RX 5500XT Valorant Zamanla Düşük FPS Değeri

Silvain

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese selam,
Yaklaşık olarak 2,5 - 3 ay önce Valorant başladım ve ilk başladığım zamanlarda FPS değerlerim yaklaşık olarak 190-250 arası idi. Fakat şimdi ise bu FPS değerlerim 90-150 arasında değişiyor. Anlamadığım şey sistemi benim parçalarıma göre eski (Parçalarından bir tanesi 1050 Ti olan) arkadaşım 160+ FPS değeri alıyor. Yani kasma vs. gibi problemler yok ama Tırmanış modunda herkes Raze ultisi attığında 70FPS değerini bile görmüştüm.
Ek olarak ekran kartının son güncellemesini yaptıktan sonra 4-5 kez başıma gelen olay ise oynadığım herhangi bir oyundan çıkış yaptığımda ya da ALT+F4 çektiğimde masaüstüne dönünce PC donuyordu ve yeniden başlatmak zorunda kalıyordum.

Sistemim ise:
  • İşlemci: Ryzen 5 3400G
  • Ekran Kartı: AMD RX 5500XT 4 GB
  • Anakart: MSI A320M-A Pro
  • RAM: 8 GB XPG Adata.

Son düzenleme:
Ryzen sistemlerde çift kanal bellek önemli. WattMan sorunu yaşıyorsunuz büyük ihtimalle, voltaj ayarlaması gerekiyor. Valorant'ı hangi çözünürlük ve ayarlarda oynuyorsunuz?
Yüksek FPS aldığım dönemlerde oorta ayarlarda oynuyordum. FPS düşüşü yaşadığımda ise ayarları düşük olarak ayarladım. Oyun içi çözünürlüğümü hiç değiştirmedim 1920x1080 oynuyorum.

Herkese selam,
Yaklaşık olarak 2,5 - 3 ay önce Valorant başladım ve ilk başladığım zamanlarda FPS değerlerim yaklaşık olarak 190-250 arası idi. Fakat şimdi ise bu FPS değerlerim 90-150 arasında değişiyor. Anlamadığım şey sistemi benim parçalarıma göre eski (Parçalarından bir tanesi 1050 Ti olan) arkadaşım 160+ FPS değeri alıyor. Yani kasma vs. gibi problemler yok ama Tırmanış modunda herkes Raze ultisi attığında 70FPS değerini bile görmüştüm.
Ek olarak ekran kartının son güncellemesini yaptıktan sonra 4-5 kez başıma gelen olay ise oynadığım herhangi bir oyundan çıkış yaptığımda ya da ALT+F4 çektiğimde masaüstüne dönünce PC donuyordu ve yeniden başlatmak zorunda kalıyordum.

Sistemim ise:
  • İşlemci: Ryzen 5 3400G
  • Ekran Kartı: AMD RX 5500XT 4 GB
  • Anakart: MSI A320M-A Pro
  • RAM: 8 GB XPG Adata.
Valorant problemli bence, 11400F+Rx 580 ile aldığım FPS 170-230 civarıydı o kadar saçma bir şeyi var yani.

Ryzen sistemlerde çift kanal bellek önemli. WattMan sorunu yaşıyorsunuz büyük ihtimalle, voltaj ayarlaması gerekiyor. Valorant'ı hangi çözünürlük ve ayarlarda oynuyorsunuz?
nasıl çift kanal bellek? ram 2x mi olsun demek istiyorsun
bende sapphire rx 5500xt nitro+ 8gb 128bit dddr6 ekran kartı
ryzen 5 3600x işlemci
2x8 ddr4 3200 mhz corsair rgb ram
msi b550m pro vdh-wifi anakart
1tb nvme m2 sandisk ultra 3d ssd

knight online oynarım fps düşüşleri anlık iniş çıkışlar oluyor devamlı.işlemci 4.4ghz çıkıp iniyor boost yaptığı zman 3.7 den. bende 3.7 ye sabitledim voltaj da sabitlendi sanki 1 tık iyi oldu eskiye ama yinede bilemiyorum intel olan laptop umda daha iyi fps alıyorum birdaha amd alırmıyım asla diyorum :) yapamıyor amd bu işi driverlarına kadar herşeyi sıkıntılı oluyor.

WattMan sorunu hakkında aydınlatır mısınız?

Donanımsal bir hata, voltaj yetersiz kalabiliyor veya fazla olabiliyor. Örnek olarak, 1150Mv'da WattMan yerken 1060Mv'da yemiyorum. AMD ekran kartlarının sevmediğim kısmı bu donanımsal hatalar, ayar yapmadıktan sonra yine yine yine ne kadar uğraşırsan uğraş hatayı veriyor.
Nasıl çift kanal bellek? RAM 2X mi olsun demek istiyorsun.
Bende Sapphire RX 5500XT Nitro+ 8 GB 128Bit dddr6 ekran kartı.
Ryzen 5 3600X işlemci.
2x8 DDR4 3200 MHz Corsair RGB RAM.
MSI B550M PRO VDH-Wi-Fi anakart.
1TB NVMe M.2 SanDisk Ultra 3D SSD.

Knight Online oynarım FPS düşüşleri anlık iniş çıkışlar oluyor devamlı. İşlemci 4.4GHz çıkıp iniyor Boost yaptığı zman 3.7'den. Bende 3.7'ye sabitledim voltaj da sabitlendi sanki 1 tık iyi oldu eskiye ama yine de bilemiyorum Intel olan laptopumda daha iyi FPS alıyorum bir daha AMD alır mıyım asla diyorum :) yapamıyor AMD bu işi driverlarına kadar her şeyi sıkıntılı oluyor.

Evet, 8x2 demek istiyorum. Ayrıca DDR değil, GDDR6 belleklere sahipsiniz. B550 anakart ve 3600X işlemciyi 3.7'de kullanmanız saçmalık. O işlemci düzgün voltajla 4.5-6'ları bulabiliyor, sorununuz bu yüzden olabilir.

Donanımsal bir hata, voltaj yetersiz kalabiliyor veya fazla olabiliyor. Örnek olarak, 1150Mv'da WattMan yerken 1060Mv'da yemiyorum. AMD ekran kartlarının sevmediğim kısmı bu donanımsal hatalar, ayar yapmadıktan sonra yine yine yine ne kadar uğraşırsan uğraş hatayı veriyor.

Evet, 8x2 demek istiyorum. Ayrıca DDR değil, GDDR6 belleklere sahipsiniz. B550 anakart ve 3600X işlemciyi 3.7'de kullanmanız saçmalık. O işlemci düzgün voltajla 4.5-6'ları bulabiliyor, sorununuz bu yüzden olabilir.
Ölüm kalım maçını önerdiğiniz gibi yüksek ayarlarda oynayacağım. Bu durum içerisinde herhangi bir program ile bakmamı istediğiniz değer vs. var mı?

Geri
Yukarı