Çözüldü RX 5500XT ekran kartı boşta iken fanları çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

FatiHkıyak

Hectopat
Yer
Manisa
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
✓ Gigabyte B450M S2H
✓ AMD RYZEN 7 2700 4.1GHz 2.NESİL
✓ Arctic Liquid Freezer II 240
✓ ADATA XPG GammixDDR4 3200MHz
✓ XFX AMD Radeon RX 5500 XT THICC II Pro 8GB
✓ Adata SwordFish 500GB NVMe M.2
✓ James Donkey JD960 960GB
✓ Gigabyte M27F 27
✓Dark Guardian PRO (DKCHGRPRO)
Meslek
Serbest Meslek
Konuda belirtildiği gibi, arkadaşlar. Bilgisayarım boşta iken 58 derece üstü oldu mu, ekran kartın fanları çalışıyor. Sonra derece 2-3 düşüş oldu mu, duruyor. Bu normal mi yoksa AMD için yapabileceğim ayar var mı? Bilgisayara format mı atmam mı gerek temiz kurlum için?

Çözüm
Bir deneyim sağ ol ben şunu fark etim benim ekran kartı otomatik RPM değilmiş ekran kartı ısınıyor sonra fan çalışıyor 51 derece de fan duruyor sandım monitörden dolayı da böyle 27 inç 144Hz monitör kullanıyorum DP girişli 60 Hz monitörü kullandım zaman böyle olmuyordu sanırım ya da ben yanlış biliyorum kendi arkadaşlarıma sordum onlar da öyle dedi sonuçta APU sistem kullanmıyorum görünüyü ekran kartdan alıyorum. Bu dediklerim doğru mudur?

Sıfır RPM özelliği vardır. Bu da belli bir dereceden sonra fanları döndürüyor. Bir de bu konuya bak alternatif olarak masaüstünde sağ tıklayıp görüntü ayarları ve gelişmiş görüntü ayarlarından 120 Hz çekebilirsin.

Hocam bir de anlık olarak VRAM 20ken bir anda 200 oluyor normal mi? Ama şu 458 MB VRAM ne oluyor onu da anlamadım. :)

O normal. Masaüstünde GPU kullanımına bakarsan değişkenlik görürsün tarayıcıyı açmak, yeni sekmeye geçmek veya kapatmak ekran kartı kullanımını dalgalandırır. Masaüstünde VRAM saat hızı sonuna kadar kullanılmıyor ve sıcaklıklar eskiye göre daha düşükse sorun çözüldü diyebiliriz.

O normal. Masaüstünde GPU kullanımına bakarsan değişkenlik görürsün tarayıcıyı açmak, yeni sekmeye geçmek veya kapatmak ekran kartı kullanımını dalgalandırır. Masaüstünde VRAM saat hızı sonuna kadar kullanılmıyor ve sıcaklıklar eskiye göre daha düşükse sorun çözüldü diyebiliriz.

Sağ olasın yardımın için hocam :)
@kino merhabalar hocam size bir durum belirtmek istedim dediniz şekilde kullanıyorum ve boşda artık ekran kartı boşa çok ısınmıyor onda bir sıkntım yok ama kafama şu takıldı daha doğrusu merak, YouTube'da ve bazlı video uygulamalarda video izlerken VRAM saati hızı 1730 MHz de çalışıyor bu doğal bir şey mi? Sonuçta ekran kartı kullanıyorum video izlerken de kendisi 4K destekliyor videolarda 720p 1080p 480p de denedim yine aynı şekilde çalışıyor, sizinde aynımı, sorum bu. :)

Son düzenleme:
Fanların o derecede dönmesi normal fakat boştayken 58 derece olması iyiye işaret değil. AMD Radeon Software programından performans ve ölçümler sekmesinden kullanım değerlerine bak eğer çok yüksekse mining virüsü bulaşmış olabilir. Kasan çok küçük, kirli veya hava almıyorsa bu da ısınmasına sebep olabilir.
Aynı sorun bendede mevcut. Ekran kartı boştayken ortalama sıcaklığı 56-57 derece. Nasıl bir yol izlemeyelim.

Aynı sorun bende de mevcut. Ekran kartı boştayken ortalama sıcaklığı 56-57 derece. Nasıl bir yol izlemeyelim.

Dostum ben de 144Hz monitör vardı 120Hz e çektim cvt yi iptal etim aynı etkiyi gördüm eger monitörün hzi yüksek SE onu 120'e çek :) ısınma sorunu kalmıyor benim yönetm işe yaramaz sa arkadaşın dediği gibi yapabilirsin tercih senin.

Bu konudaki çözümü yapabilirsin veya konudaki gibi CVT Azaltılmış Tıklama seçeneğine gelecbilirsin.

Arkadaşın dediği yöntemi denedim değişen bir şey olmadı. Senin belirttiğin yöntemi deneyeceğim fakat cvt nedir onu anlamadım. Daha açıklayacı söyleyebilirsen senin belirttiğin yöntemi deneyeceğim. Eğer olmazsa ekran kartını garantiye göndereceğim.

Arkadaşın dediği yöntemi denedim değişen bir şey olmadı. Senin belirttiğin yöntemi deneyeceğim fakat cvt nedir onu anlamadım. Daha açıklayacı söyleyebilirsen senin belirttiğin yöntemi deneyeceğim. Eğer olmazsa ekran kartını garantiye göndereceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı