RX 5500XT sistemle mining için tavsiyeler

3lackbess

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Merhaba, normal bir ev kullanıcısıyım ve an itibarıyla yaklaşık 24 saattir ETH mining yapıyorum. Mining konusunda sormak istediğim bazı sorular var, bilen arkadaşlar aydınlatırsa çok sevinirim.

Sistem Özellikleri
Ekran Kartı
: ASUS Radeon Dual RX 5500 XT EVO 8 GB
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz
Anakart: Gigabyte B450 Aorus Pro
RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2x8GB) 3600MHz
PSU: Cooler Master MWE White 650W 80+
SSD: XPG Spectrix S40G RGB 256 GB (Windows)
SSD: Samsung 970 EVO 1TB
Soğutucu: Corsair H60 Liquid CPU Cooler
Kasa: Gamepower Mythril
Kasa Fanı: Arctic P12 X 5 adet
1) Mining işlemi için bilgisayarı arada bir kapatıp dinlendirmeme gerek var mı? Eğer yoksa aylarca ekran kartı ile kesintisiz olarak mining işlemine devam edersem ekran kartına ya da diğer bileşenlere zarar gelir mi?
2) Sistemimde kullandığım parçalar mining için değil oyun odaklı parçalar olduğundan sizce bu sistem ile mining işlemine devam etmeli miyim?
3) Mining için hangi Windows güç ayarını kullanmamı önerirsiniz? Normalde "AMD Ryzen Balanced" kullanıyordum ancak "Güç tasarrufu" moduna mı geçsem acaba, ya da ek değişiklikler yapmalı mıyım?
4) Şu anlık kazım değerlerim böyle, sizce devam etmeli miyim?

Current Hashrate.png

EthSpeed.png

Teşekkürler!

Son düzenleyen: Moderatör:
1- Karta tek zararı fan ömrü olur. Oyun oynamaktan bir farkı yok yaptığınız işlemin. Hatta kart hep stabil sıcaklıklarda çalıştığı için daha az yıprandığını söyleyebilirim.
2- ETH mining işleminde sadece ekran kartı kullanılıyor, yani diğer bileşenlerin bir önemi yok.
3-Bilgisayarınız uyku moduna geçmesin yeter, modlar arasında pek fark yok.
4-Burası size kalmış, bir miktar overclock ile 28-29 seviyelerini görebilirsiniz.

25 MH en iyi ihtimalle günde 1.5 dolar gibi bir kâr ediyor (bir yakınımın kurduğu madencilik düzeninden biliyorum). En iyi ihtimalle 10 ay gibi bir sürede 5500XT'nin şu anki piyasa fiyatı olan 600 dolar elde edilebilir. 10 ay boyunca tam yükte çalıştırdığınız bellek modülleri ve matematik işlemleri yapan grafik işlem birimi artık eskisi kadar verimli çalışmayacak ve performans düşmesi ya da ısı problemleri gibi sorunlar ortaya çıkacak. Önyargılı yaklaşmanız çok güzel, ancak ifade atıp da dalga geçmenize gerek yoktu :/

Arkadaşlar benim buradaki amacım uzun vadede kar elde etmek değil. Gün içerisinde zaten bilgisayarım çoğunlukla açık duruyor. Amacım ortalama en fazla 3-5 ay bu işlemi yapıp küçük ekstra gelirler elde etmek. Aylık ortalama yaklaşık olarak 65.18 dolar elde edeceğim gözüküyor dashboard.com üzerinde. Bu da yaklaşık 528 lira ediyor şu anlık. Yaklaşık 50 lira elektrik gideri olsa, 528-50=478 TL ediyor.

1 ayda sadece bilgisayarımı açık tutarak bu kadar para kazanmak benim için gayet tatmin edici (konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar kısa vadede sisteme zarar vermediğini söylüyorlar). Buradan yola çıkarak kısa dönemlerde cebime ekstra para girsin istedim ve bu yüzden bu işe yeşil ışık yaktım açıkçası.

Asıl sorum olan aylarca bilgisayarı kesintisiz mining işlemine maruz bırakmak konusuna dönecek olursam, eğer bir problem ile karşılaşmazsın diyorsanız ben bu işleme birkaç ay daha devam etmek istiyorum. İlgi gösterip yorum yapan sizlere çok teşekkür ederim, iyi forumlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı