RX 5600XT vs GTX1660 Super

Şu an piyasadaki en ucuz model XFX daha hangisine karar verirsem çünkü elimde RX470 4 yıldır çoğu oyunda siyah ekran düşüyor ve no signal yazısı çıkıyor PC reset atmadanda düzelmiyor ondan AMD almaya pek siçak bakmıyorum ben biraz daha arastiricam ve oyle karar vereceğim sonuçta fiyat farki fazla yok aralarinda 1660S ve RX 5600XT.

Hocam attığım Driver videolarına bir göz atın fark edeceksiniz zaten artık pek sorun kalmadığını. Sihay ekran düşüyor yine arada ama DP kablosunu takıp çıkarınca düzeliyor. Ki attığım sürümlerde siyah ekran yok dencek kadar az dert etmeyin siz. Bu arada Pulse modeli en iyi model o modeli öneririm.

Hocam attığım Driver videolarına bir göz atın fark edeceksiniz zaten artık pek sorun kalmadığını. Sihay ekran düşüyor yine arada ama DP kablosunu takıp çıkarınca düzeliyor. Ki attığım sürümlerde siyah ekran yok dencek kadar az dert etmeyin siz. Bu arada Pulse modeli en iyi model o modeli öneririm.

Peki ya NVIDIA son durum nedir peki.

AMD'de ekran kartına güncelleme geldiğinde Radeon Ayarları'ndan bildirim alıp tıklayınca yeni sürümü sorunsuz kuruyorum diyebilen var mı? Siyah ekranda kalır, bildirim gelmez sen siteden yüklemeye çalışırsın, eski yazılımla çakışır hata verir. Windows'a yeni sürüm güncellemesi gelir güncellersin AMD sürücün 3 sürüm eskiye döner kafasına göre. Ben de 1660S aldım 2 gün önce, ama benim beklentim yüksek değil 2-3 yıl 1080P orta ayarlarda üzmesin diye düşündüm. Araştırma yaparken hem burada hem başka yerlerde XFX kartları kesinlikle önermediler. İlla AMD alacaksan da XFX olmasın. Dediğim gibi benim performans merakım yoktu, 1660S tatmin edecekti başım ağrımasın istedim.

Şu AMD kullanıp laf atanlara bakma dostum RX 500 serisi 14 nm iken 5600 XT 7 nm bu da ısınmayı azaltıyor ve RX 5000 serisinde ısınma, Driver ve stabilite sorunları çözüldü ama ufakda olsa Driver sorunu var.

AMD'de ekran kartına güncelleme geldiğinde Radeon ayarları'ndan bildirim alıp tıklayınca yeni sürümü sorunsuz kuruyorum diyebilen var mı? Siyah ekranda kalır, bildirim gelmez sen siteden yüklemeye çalışırsın, eski yazılımla çakışır hata verir. Windows'a yeni sürüm güncellemesi gelir güncellersin AMD sürücün 3 sürüm eskiye döner kafasına göre. Ben de 1660S aldım 2 gün önce, ama benim beklentim yüksek değil 2-3 yıl 1080P orta ayarlarda üzmesin diye düşündüm. Araştırma yaparken hem burada hem başka yerlerde XFX kartları kesinlikle önermediler. İlla AMD alacaksan da XFX olmasın. Dediğim gibi benim performans merakım yoktu, 1660S tatmin edecekti başım ağrımasın istedim.

Valla ben 2 kart arasında kaldım birisinin yazılımı iyi diğerinin performansı.

Hocam dediğim ben uzun yıllar kullanmayacağım, 1660S'in performansı şu an için yeterli. Isınma ve sürücü konusunda da daha az sorunlu olacağını düşündüm. Isınma alacağın modele göre değişir de sürücü marka model fark etmeksizin sorun olabiliyor. Ama arada ciddi performans farkı var. Buna göre kararını verirsin.

Hocam dediğim ben uzun yıllar kullanmayacağım, 1660S'in performansı şu an için yeterli. Isınma ve sürücü konusunda da daha az sorunlu olacağını düşündüm. Isınma alacağın modele göre değişir de sürücü marka model fark etmeksizin sorun olabiliyor. Ama arada ciddi performans farkı var. Buna göre kararını verirsin.

Isınma sorunu falan yok Pulse modelinde ve lütfen yukarıda gönderdiğim videolara bakıp konuşun Driver konusunda:

Dert tasa derken hocam acaba neye göre söylüyorsunuz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
.

1660S'in performansının yeterli olduğu gibi RX 5600 XT'ninde şu an stablitesi yeterli yani sizin başınıza büyük iş açacak değil sadece arada sırada siyah ekran ile karşılaşabilirsiniz. Bu arada o videoyu attığım youtuber 20.4.2 sürümünde hiçbir siyah ekranla karşılaşmamış. Yani arada sırada DP kablosunu çekip takmanız gerekebilir o da çok nadir. Lütfen ya araştırın ya da deneyiminiz varsa paylaşın boş boş kulaktan dolma bilgilerle gelmeyin.

Performansı tercih edin derim. Kasa tercihiniz de iyiyse sıcaklık problemi yaşamayacağınız bilinir markaları tercih ettiğiniz sürece sorun yaşayacağınızı sanmam. Performans farkları hafife alınacak gibi değil hele ki oyun oynayacaksanız. RDR 2 tarzı bir oyun oynadığınızda 40 FPS'ler mi 60+ FPS'ler mi istersiniz bunu bir düşünün derim. 1660S'i küçümsemiyorum tabii ki kendimde kullanıyorum ama 5600X'in daha iyi bir kart olduğu gerçeği göz ardı edilemez.

Not: Verdiğim fps örnekleri gerçeği yansıtmayabilir ama aşağı yukarı böyledir.

Yeni konular

Geri
Yukarı