RX 5600 XT sistem siyah ekran veriyor

yiğit .oze

Centipat
Daha fazla  
Benim bilgisayarım:

Ryzen 3 1200
RX 5600 XT
Hyper X Predator 3200MHz RAM 8x2
ASUS Prime B320M-K
ve 650W Power Supply'dan oluşuyor ve bazı oyunlari oynarken garip bir ses geliyor ve klavye ve faremin ışığı gidip monitörümde siyah ekran beliriyor.

Ne yapmam lazım? Ne olabilir? Hata yazılımsal mi donanımsal mı? Son olarak RX 5600 XT Gaming X model CPU'da stok yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Hocam, ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp tekrar kurun.
Kurulumdan önce eksik Windows güncellemesi varsa mutlaka yapın.

Benim bilgisayarım:

Ryzen 3 1200
RX 5600 XT
ASUS Prime B320M-K
ve 650W Power Supply'dan oluşuyor ve bazı oyunlari oynarken garip bir ses geliyor ve klavye ve faremin ışığı gidip monitörümde siyah ekran beliriyor.

Ne yapmam lazım? Ne olabilir? Hata yazılımsal mi donanımsal mı? Son olarak RX 5600 XT Gaming X model CPU'da stok yardımlarınızı bekliyorum.
Şu mesajımı ve içeriğini okumanızı öneririm.

Benim bilgisayarım:

Ryzen 3 1200
RX 5600 XT
ASUS Prime B320M-K

Ekran kartı sıcaklıklık değerleri nasıl?

1.Siyah ekran, reset sorunu yaşayanlar mutlaka kaliteli kendini ispat etmiş bir PSU tier a+ veya b minimum kaliteli 650W ideali 750W ile tekrar denesin. (Bir de varsa CPU - RAM overclock işlemlerini iptal edip disksel problemlerin önüne geçmek amaçlı farklı bir diske Windows kursun ve oyunu kursun)
MSI anakartların BIOS'unda Gaming Boost diye bir özellik olur mutlaka kapalı tutun. Ve Dragon Center kurmayın.
Bir de şu ekran kartının yanında gelen MSI Dragon Center, ASUS OC Tweak falan bunları kurmayın arkadaşlar.
msi_meg_x570_unify_bios_easy_mode.jpg

2.Ryzen 1000-2000 (hatta 3000 serisinde de dandik 3600CL18 RAM'lerde sorun olabiliyor) serisinde doğal 3600MHz bellek desteği yok (bazılarında çalışabilir) RAM'ler soldan sağa 2. 4. slota takılı olduğu halde 3600MHz RAM'de sorun yaşayanlar en basit şekilde XMP açıp sonra RAM hızını 3200MHz olarak elle ayarlasın. Veya RAM voltajını 1.38 ayaparak ya da CL zamanlamarını biraz arttırarak denesin.
AMD anakart doğru ram takma şeması.
952e56a4fa51dbcd3d1576af10b56ff7.jpeg

3.Beta driver çıkar çıkmaz sürücünüzden memnunsanız kurmayın biraz takip edin.
4.FreeSync - gelişmiş senkranizasyon kapatmak, Radeon overlay oyun içi katman kapatmak gibi yazılım üzerinden yapılan ayarları deneyin işe yarayabilir.
Son olarak AMD sürücü ayarlarından Power limiti +30 yapar veya +20 (veya eksi değer 20 - 30
deneyin) oluyorsa maksimum 20 yapın.

asdsa.jpg

Bazen de hdcp uyumu bazı monitörler de sorun olabiliyormuş onu da kapatmayı deneyebilirsini.

vzxxzcxvcz.jpg

5.Mutlaka ama mutlaka bilgisayar güvenli moda alınıp eski sürücüler DDU programı ile kaldırılıp yeni sürücü kurulurken ek seçenekler altında kutucuk içerisinde fabrika ayarlarına dönerek kurulum yap seçeneği seçilerek sürücüleri kurun. Eğer GeForce'dan Radeon'a veya tam tersi gibi bir geçiş söz konusuysa mümkünse format atıp temiz kurulum yapın.

6.All in One runtimes programından Java vs gibi işinize yaramayanların yanındaki onay işaretini kaldırıp Visual C++(hepsi),DirectX, net Framework gibi Windows için en genel önemli araçların kurulumunu eksiksiz yapın link veriyorum.

7.Kartlarda genelde çift bazen 3 BIOS olabiliyor kart üzerinde Switch anahtarından normal sessiz BIOS kullanmanızda fayda vardır.

8.Bazen sadece DP kablo yerine HDMI kablo veya tam tersini yapmak ya da kabloyu daha kalitelisi ile değiştirmek bazı görüntüde kumlanma, sinyal ekran gidip gelmesi vb. sorunları çözebilir.

9.İşletim sisteminizde virüs benzeri yapıda bir sorun olmadığına emin olun.

10.Oyun tam orijinal değilse (anladınız kürekliyse) oyun dosyalarında bir problem hata olup olmadığına emin olun.

11.DirectX güncelemesinin daha sağlam bir versiyonunu keşfettim bunu da kurmakta fayda var.
https://gofile.io/d/Qp6BQh

Ve Visual C++ redistributable runtimes all-in-One.
https://www.techpowerup.com/download/visual-c-redistributable-runtime-package-all-in-one/

12.Kesinlikle farklı bir SSD ya da disk ile Windows kurulumu ve oyun kurulumu yapıp tekrar denesin disk bazlı da bu problem çok yaşanabiliyor.

Kurulacak güncel sürücüler.

AMD GPU driver 20.4.2 WHQL.
https://www.amd.com/en/support/grap...d-radeon-rx-5700-series/amd-radeon-rx-5700-xt

Intel ethernet lan driver.

PROWinx64.exe.
Windows 10*
Windows 10, 64-Bit*

Language: English.

Size: 61.71 MB.
https://downloadcenter.intel.com/download/25016/Ethernet-Intel-Network-Adapter-Driver-for-Windows-10?product=184676

Ses kartı sürücüsü.
Realtek High Definition Audio (HDA) R2.8x (8924.1) WHQL
Windows.
www.station-drivers.com

Anakart.
https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b450

Son olarak ekran kartı güç bağlantısını çift PCI-e kablosu ile ayrı ayrı yapmayı deneyin.
d7Eb8p.jpg

Ve evet bazı arkadaşlar kartlarına undervolt yaparak daha sorunsuz çalışmasını sağlamış ama 1100mv veya 1150mv altına çok düşmeyin bu işten anlamıyorsanız.

Kaliteli kablo örnek.
Paugge Hdmi 2.1 Kablo - ATC Sertifikalı, 10K/8K/4K, D-HDR, Dolby Vision, eARC, Dolby Atmos: Amazon.com.tr
Paugge Hdmi 2.1

Geri
Yukarı