RX 5600 XT her gün farklı sıcaklıkta çalışıyor

Calmatom

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Öncelik sistem özelliklerim;
  • Işlemci: AMD Ryzen 5 3600.
  • Anakart: ASUS Prime B450M-K.
  • Ekran kartı: ASUS Dual Radeon RX 5600 XT Evo 6 GB.
  • RAM: XPG 16 GB Gammix D30 3000MHz.
  • SSD: SanDisk Ultra 3D 500GB NVMe M.2 SSD.
  • Kasa: Corsair Carbide Spec-Delta RGB 650W 80+

Yaklaşık 2-3 gün önce oyun içerisinden görüntü paylaşıp ekran kartımın 80 dereceye ulaştığı hakkında bir konu oluşturmuştum. Daha sonra ekran kartı driverımı kararlı sürüme indirdim ve sorun çözülmüştü. Sıcaklıklarım 65 dereceyi geçmiyordu ve fan RPM hızı 1200 civarlarındaydı. Bu sabah yine oyun içerisindeyken, birden ekrana yeşil görüntü geldi ve sistem reset attı. Daha sonra Afterburner ile değerleri takip etmeye devam ettim ve yine driver değiştirmeden önceki yaşadığım sıcaklık sorununa geri döndüm. Sıcaklık 80 dereceye yaklaşıyor ve sıcaklık yükseldiğinde de fan RPM hızı 800-900 bandından yukarı çıkmıyor. Hatta neredeyse sıcaklık yükseldikçe de fan RPM'i aşağı düşüyor. Driverımı güncelleştirmedim, hala kararlı sürümdeyim. Dün herhangi bir problem yaşamadığım sistemde, hiçbir değişiklik yapmadığım halde bugün farklı tepki almak gerçekten şaşırttı. Sizce bu durumun kaynağı ne olabilir? Şimdiden teşekkürler.

Not: Paylaştığım ekran görüntülerinden ilki 07/11/2020 tarihine yani kararlı sürümü indirip test ettiğim ilk güne; ikincisi bugüne aittir.

Dosya Ekleri

• 07-11-2020.jpg
    07-11-2020.jpg
    200,3 KB · Görüntüleme: 61
  • 09-11-2020.jpg
    09-11-2020.jpg
    244,5 KB · Görüntüleme: 58
Son düzenleyen: Moderatör:
Peki hocam. 5-8 saat arası CS GO ya da AC serisindeki bir oyunda hemen hemen bu sıcaklıklar mı olur? Yoksa umduğunuzdan da mı fazla olur?

Ekstra olarak full mesh yapılı kasa alıp, kasa içindeki fan sayısını 6-7 tane yapsam bu sıcaklık değerlerine etkisi olur mu?
CS GO'da benim bahsettiğim sıcaklıklarda olacağını tahmin ediyorum. Ancak AC serisinde belki 5-6 saat oynamayı baz alarak söylüyorum, sürekli %99 kullanılmaktan sıcaklığı 67 olmazda, 72-73 olur. Bunlar benim tahminlerim sadece. Zaten kart sıcaklığı yükseldikçe doğal olarak fan hızını arttırıyor ve bu durumu dengeliyor.

Bence havalandırması daha iyi olan bir kasa ve ekstra fanlarla sıcaklık değerlerini düşürebilirsiniz. Benim işlemcimde stock fan mevcut. Bildiğiniz üzere stok fanlar soğutma konusunda çok yeterli olmuyor. Ben henüz şikayetçi değilim ancak kasa içindeki sıcaklığı ne kadar düşük tutarsanız, diğer tüm bileşenlerde bundan etkilenecek doğal olarak. Yani demek istediğim, eklediğiniz fanların elbette olumlu etkisi olur ama kaç derece olacağı konusunda yorum yapacak kadar tecrübeli değilim malesef 🙂

Peki hocam teşekkür ederim. Önceliğim full mesh yapılı bir kasa olacak. Sanırım sizin kasa bu haliyle 67 derece ise çok iyi. Full mesh olsa sanırım 3-4 derece fark ederdi. Dediğiniz gibi önceliğim kasanın içinin ferah olması, hava akışı iyi olması. Ardından ileride bir tane işlemci soğutucu alırım. Yavaş yavaş. Teşekkürler hocam. İyi günlerde kullanın kasanızı, bol ferahlı günler..

CS:GO'da benim bahsettiğim sıcaklıklarda olacağını tahmin ediyorum. Ancak AC serisinde belki 5-6 saat oynamayı baz alarak söylüyorum, sürekli %99 kullanılmaktan sıcaklığı 67 olmazda, 72-73 olur. Bunlar benim tahminlerim sadece. Zaten kart sıcaklığı yükseldikçe doğal olarak fan hızını arttırıyor ve bu durumu dengeliyor.

Bence havalandırması daha iyi olan bir kasa ve ekstra fanlarla sıcaklık değerlerini düşürebilirsiniz. Benim işlemcimde stock fan mevcut. Bildiğiniz üzere stok fanlar soğutma konusunda çok yeterli olmuyor. Ben henüz şikayetçi değilim ancak kasa içindeki sıcaklığı ne kadar düşük tutarsanız, diğer tüm bileşenlerde bundan etkilenecek doğal olarak. Yani demek istediğim, eklediğiniz fanların elbette olumlu etkisi olur ama kaç derece olacağı konusunda yorum yapacak kadar tecrübeli değilim maalesef 🙂

Hocam aktif misiniz? Bir şey sormak istiyorum.
Mümkünse Discord'dan yazın bana biraz detaylı bir şey soracağım konuyu kirletmeyelim.
DC: thErenSK#0719

Aynı kart bende var ama böyle bir sorun yok. İlk fotoğrafta RPM 900 küsur ikincisinde ise 1200 küsur Radeon Software'den oyunlara özel fan profili ayarlayabilirsin.

Hocam aynı şey sizin içinde geçerli Dual EVO kullanan birileri lazım.
Lütfen görüyorsanız görmemezlikten gelmeyin benim için önemli bir konu.

Yeni konular

Geri
Yukarı