KB · Görüntüleme: 32
Bilgisayarınızın özelliklerini yazarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz, bahsini ettiğiniz GPU 1 ve GPU 2 hangi işlemciler?
Bilgisayarınızın özelliklerini yazarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz, bahsini ettiğiniz GPU 1 ve GPU 2 hangi işlemciler?
-CPU AMD Ryzen 7 3750h.
-GPU 2 Radeon RX 5500M.
-RAM 16 GB.
Merhaba 2-3 haftadır Valorant LoL gibi oyunlarda gereksiz bir ısınma ve bazen oyundan atma sıkıntısı yaşıyor gördüğüm kadarıyla GPU 1 genelde %80-90 iken oyunlarda çalışması gereken GPU 2 %0-10 arası geziyor GPU 1 bu yüzden çok ısınıyor (dün en son 95 dereceydi) grafik ayarlarında da yüksek performans yaptım ama değişen bir şey olmadı gibi fotosunu ek e koydum oyun seçerken yanlış uygulamaları mı seçmişim bakarsanız sevirinim sistemi de aşağıya yazdım bu sistemle 80 FPS LoL oynuyorum.

-CPU AMD Ryzen 7 3750h.
-GPU 2 Radeon RX 5500M.
-RAM 16 GB.
arkadaşlar bir de yazmamamışım ama sanırım daboğaz yapıyor gpu-1 boşta iken 0 da gezinirken 90-100 arasına fırlıyor sonra tekrardan 0/20 arasına düşüyor

Öncelikle harici ekran kartınızın sorunsuz çalıştığından emin olun, eğer RX 5500M kartınız bozuksa zaten otomatik olarak bilgisayar işlemcinin grafik birimini kullanır. Bir sorun yok diyorsanız da BIOS ayarlarından harici ekran kartına öncelik vermeyi deneyin.

Harici GPU her zaman GPU2 olacak diye bir durum yok. Zaten Dahili GPU'larda sıcaklık bilgisine ulaşamazsın. RX5500M'i kullanıyor sistemin zaten.

Thermal Throttle sebebiyle de FPS'in düşük. Hem zaten LoL'de FPS kasamazsın. No Load'a atıyor kartları.

Harici GPU her zaman GPU2 olacak diye bir durum yok. Zaten Dahili GPU'larda sıcaklık bilgisine ulaşamazsın. RX5500M'i kullanıyor sistemin zaten.

Thermal Throttle sebebiyle de FPS'in düşük. Hem zaten LoL'de FPS kasamazsın. No Load'a atıyor kartları.
knk sıcaklık bilgisini amd software dan öğrendim fps de de sıkıntı zaten fps değil geçen yıl gta 5 full ayarlarda 60 70 arası fps alırken şimdi lolde orta ayarlarda 80 fps alıyorum valorant 1-2 el atınca oyundan atmaya başlıyor tekrar girince oun ekranı aılmadan tekrardan atıyor

kanka yüklediğim görseldeki gibi gpu 1 bir anda 0 dan 100 e çıkıyor ss i pc boşta ve soğukken aldım uygulama güvenilir mi bilmiyorum

tekrar tekrar yazıyorum kusuruma bakma kanka Thermal Throttle sorunu için temizleme ve termal macun yeterli olur mu ? Bir de termal macun önerebilir misin?
Öncelikle harici ekran kartınızın sorunsuz çalıştığından emin olun, eğer RX 5500M kartınız bozuksa zaten otomatik olarak bilgisayar işlemcinin grafik birimini kullanır. Bir sorun yok diyorsanız da BIOS ayarlarından harici ekran kartına öncelik vermeyi deneyin.
kanka furmark açtım 1920x1080 4k 5 dk da eklediğim fotodaki haline geldi gpu 2 ye yükledi furmark normalde buna rağmen gpu 1 in sıcaklığı ve %0 dan %100 e inip çıkıp durması anormal geliyor bana

Dosya Ekleri

• resim_2022-05-31_105648833.png
    resim_2022-05-31_105648833.png
    271,6 KB · Görüntüleme: 26
  • resim_2022-05-31_111739453.png
    resim_2022-05-31_111739453.png
    319,5 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı