RX 5600 XT sistemde GTA V'da FPS düşüyor

İşletim sistemi
Windows 10

shyzeq

Hectopat
Bilgisayarımda nedense GTA 5'te çok fazla drop oluyor (milisaniyelik droplar dahil). Akıcı oyun deneyimini yakalayamıyorum. Darboğaz mı bilmiyorum fakat CPU %80-90 kullanım arası, GPU %60-70 arası geziyor. 120 FPS'te gezerken bir anda 70 FPS olabiliyor fakat bu olay sık sık olmuyor (nadiren). İşlemcim Ryzen 5 3500, ekran kartım RX 5600 XT. Ve oyunu SSD'ye kurdum.

Not: Bu drop olayını sadece GTA 5'te yaşıyorum. Başka oyunlar da bu soruna rastlamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
"GTA V'in oyun motoru ile alakalı bir sorun. Oyun motoru 180 üstünü desteklemiyor, bunun sonucunda da FPS düşmesi yiyorsunuz. FPS'i 60'a sabitlerseniz sorun çözülür. " @SHER-LOCKED demişti bunu bana teşekkürler tekrardan aynı ekran kartı, işlemci ve aynı oyun galiba aynı sorun yine galiba aynı çözüm.

Evet böyle bir sorun mevcut. Fakat arkadaşın FPS'i 120 civarında. SSD marka model öğrenebilir miyim?

Evet böyle bir sorun mevcut. Fakat arkadaşın FPS'i 120 civarında. SSD marka model öğrenebilir miyim?

Adata SU630 480GB 520MB-450MB/s SATA3 SSD disk
Şu an SSD'nin içinde sadece GTA 5 var. Acaba Rockstar Launcher başka SSD'de kurulu olduğu için oluyor olabilir mi? Şu an M.2 SSD takılı bilgisayar da ve ona kurmayı deneyebilirim.

Adata SU630 480GB 520MB-450MB/s SATA3 SSD disk
Şu an SSD'nin içinde sadece GTA 5 var. Acaba Rockstar Launcher başka SSD'de kurulu olduğu için oluyor olabilir mi? Şu an M.2 SSD takılı bilgisayar da ve ona kurmayı deneyebilirim.

Bu model kronik sorunlu. Cyrstaldiskmark testi yapıp sonuçları atabilir misiniz?
Ben onu rastgele bir örnek olarak düşünmüştüm.

Sorun yok. Öyle sanmanız normal.
Hocam PSU'daki güç dalganmasından dolayı olabilir mi?

Olabilir fakat PSU'yu söylememiş.

Bu model kronik sorunlu. Cyrstaldiskmark testi yapıp sonuçları atabilir misiniz?

Sorun yok. Öyle sanmanız normal.

Olabilir fakat PSU'yu söylememiş.

1601285685953.png

1 x GamePower GP-650 APFC 14cm 80+ Bronze 650W Güç Kaynağı PSU

Evet sorunun kaynağı çok bariz. Sanırım 480GB olduğu için SSD'de sorun çıkmamış ama Gamepower PSU'nun sorunun kaynaağı olma olasılığı çok yüksek. Gamepower PSU hem böye sorunlara sebep olabilir hem de patlayıp sisteme zarar verebilir.

Anladım fakat bu sorun tek GTA 5'te oldu dediğim gibi. Başka oyunlar da bu drop sorunlarıyla karşılaşmadım, gayet akıcı oynanıyor GTA 5 hariç. Eğer sorun dediğiniz gibi PSU'da olsaydı bu diğer oyunlara da yansımaz mıydı?

Anladım fakat bu sorun tek GTA 5'te oldu dediğim gibi. Başka oyunlar da bu drop sorunlarıyla karşılaşmadım, gayet akıcı oynanıyor GTA 5 hariç. Eğer sorun dediğiniz gibi PSU'da olsaydı bu diğer oyunlara da yansımaz mıydı?

Olabilir. GTA V'de FPS'i 60'a sabitleyip bir daha dener misiniz?

Olabilir. GTA V'de FPS'i 60'a sabitleyip bir daha dener misiniz?

Yaptım ve şu an neredeyse bayağı belli olan droplar kalktı diyebilirim fakat hala milisaniyelik droplar devam ediyor. Hocam ben mi kafayı yedim yoksa 😀
Normal de R7 240 Q6600 sistemim de bile böyle droplar yoktu sadece kasıyordu. (Daha kalitesiz bir PSU ve anakart ta)

Geri
Yukarı