RX 570 fan hızı nasıl ayarlanır?

Crimin4L

Yoctopat
Merhaba. RX 570 ile Adrenalin Edition kullanıyorum ve ekran kartının fanlarının belli bir dereceden sonra çalışmaya başlaması için birkaç ayar yapmak istiyorum. Ayar bölümü bana karmaşık göründü, üstelik istediğim değerleri de tam olarak girmiyor. Örneğin 60 yazıyorum, 58 falan yapıyor. Bu fan ayarları bölümünü zararsız bir şekilde nasıl kullanabilirim?

Dosya Ekleri

• a.PNG
    a.PNG
    14,4 KB · Görüntüleme: 28
50-60 dereceye ulaşmadan fanların çalışmamasını istiyorsanız; Sıfır RPM ayarını aktif edebilirsiniz.

1682855289131.png

50-60 dereceye ulaşmadan fanların çalışmamasını istiyorsanız; Sıfır RPM ayarını aktif edebilirsiniz.

Orası şu an aktif. Benimkinde ilginç bir durum yaşanıyor. Boşta iken 15 saniye boyunca 40 derecede duruyor ve bu sırada fanlar çalışmıyor. 15 saniye sonra 50 derece oluyor ve fanlar çalışmaya başlıyor. Sonra tekrar 40 dereceye düşüyor ve döngü devam ediyor. Neden olabilir acaba?

Orası şu an aktif. Benimkinde ilginç bir durum yaşanıyor. Boşta iken 15 saniye boyunca 40 derecede duruyor ve bu sırada fanlar çalışmıyor. 15 saniye sonra 50 derece oluyor ve fanlar çalışmaya başlıyor. Sonra tekrar 40 dereceye düşüyor ve döngü devam ediyor. Neden olabilir acaba?
Kartınızın bakım zamanı gelmiş olabilir. RX 500 serisinin chipleri çok ısınıyor. İsterseniz Sıfır RPM modunu kontrol ederek 60 derecelere kadar getirin.

Kartınızın bakım zamanı gelmiş olabilir. RX 500 serisinin chipleri çok ısınıyor. İsterseniz Sıfır RPM modunu kontrol ederek 60 derecelere kadar getirin.
Ayarları özelleştirince Sıfır RPM kullanılamıyor galiba. Yukarda verdiğim ekran görüntüsündeki ayarları biraz önce kurcaladım, fanın ikide bir çalışıp durma sorunu çözüldü. O bahsettiğim 15 saniye olayının da VRAM MHz değerinin yükselmesi sonucu olduğunu gördüm, yine de neden yükselip düştüğünü henüz anlamadım. Yükselip öyle kalsa bir sorunu olduğunu düşünürüm ama 300'den 1750'ye yükselip tekrar 300'e düşüyor, ilginç. Ayrıca fan sesinin yük altında rahatsızlık vermemesi için hızlarını biraz düşürdüm. Sence bu değerler uygun mudur, farkında olmadan ekran kartı yanabilir mi?

Dosya Ekleri

• b.PNG
    b.PNG
    13,5 KB · Görüntüleme: 13

Geri
Yukarı