Çözüldü RX 570 Far Cry 3 düşük FPS

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Far Cry 3 indirdim geçenlerde. Her şey Ultra'da VSync açık. Oyunda FPS 60'a sabit olması gerekirken 50 40'a düşüyor. MSI Afterburner indirdim acaba sistemim yetmiyor mu diye, bir baktım sistem kendini %60 kullanıyor. Siz sormadan söyleyeyim Far Cry 3'de asla darboğaz olmuyor, işlemci de ekran kartı da kendini %60-%70 kullanıyor. İşte sorun da burada başlıyor. Bilgisayarım FPS'yi 60'a sabitlemek için uğraşacağı yerde kendini çok yormamayı tercih ediyor. Bakın 60 FPS'nin üstüne çıkma gibi bir niyetim yok. Zaten yırtılmalar oluyor. Tek istediğim bilgisayarımın kendini biraz daha kullanıp bana FPS kaybı yaşatmaması. PC kendini %100 kullansa 70-80 FPS'lere çıkar çok rahat bu arada.
Sistemim:
Ekran kartı: Sapphire RX 570 Pulse ITX
İşlemci: AMD Ryzen 3 1200
RAM: HyperX 8 GB 3000 MHz DDR 4
PSU: 500 Watt +80'i var

Oyun içi ayarlarım:
Çözünürlük: 1920x1080 60 Hz
Grafikler ve Efektler: Ultra

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Oyun açıkken Alt+Tab yapın daha sonra görev yöneticisini açın oyunun üzerine sağ tıklayıp ayrıntılara gidin sekmesine tıklayın daha sonra tekrar sağ tıklayıp öncelik ayarlayın kısmını seçin ve buradan yüksek sekmesine tıklayıp oyunda dönün bakalım bir değişiklik olacak mı?
Oyun açıkken Alt+Tab yapın daha sonra görev yöneticisini açın oyunun üzerine sağ tıklayıp ayrıntılara gidin sekmesine tıklayın daha sonra tekrar sağ tıklayıp öncelik ayarlayın kısmını seçin ve buradan yüksek sekmesine tıklayıp oyunda dönün bakalım bir değişiklik olacak mı?

Çözüm
Teşekkür ederim şimdi deneyeceğim
İşlemci darboğazı yaşıyorsun. V-Sync'i kapatarak bir nebze önüne geçebilirsin.
Hayır ilk başta söylediğim gibi far cry 3 de darboğaz yaşamıyorum. Sadece kendini kullanmıyorlar.

Teşekkür ederim şimdi deneyeceğim

Hayır ilk başta söylediğim gibi far cry 3 de darboğaz yaşamıyorum. Sadece kendini kullanmıyorlar.
Nasıl darboğaz yaşamıyorsun? O işlemci o ekran kartına darboğaz yapmayacak bir işlemci değil. Kendilerini kullanmıyorlar diye bir şey yok. Canı mı istemiyor ekran kartının %100'e yakın oranda kullanılmamak? Hayır, işlemci ağır kaldığı için geri çekiyor ekran kartını. Buna da darboğaz diyoruz. Sen V-Sync'i açıp FPS'i sabitlersen de ekran kartının kullanım oranını daha da düşürmüş olursun ki bu da darboğaz oranını arttırır.

Geri
Yukarı