RX 570 90 Watt Güç Tüketimini Geçmiyor

Sedatif

Hectopat
Makaleler
1
Öncelik merhaba arkadaşlar. Ben bir kafeden 600 TL'ye 2 el Gigabyte RX 570 aldım kullanıyorum. Şu an kart full kullanımda 90 Watt geçmiyor, arkadaşta RX 570 Armor var o 110 120 Watt geziyor. Gerçi oynadığım oyunlar PUBG Lite, GTA 4 Ultra'da kart full kullanılıyor ama 90 Watt güç çekiyor. Sizce de düşük degil midir yoksa oyundan oyuna mı değişiyor? PSU Game Power 500 80 Plus

Son düzenleyen: Moderatör:
MOD BIOS yuklenmis olabilir. Sorunsuz calisiyorsa bu iyi birsey. Ben de Wattman ile 1050 Mhz - 875 mV olarak calistiriyorum. Default haliyle performans ayni. Shadow of the Tomb Raider oynarken baktim 75-80 Watt civarinda harciyor.
Hocam nasıl yaptınız? Ben Afterburner'da Core Voltage -80 çektim, arada ekranın rengi değişiyordu saçma bir biçimde. Başka HDMI ile de denedim, aynısıydı. Silikon kalitesinden gibi geldi bana, -100'den fazla vardı çünkü sosyalde. -50'de de çok az da olsa karşılaştım aynı durumla ve default hale getirdim. RX 570 Pulse 8 GB Dual BIOS'lu modeli, Gaming BIOS'da kullanıyorum.

Hocam nasıl yaptınız? Ben Afterburner'da Core Voltage -80 çektim, arada ekranın rengi değişiyordu saçma bir biçimde. Başka HDMI ile de denedim, aynısıydı. Silikon kalitesinden gibi geldi bana, -100'den fazla vardı çünkü sosyalde. -50'de de çok az da olsa karşılaştım aynı durumla ve default hale getirdim. RX 570 Pulse 8 GB Dual BIOS'lu modeli, Gaming BIOS'da kullanıyorum.
Bende Sapphire Nitro 4GB var. Afterburner ile sorun yasadim, sistemden kaldirdim. Sadece Wattman ile kullaniyorum. Wattman'da hem hizi hem voltaji manual'e aldim. En soldaki ilk degere dokunmadim. Sonraki degerlerin tamamini 1050 Mhz yaptim. Voltaji da adim adim dusurerek test ettim.

1050Mhz'i nereden buldum? Sanirim bu her kart icin farkli bir deger olmali. Dediginiz gibi silikon kalitesi. Sansli olanlar belki 1200+ degerlerini gorecek. Bunu bulmam Furmark'i kullanirken oldu. Furmark, kart default ayarlarda calisirken kart frekansini hep 1080 Mhz gibi degerlerde gosteriyordu. O zaman kartin hic bir zaman 1280 Mhz'e cikmadigini gordum. 1050 - 1100 Mhz gibi bir degerde kullanmayi hedefledim. Zaten elle 1200 Mhz verdigimde de Furmark kilitlendi. Bendeki kart kaldirmiyor.

Voltaj tesbitini ise yine Furmark ile yaptim. Voltaji dusurup Furmark'taki frekansa baktim. Voltaj hala yuksek ise Furmark'ta verdigim frekansa ulasmadigini gordum. Adim adim voltaji dusurerek en dusuk seviyeyi buldum. Furmark'ta elle verdiginiz frekansi gordugunuz yerde voltaj gerektigi kadar dusmus oluyor.

OSD olarak da surucunun kendi OSD'sini kullandim. Cok secenegi yok ama MSI Afterburner devreye girdiginde Wattman ile cakisiyor. Acikcasi FPS, sicaklik ve guc disinda zaten cok da fazla seye ihtiyac yok gozlem icin.

Aslinda bu konu icin guzel bir video yapip yuklemeyi de dusunuyorum vaktim olursa. Insanlar karti 80 W gibi dusuk gucte kullanabilecek iken 120-130 Watt'ta kullanip omrunu bos yere kisaltmasinlar.

Son düzenleme:
Unigine Valley veya furmark ile test yapıp dener misiniz ? Test sırasında güç tüketimini gözlemleyin.
Furmarktada maks 90 watt acaba kazıklandımmı furmarkta ayarları yükseltince fps düşüyor ama watt artmıyor hatta furmark 1080p 2x maaa açıkken 35 fps birde bende SSd var adata su 630 hızı gayet güzel ama içine bir dosya falan yukleyince sıcaklık 59 60 dereceye fırlayıp hızı 1 MB düşüyor normalmidir SSD sıfır aldım

Geri
Yukarı