RX 570 fanlarının yüksek hızda dönmesi ve birden yavaşlaması

Walens

Hectopat
Selam dostlarım, ekran kartımda bir tuhaflık var ve yardımınıza ihtiyacım var.
Öncelikle baştan belirtmeliyim ki bu yaptığım birkaç ayardan da olabilir. Ekran kartım RX570 ve oyunlarda yön kafasına göre fanlar bir hızlanıp bir yavaşlıyor. Demek istediğim bir oyunda normal oynarken sessiz iken bir anda fanlar hızlanıyor bir süre sonra yavaşlıyor ve bu olay tekrar ediyor. MSI Afterburner denedim AMD'nin kendi yazılımını denedim, ayarları elimden geldikçe sıfırlamaya çalıştım. Sizce ne yapmalıyım ne önerirsiniz?
(Bu olaylar olmadan önce CoD Warzone için FPS Boost ve biraz grafik ayarları ile uğraştım Radeon Software'da)

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni nesil kartlarda belirli bir sıcaklığa ulaştığında kartınızın fanları çalışır ve belirlenen sıcaklık limitinin altına inesiye kadar çalışır. Sizin durumunuzda bu gibi olabilir. Mesela kartınızın sıcaklık limiti 60 derecedir kartınız 59-61 derece falan çalışıyordur 61 olunca fanlar çalışıyordur 59 derece de tekrar duruyordur.

Bu bir sorun değil ki. Isınınca fanlar hızlanıyor. Fan hızlanınca ısı düşüyor. Isı düşünce fan hızları da düştüğü için ısı tekrar artıyor. Fanlar tekrar hızlanıyor. Fanların hızlı çalışması için gereken ısı eşiğini azaltırsan sabit hızda çalışır.

Geri
Yukarı