RX 570 4 GB WattMan hatası

alpersilent

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,
Sistemim kabaca şu şekilde;
i5 4460 3,20 GHz, 16 GB RAM, AMD Radeon XFX RX 570 4 GB ekran kartı, PSU Corsair 550W.
Ekran kartını sonradan aldım ve bayağı bir ısınma problemiyle boğuştum. Fan ayarları ve UV ile ısınma sorunu çözüldü ancak şimdi de çok ağır olmayan oyunlarda bile WattMan hatası alıyorum.

Oyun içinde hiçbir kasma, takılma, donma problemi yokken bir anda oyun donuyor ve biraz o şekilde kaldıktan sonra masaüstüne atıyor, Radeon ekranından WattMan hatası veriyor.(beklenmeyen bir sistem arızasından ötürü Radeon WattMan ayarları geri yüklendi)
Bilgisayarın resetlenmesi ya da kasa açıkken monitörün gitmesi gibi bir problem olmadı hiç, sadece oyun donuyor ve masaüstüne atıyor.
Örnek vermem gerekirse Tomb Raider 2013, Spec Ops The Line, Max Payne 3 gibi ağır olmayan oyunlarda ve ekran kartı sıcaklığı 50 derecelerdeyken oluyor. Çok ısınmasıyla alakası yok gibi yani.

Metro Exodus gibi bir oyunu hiç problemsiz bitirmeme rağmen şu an basit oyunlarda bu hatayı almam can sıkıcı.

DDU ile sürücünü kaldır ve 20.11.2 adlı WHQL sürücüyü kur. Olmaz ise 20.9.1 olan WHQL sürücüyü dene.

Afterburner vs bir program ile çekirdek hızlarında oynama yaptınız mı?
Kartı ilk aldığım sıralarda ısınma problemini çözmek için afterburner üzerinden voltaj düşürmesi ve fan ayarı yapmıştım sadece.
DDU ile sürücünü kaldır ve 20.11.2 adlı WHQL sürücüyü kur. Olmaz ise 20.9.1 olan WHQL sürücüyü dene.

Bu konularda cahil ve cesaretsizim :)
UV yaptığınızı belirtmişsiniz. Birde kartı stok ayarlarına alıp deneyin WattMan hatası verecek mi diye. Belki UV ayarlarından dolayı WattMan hatası veriyor olabilir.
Deneyebilirim eski haline almayı ama bu sefer de yeniden ısınma sorunlarının ortaya çıkması muhtemel.
Bir de bu hatadan kurtulmak için voltaj düşürün diyen de var nette, wattman hatasında voltaj düşürülmeli mi, artırılmalı mı anlamadım :/

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-02-25 at 11.26.09 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-02-25 at 11.26.09 (1).jpeg
    107,9 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:
Deneyebilirim eski haline almayı ama bu sefer de yeniden ısınma sorunlarının ortaya çıkması muhtemel.
Bir de bu hatadan kurtulmak için voltaj düşürün diyen de var nette, wattman hatasında voltaj düşürülmeli mi, artırılmalı mı anlamadım :/
Bende uzun süredir stabil şekilde kullandığım UV ayarından dolayı WattMan hatası ile karşılaşmıştım. Kolları sıvayıp tekrardan stabil bir ayar bulmam gerekti. WattMan hatasına neyin sorun olduğu bile tam olarak bilinmezken bu hatanın birçok çözüm önerileri mevcuttur. Hangisi çözüm olursa artık. Benim tavsiyem kartı stok ayarlarına getirip denemeniz olacaktır. Stok ayarlarda hata ile karşılaşmazsanız muhtemelen yaptığınız UV ayarlarından dolayı bu hatayı alıyorsunuz demektir.

Aynı sorunu RX 590'da yaşıyordum. AMD Cleanup-Utility ile güvenli modda sürücüleri kaldırıp 20.9.1 sürücüsü ile fabrika ayarlarına döndürerek yeniden kurdum. Sorunu bu şekilde çözmüştüm. Bir de MSI Afterburner'dan fan eğrisi oluşturma o da WattMan hatasına sebebiyet verdi ben de.
Chipset sürücülerini de güncellemeyi unutma. Ayrıca AMD AGESA BIOS güncellemelerini de yap.

Geri
Yukarı