RX 570-580 serisi ekran kartı önerisi

Elinize sağlık hocam çok güzel açıkladınız. Zamanında GTX 1650 Super almadığım için pişmanım :D Neyse artık XFX RX 590 ile devam. Kışın ısınma sorunum kalmayacak en azından :D
Yükte kaç dereceye kadar çıkıyor? Kasa iyi mi? Fan devri ne durumda?

Bir de zaten XFX RX 590 Fatboy pek de iyi değil. Bu biraz kişisel ama tasarım olarak yerlerde kart. Çin'den OEM alınmış kartlardan farkı yok tasarım olarak.

Soğutması da pek kuvvetli değil.

Yükte kaç dereceye kadar çıkıyor? Kasa iyi mi? Fan devri ne durumda?

Bir de zaten XFX RX 590 Fatboy pek de iyi değil. Bu biraz kişisel ama tasarım olarak yerlerde kart. Çin'den OEM alınmış kartlardan farkı yok tasarım olarak.

Soğutması da pek kuvvetli değil.
Hocam mesh panel 4 adet fanlı Kasam var. Yan tarafı açık şekilde de test ettim sıcaklık değerleri yine aynı çıktı hava akışında sorun yok diye düşünüyorum. Kart ilk geldiğinde otomatik ayarları vardı ve Metro Exodus oyununda 87 dereceyi gördü :D sonrasında siyah ekran ve wattman hatalarıyla boğuştum resmen. Baya uğraşlarım sonucunda sorunları çözdüm. Şuan undervolt, mhz ve güç limitini biraz düşürdüm. Yaklaşık 2-3 fps kayıpla 70-78 derece arasında oluyor yükte. Şuan fan ayarıda 75 derece için %75 ayarladım. Benimle aynı modeli kullananların ayarlarını deniyorum sistem çöküyor. Onlarda çalışan ayar bende nasıl çöküyor anlamış değilim :D mhz değerini düşürmeden undervolt yapınca sistem çöküyor hep.

@07alone07 Ekran kartları birebir aynı olsa bile sizde işe yarayan değerler onda işe yaramayabiliyor.
İyi yine yaptığınız işlem sonrası fena değil sıcaklıklar. Bir gün daha iyi bir karta geçersiniz umarım. :)
Aynen onu farkettim zaten birebir aynı olsa bile ayarlar tutmuyor. Cahillik ama en azından tecrübe oldu artık ne yapalım :D İnşallah hocam ilginiz için çok teşekkür ederim. İyi günler iyi forumlar.

Hocam Sapphire Pulse ile ilgili çok sorun var diye duyuyorum.
Olabilir hocam ben kullanıyorum problem çıkmadı aynı zamanda arkadaşlarımda da çıkmadı. Isınma sorununu kastediyorsan Mesh bir kasa, en kötü undervolt ile çözülür bence.

Olabilir hocam ben kullanıyorum problem çıkmadı aynı zamanda arkadaşlarımda da çıkmadı. Isınma sorununu kastediyorsan Mesh bir kasa, en kötü undervolt ile çözülür bence.
Hocam bence almışken en sorunsuz ısınma problemi olmayan model tercih etsin. Bunun haricinde kasa modeli ve hava akışı da önemli bir etken. Tabi %100 sorunsuz sıkıntısız model yok orasını biliyorum. Fakat undervolt filan uğraşılacak iş değil. En stabil ayarları günlerdir yapmama rağmen halen bulabilmiş değilim.

Açıklıyorum:

Bite bakılarak ekran kartı alınmaz, o olay tarih oldu.
RX 570 için de 8 GB VRAM gereksiz biraz, o kart 8 GB VRAM işleyecek kadar güçlü değil.
Önemli olan GPU gücüdür, bu konuda da 1650 SUPER daha iyi.

Ekleme yapayım, 1650 değil, 1650 SUPER. İkisi ayrı kartlar.

Mesela 1650 Super ve RX 580'i karşılaştıralım çünkü RX 570 bu iki kartın da gerisinde.

1650S'nin avantajları nedir?

1. Daha düşük güç tüketimi. Ortalama 80W daha az güç tüketiyor.
2. 12 nm olması.
3. RX 580'e göre daha az ısı yayması.
4. Sürücü stabilitesi.
5. GDDR6 bellekler.
6. Düşük W PSU'lar ile bile kullanılabilmesi. 350-400W gibi.
7. AMD kartların arıza verme oranı Nvidia'ya göre nispeten daha fazla.
8. Yeni, güncel bir mimari.

RX 580'in tek artı kalır yanı 8 GB VRAM'inin olması oluyor, o da bu özellikler için tercih edilmez açıkçası.

Performans olarak da 1650 SUPER birçok oyunda az da olsa FPS farkı yaratıyor. Bunun karşılaştırmasına da Youtube'tan bakabilirsiniz.

Umarım iyi açıklayabilmişimdir.

açıklama için elleriniz dert görmesin. alacağım kart 1650 Super

Geri
Yukarı