RX 560 ekran kartında sürücü dosyaları kendi kendine silindi ve çökme meydana geldi

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
RX 560 ekran kartına sahibim. Daha önce sürücüyü güncelledikten sonra sorun yaşamamıştım. Bir süre sonra OBS Studio başlatırken ekran kartı çöktü. Sonra kendine geldi. Tekrar OBS'yi başlatınca sürücü çöktü. Sonra biraz araştırdım, sorunun OpenCL eksikliğinden olduğunu anladım. Sistem dosyalarında OpenCL kütüphanesi eksikti. DDU ile sürücüleri kaldırıp tekrar kurdum. Sorun kalmadı, yani dosyalar geri geldi.

Son olarak dün OBS'yi başlatırken yine çökme meydana geldi. Bu sefer OpenCL dosyası eksik değildi. Sonra DDU ile kaldırma işlemi yapıp tekrardan sürücü güncelleme yaptım, düzeldi. Yani normal çalışmaya başladı.

Benim sorum şu. Dosyalar neden kendi kendine silinmiş olabilir? Yani sürücü dosyaları bozuluyor. Bu sorun özellikle Windows 11 güncellemesinden sonra meydana geldi. Acaba Windows Update yanlış bir şey mi kaldırdı? Çünkü ben üçüncü parti yazılımlar pek kurmam. Güvenilir kaynaklara girerim, uygulamalar da kötü amaçlı değil. Google Chrome, OBS Studio, CurseForge Launcher ve Minecraft Launcher gibi yazılımlar kullanıyorum.
ASUS Prime H310M-F R2.0
Intel Core i3-9100F
16 GB RAM
Radeon RX 560
Windows 11 21H2

Silinmesinden ziyade onarmak gerekiyor sürücüyü. Ben de birkaç kez böyle bir sorun yaşamıştım, çökmelerden sonra vs. sürücü bozulmuştu, sürücüyü tekrar kurarken onarıyor ve sorun düzeliyordu.
Uzun zamandır yaşamıyorum, ama yerinizde olsam tekrar böyle bir durum olursa diye diskimde hazır bir sürücü kurulum dosyası bekletirdim.

Aynı karta sahibim bu arada.

Yeni konular

Geri
Yukarı