RX 570 AC Unity 30 FPS Sorunu

Mercy0606

Kilopat
Kek günü
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 3070
RYZEN 5 5600x
16 GB RAM
Arkadaşlar bütün ayarları ultra yapıyorum şehirde 30 FPS alıyorum, bütün ayarları low'a alıyorum yine 30 FPS veriyor, şehre gelince normal yerlerde 60 FPS oluyor. Acaba oyun mu sorunlu , yoksa benim sistem mi yetersiz?

Sistem Özelliklerim :
  • i5 6500
  • 8GB RAM
  • RX 570 4 GB

Şimdi öncelikle ne olur olmaz V-SYNC'i kapattığınızdan emin olun. Ekran kartı driverlarının güncelliğinden emin olun. RX570 ile ben yer yer 80 fps görüyorum çok nadir 50'nin altına düşüyor sisteminiz yeterli. Oyun içinde MSI afterburner ile değerlere bakın mümkünse burada paylaşın değerlere bakıp daha iyi yardımcı olalım.

Şimdi öncelikle ne olur olmaz V-SYNC'i kapattığınızdan emin olun. Ekran kartı driverlarının güncelliğinden emin olun. RX570 ile ben yer yer 80 fps görüyorum çok nadir 50'nin altına düşüyor sisteminiz yeterli. Oyun içinde MSI afterburner ile değerlere bakın mümkünse burada paylaşın değerlere bakıp daha iyi yardımcı olalım.
Anlamadığım şey ultra ayarlar ve low ayarların aynı fps değerini vermesi.

Bende de aynı işlemciden var. Ne yaparsam yapayım oyun kendini 30 FPS'e alıyor. Oyun motorunun "ideal" olarak belirlediği sınır bu. Kalabalığın olduğu yerlerde oyun, işlemcinizi 30 FPS'te tutacak kadar çok insan üretiyor. "Kalabalık" olarak tanımlanan komut setinde alt sınır 40 kişi, üst sınır ise 180 kişi diye hatırlıyorum. Sadece 180 kişi üretildiğinde bile 30 FPS'i geçebilecek kadar güçlü işlemciler bu sınırı aşıyor.

"Bu" sayfanın en alında MaxNumNPCs= diye bir parametre var. İlk Assassin's Creed oyunlarında bu parametre oyun içinden değiştirilebiliyordu. Black Flag'tan itibaren ancak ini dosyasından değiştirmek mümkün. Bu değeri 60 yaparsanız oyun, işlemciye göre değil girdiğiniz değere göre kalabalık üretmek zorunda kalacağı için işlemciniz rahatlayacaktır.

Ben yine de 60 kişilik yerlerde (oyunun başında bir saraya gizlice girip manevi babaya mektup ulaştırdığımız yerde mesela) 54-55 FPS'lere düşüş yaşadım. i5 6500 işlemcisi, Intel'in Meltdown ve Spectre açıklarına yapılan güncellemelerden sonra %35'e varan değerde performans kaybetti ne yazık ki. Neredeyse bütün işlemci ağırlıklı oyunlarda performans kaybım oldu.

Bulduğum çözüm şu şekilde; RTSS ile FPS'i 29.990'a sabitliyorum. Oyun içi V-Sync'i açıyorum (İsterseniz borderless windowed mode da seçebilirsiniz, aynı şey. Birinde oyun içi V-Sync devrede, öbüründe Windows 10'un kendi V-Sync'i). Ekran kartım RX 480 olduğu için çözünürlüğü de 3200x1800 gibi yüksek değerlere alıyorum. Sizin ekran kartınız da kolaylıkla 2560x1440 çözünürlükte çalışabilir. Anti Aliasing olarak da FXAA seçiyorum (bunu özellikle tavsiye ederim, klask FXAA yerine Super Sampling FXAA kullanıldığı için görüntüyü bozmuyor, aksine düzeltiyor).

Normal bir şekilde oyunu 30'a sabitlemekten ne farkı var derseniz; V-Sync ile 30'a sabitlediğinizde oyun 28-32FPS arasında gidip geliyor, ortalaması 30 oluyor. 60Hz'lik bir ekranda ne 28 ne de 32 FPS akıcı görünür. RTSS ile 29.990 yaptığınızda ilk kareyi atlayıp kalan 29 kareyi kusursuz bir şekilde ekrana senkronluyor. Böylece 16.6ms gecikme ile görüntünüz kusursuz bir şekilde (film izler gibi) 30 FPS olarak görüntüleniyor.

30 FPS'te MaxNumNPCs= değerini 80 yaparak oyunu rahatça oynayabilirsiniz.

Not: oyun içi minimum değer 40 olsa da elle girildiği zaman 60'ın altındaki değerler "otomatik" anlamına geliyor. Yani gireceğiniz değer en az 60 olmalı.

Bu şekilde anlamadığım şey şu. Hiç bir oyunda bu kadar u
Anlamadığı şey diğer oyunlarda bu kadar ısınmazken bu oyunda nedense cok ısınıyor gpu.

Dosya Ekleri

• qqq.PNG
    qqq.PNG
    22,6 KB · Görüntüleme: 62
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı