RX 5600 XT sistemde GoW'da FPS'nin 80'den 45'e düşmesi

mhmtelmas

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhaba, hayırlı akşamlar. Birkaç zaman önce toplamış olduğum bilgisayarımı 1 haftadır test ediyorum. Bu 1 haftanın içinde yaşadığım bazı sorunların çözümünü bulamadım bende sizlerden destek almaya karar verdim.
Şimdi kıcasa sistemin işlemcim i3 10100F.
RAM'ler 8x2 Team Force.
Samsung 980 Pro 1TB SSD M.2
PK550D PSU.
H410M S2H V3 anakart.
Problemim şu arkadaşlar God of War oyunun da high ayarlar da veya düşük ya da Ultra ayarlar da fark etmeksizin şekilde bazı bölgeler de 80 75 arası FPS alırken bazı bölgelere hareket ettiğim veya gittiğim de bir anda böyle sanki drop gibi FPS düşüsü oluyor, yani droptan kastım derken takılma olmuyor. Sadece akıcı iken bir anda FPS 40'a kadar düştüğü için kötü ve kasmış gibi oluyor. Onun haricinde ekran kartı kullanımı %98 arası işlemci kullanımı ise %70-75 arası işte bazen 80 oluyor. Ekran kartını ve işlemcinin termal bakımlarını yaptım hepsi tertemiz mesela bundan birkaç gün önce RDR 2 oynarken böyle bir şey söz konusu değildi ama tabii bu iki oyunun farkı ise ikisi de farklı sürücülere sahipti.
Bana önereceğiniz ne var ya da şu oyunlar da sabit stabil bir driver önerir misiniz? Şu anki kullandığım 23.5.2
Ufak bir not FPS düşünce ekran kartı kullanımı %50'ye kadar düşüyor.

Ufak bir not GPU VRAM belleği high veya Ultra ayarlarda GoW için asla ve asla yeterli değil. VRAM bellek boyutu ve sıcaklık konusunu gözlemleyin.

GoW için istersen Vulkan API kullanarak aynı bölgelere tekrar geldiğinde daha yüksek FPS'te alabileceğini unutma.

Ufak bir not GPU VRAM belleği high veya Ultra ayarlarda GoW için asla ve asla yeterli değil. VRAM bellek boyutu ve sıcaklık konusunu gözlemleyin.

GoW için istersen Vulkan API kullanarak aynı bölgelere tekrar geldiğinde daha yüksek FPS'te alabileceğini unutma.

Peki bu high Ultra ayarları nasıl olmalı yani daha düşük olması zaten zor ve bir de işlemci sıcaklığı gayet iyiydi keza ekran kartının da aynı şekil.
Daha önce de bir kaç kez konu açmıştım birkaç arkadaş yazmıştı i3 10100F yerine i5 10400F alayım mı diye Ekran kartı için gereksiz demiştiler. Onun haricinde stabil kullanılır oyun için bir AMD sürücüsü önerebilir misiniz?

Şimdi şöyle hocam ben kendim 24.1.1 son sürüm kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamadım hiçbir sürücü ile her zaman temiz bir kurulum yaparım ve chipset ve BIOS güncellemelerini atlamıyorum. O sebeple sürücü sorunu hiç yaşamadım. Tavsiyem her zaman en güncel sürücüler hatta ben kendim modlu BIOS kullanıyorum. Sürücülere alakası yok texture medium diğer ayarlar high yapmanı tavsiye ederim. Ultra ayarlarda oynaman o VRAM belleği ile mantıklı değil.

Bir de hocam bu Vulkan dediğiniz DX12'den geçiş yapılabiliyor mu? Hatırladığım kadarıyla RDR 2 de öyle bir şey yapmamıştım galiba onda da Vulkan'dı.

Yok öyle değil dışarıdan yüklemen gerek diye biliyorum internette bakarsanız detaylı görebilirsiniz.

Şimdi şöyle hocam ben kendim 24.1.1 son sürüm kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamadım hiçbir sürücü ile her zaman temiz bir kurulum yaparım ve chipset ve BIOS güncellemelerini atlamıyorum. O sebeple sürücü sorunu hiç yaşamadım. Tavsiyem her zaman en güncel sürücüler hatta ben kendim modlu BIOS kullanıyorum. Sürücülere alakası yok texture medium diğer ayarlar high yapmanı tavsiye ederim. Ultra ayarlarda oynaman o VRAM belleği ile mantıklı değil.

Yok zaten o grafikleri sadece denemek için yapmıştım. Baktım hala aynı sorun sorayım dedim.
Yardımınız için teşekkür ederim.
Sürücüyü de DDU ile en baştan sıfırlayıp kurup deneyeceğim baktım olmadı artık en kolay çözüm olarak oyunu silerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı